Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ринок аудиторських послуг

Ділові контакти аудиторської фірми з підприємством-клієнтом зазвичай не обмежуються аудитом. У межах комплексу послуг, запропонованого аудиторськими фірмами, використовується багато різних можливостей. Перелік послуг аудиторських фірм визначається Аудиторською Палатою України.

Під послугами аудиторських фірм розуміють послуги, які аудитори, керуючись чинним законодавством, можуть надавати клієнтам окрім проведення аудиту. За замовленням аудиторські фірми надають якісну оцінку діяльності господарюючого суб’єкта з точки зору ефективності ведення господарства та результативності його роботи, консультативні послуги з питань управління, оподаткування, впровадження інформаційних технологій та з інших проблем.

Вони вимагають від аудиторів-виконавців професійної компетентності у сфері: бухгалтерського обліку, аудиту, організації фінансів, оподаткування, господарського права, економічного аналізу тощо.

Окрім спеціальних вимог до послуг аудиторських фірм висуваються загальні професійні вимоги.

Спеціалісти аудиторських фірм, які приймають участь у наданні послуг, повинні відповідати таким необхідним професійним вимогам і етичним нормам професійної діяльності, як добросовісність і ретельність; чесність, об’єктивність, професійна компетентність, старанність, дотримання правил професійної етики та вимог міжнародних стандартів аудиту, конфіденційність тощо.

Вимога незалежності спеціаліста аудиторської фірми від економічного суб’єкта є обов’язковою при наданні послуг аудиторських фірм, які не є сумісними з проведенням аудиту. При цьому відповідальність за дотримання принципу незалежності покладається на аудиторську фірму. Методи перевірки незалежності спеціалістів аудиторської фірми розробляються аудиторською фірмою самостійно.

При наданні аудиторських послуг економічний суб’єкт несе відповідальність за недотримання діючого законодавства, за неповноту і юридичне оформлення документів, що надаються, а також за будь-які обмеження можливості виконання аудиторською фірмою своїх обов’язків.

Аудиторська фірма відповідає за якість і терміни виконання послуг згідно діючого законодавства, а також відповідно до умов договору, що укладається між нею та економічним суб’єктом. Аудиторська фірма звільняється від відповідальності за якість наданих послуг і терміни їх виконання у випадку надання неправдивої або неповної інформації, а також у випадку затримки у її наданні зі сторони економічного суб’єкта.

Виконання послуг аудиторських фірм вимагає від аудитора:

Ä діяти відповідно до завдання, виконання якого чекає від них замовник, сформульованого у письмовому вигляді (у формі договору або контракту, технічного завдання, листа-зобов’язання, письмового запиту). Завдання повинно містити найменування і код послуги аудиторської фірми, перелік джерел інформації, наданої для обробки, перелік документів, що створюються при наданні послуг, а також вказувати носій (паперовий, електронний або інший) цих документів;

Ä планувати порядок виконання робіт чи надання послуг;

Ä документувати хід виконання робіт;

Ä чітко розмежовувати відповідальність і функції виконавців при виконанні частини завдання сторонніми організаціями або співробітниками, які не входять до штату аудиторської фірми;

Ä розробляти форми звітності для видів робіт або послуг, які найчастіше виконуються;

Ä контролювати якість виконаних робіт або наданих послуг;

Ä готувати за наслідками виконаних робіт підсумкові документи.

Види послуг аудиторських фірм

Класифікація в аудиті застосовується для того, щоб розподілити всі види послуг на певні ряди за ознакою об’єктів цих послуг і, тим самим, розкласти аудиторську діяльність на окремі процеси (рис. 1.2).

Рис. 1.2. Класифікація послуг аудиторських фірм

До послуг дії відносять послуги по складанню документів, склад яких передбачено договором з клієнтом і таких, яких раніше не було.

Послуги дії оформлюються договором з додатком про завдання на виконання робіт і надання послуг. Завдання повинно містити:

Ä перелік питань, відповіді на які економічний суб’єкт бажає отримати від аудиторської організації;

Ä перелік джерел даних, що надаються аудиторською фірмою;

Ä перелік документів, які повинні бути складені аудиторською фірмою в результаті обробки джерел даних із зазначенням носія інформації.

