Набряклість та гіперемія ділянки нирок характерні для запалення довколаниркової клітковини (паранефрит). Вибухання ділянки сечового міхура можливе при збільшенні його розмірів (екскреторна анурія, пухлина міхура).
Позитивний симптом Пастернацького – розтягнення ниркової капсули (гломерулонефрит, пієлонефрит, амілоїдоз нирок, застійна нирка), запаленням та розтягненням ниркової миски (пієліт, гідронефроз), сечокам’яна хвороба, паранефрит, при міозиті та радикуліті (!). Над порожнім сечовим міхуром наявний тимпанічний звук, над повним – тупий.
Пальпація нирок – пальпуються чи ні, розмір, еластичність, болючість, характер поверхні (гладка, горбиста), рухомість, больові точки (верхня і середня сечівникові, підреберна, реберно-хребтова, реберно-поперекова); сечового міхура – пальпується чи ні, болючість, розмір, ущільнення.
В нормі нирки та спорожнений сечовий міхур не пальпуються; нирки дещо ущільнені з гладкою поверхнею помірно болючі пальпуються при гідронефрозі, мʼякоеластичні з гладкою поверхнею не болючі – при нефроптозі, горбисті щільні помірно болючі – при пухлині, горбисті мʼякоеластичні не болючі – при полікистозі нирок. Болючість у сечівникових точках свідчить про наявність конкремента у сечівнику, болючість у реберно-хребтовій та реберно-поперековій точках – про хворобах нирок.