До послуг контролю відносяться послуги з перевірки документів на предмет їх відповідності критеріям, узгодженим аудиторською фірмою з клієнтом; контроль ведення обліку та складання звітності; контроль нарахування та сплати податків та інших обов’язкових платежів; тестування бухгалтерського персоналу клієнта тощо.

До інформаційних послуг відносяться: послуги з підготовки усних та письмових консультацій з різних питань; проведення навчальних семінарів, круглих столів; інформаційне обслуговування; видання методичних рекомендацій тощо; підвищення кваліфікації і навчання персоналу клієнта; наукова розробка, видання методичних посібників і рекомендацій з бухгалтерського обліку, оподаткування, аналізу господарської діяльності, аудиту, господарського права; автоматизація бухгалтерського обліку, складання звітності, розрахунків за податками і платежами, аналізу господарської діяльності, аудиту тощо;

Не сумісні з проведенням у господарюючого суб’єкта обов’язкового аудиту послуги включають:

Ä ведення бухгалтерського обліку;

Ä відновлення бухгалтерського обліку;

Ä складання і захист бухгалтерської та податкової звітності в податкових органах.

Розглянемо основні види даних послуг аудиторських фірм більш детально.

Ведення бухгалтерського обліку.Невеликі підприємства, які не мають у своєму складі бухгалтерської служби, мають право вести бухгалтерський облік за допомогою спеціалізованої аудиторської фірми чи аудитора на договірних засадах. Ця послуга здійснюється на підставі ст. 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, в якій зазначено, що керівники підприємств можуть передати на договірних засадах ведення бухгалтерського обліку централізованій бухгалтерії або аудиторській фірмі. У цьому випадку в договорі з аудиторською фірмою про ведення обліку можна передбачити обробку первинних документів, складання бухгалтерських і податкових регістрів, заповнення звітності, нарахування та сплату податків, подання звітності до органів податкової служби та інших контролюючих органів. Якщо аудитори виконують такі функції, то вони не мають права надавати висновок про достовірність звітності, яку самі складають. При веденні обліку аудитор розробляє облікову політику, формує робочий план рахунків, визначає бухгалтерські регістри та форму бухгалтерського обліку.

У випадках відсутності на підприємстві в момент укладання договору необхідної оргтехніки, аудиторська фірма може надавати рекомендації з вибору прийнятних для клієнта технічних засобів, провести підбір, встановлення і налаштування програмного забезпечення, виконати роботи з наповнення бази даних.

Ведення обліку може здійснюватись як з усіх видів і ділянок обліку (повне ведення бухгалтерського обліку), так і окремих ділянок обліку (облік руху запасів; облік розрахунків з оплати праці тощо).

Наведена послуга часто надається в поєднанні зі складанням бухгалтерської (фінансової) звітності.

Відновлення бухгалтерського обліку.На деяких підприємствах бухгалтерський облік або не ведеться, або ведеться погано, первинні документи зникли або знищені тощо. Відновлення бухгалтерського обліку – це досить складна процедура, тому вона потребує залучення кваліфікованих спеціалістів аудиторської фірми та не виключає введення у пам’ять комп’ютера типових господарських операцій. При цьому замовник надає аудитору доступ до документів з господарських операцій за певний період (квартал, рік), а аудитор складає загальний план і програму відновлення обліку, необхідні розрахунки, регістри і формує бухгалтерську звітність тощо.

Ця послуга проводиться за певний період та носить разовий характер. Якість таких послуг залежить від повного надання замовником первинних та інших необхідних документів, використання програмного забезпечення з гнучкою системою налаштування для виконання всього комплексу робіт з відновлення обліку на персональних комп’ютерах.

Складання бухгалтерської (фінансової, податкової) звітності.Такий вид послуг може бути наслідком проведеного аудиторською фірмою комплексу робіт з ведення бухгалтерського обліку, або ж бути самостійним видом робіт аудиторської фірми – складання звітності за даними облікових регістрів, наданих замовником.

Послуга може передбачати складання звітів до позабюджетних і соціальних державних фондів, статистичної звітності.

Захист бухгалтерської та податкової звітності в податкових органах.На даний час здача звітності податківцям – тривалий і нервовий процес. Великі черги, чисельні форми, які потрібно заповнювати у двох примірниках, регулювання розбіжностей тощо. У даному випадку всі турботи на себе бере аудиторська фірма: захист звітності передбачає попередню здачу та захист звітів у всіх державних соціальних позабюджетних фондах, надання статистичної звітності органам статистики.

Такий вид послуг виконується в тих випадках, коли звітність попередньо складена для замовника аудиторською фірмою.

До послуг, сумісних з проведенням у господарюючого суб’єкта обов’язкового аудиту належать:

Ä проведення ініціативного аудиту;

Ä оцінка активів і пасивів, економічних та інвестиційних проектів, економічної безпеки, систем бухгалтерського обліку й організації внутрішнього контролю;

Ä покращання та контроль ведення обліку і складання звітності;

Ä організація бухгалтерського обліку;

Ä удосконалення діючої системи бухгалтерського обліку;

Ä контроль нарахування і сплати податків та інших обов’язкових платежів;

Ä проведення економічного і фінансового аналізу діяльності підприємства;

Ä представлення інтересів клієнта за дорученнями перед третіми особами;

Ä експертне обслуговування;

Ä підбір і тестування облікового персоналу та персоналу аудиторських фірм;

Ä проведення семінарів, підвищення кваліфікації, навчання облікового персоналу підприємств;

Ä видання методичних посібників з бухгалтерського обліку, оподаткування, аналізу, аудиту;

Ä консультування з питань фінансового, податкового, банківського та іншого господарського законодавства, інвестиційної діяльності, менеджменту, маркетингу, оптимізація оподаткування, реєстрації, реорганізації та ліквідації підприємства, інформаційне, експертне обслуговування;

Ä автоматизація бухгалтерського обліку.

Розглянемо наведені види послуг аудиторських фірм більш детально.

Організація бухгалтерського облікувключає комплекс заходів, пов’язаних з визначенням основних положень облікової політики, вибір форми ведення обліку, підбір кадрів та комплексу технічних засобів, формування структури облікової служби, розробку графіку документообігу, переліку типових проводок, посадових інструкцій для облікового персоналу тощо.

Така послуга носить разовий характер, тому розроблена типова технологія організації бухгалтерського (фінансового, управлінського) обліку користується найбільшим попитом у підприємств, що створюються.

Удосконалення діючої системи обліку. Така потреба існує постійно. Як приклад, після проведення аудиту, аудитори можуть запропонувати більш раціональну схему обліку і оптимізації податків, автоматизувати обліковий процес тощо. Цей вид послуг передбачає ознайомлення з діючою у клієнта системою організації бухгалтерського обліку – обґрунтованістю вибраної облікової політики, прийнятих облікових рішень з її реалізації.

Проведення економічного і фінансового аналізу.В останній час попит на такі послуги зростає у зв’язку з бажанням власників визначити ефективність господарювання підприємства. Даний вид послуг аудиторських фірм здійснюється з метою визначення шляхів виходу підприємства-замовника з кризи, визначити, який вид продукції (робіт, послуг) є найбільш прибутковий (збитковий) тощо.

При проведенні аналізу аудитор може використовувати програмні засоби, що дозволяє виконати всі необхідні розрахунки на ПК.

Методична база для проведення економічного та фінансового аналізу детально розглянута в літературі[1] і успішно застосовується аудиторськими організаціями й індивідуальними аудиторами. Що стосується програмних засобів для виконання розрахунків з аналізу, то є достатньо відповідних пакетів прикладних програм.

Підбір і тестування облікового персоналу. Така послуга виступає як продовження послуги з організації бухгалтерського обліку. Аудиторська фірма за певний період часу підбирає та готує для роботи в бухгалтерії підприємства штат співробітників, починаючи від бухгалтерів з окремих ділянок (автоматизованих робочих місць) обліку та закінчуючи головним бухгалтером і фінансовим директором. Підбір здійснюється, в основному, за діловими якостями.

Даний вид послуг передбачає:

Ä підготовку і навчання бухгалтерів (початковий курс);

Ä навчання веденню бухгалтерського обліку на комп’ютерах;

Ä підготовку спеціалістів до складання іспитів для отримання кваліфікаційного атестату.

Найбільш якісно такі види послуг надають аудиторські фірми, які створені або діють на базі вищих навчальних закладів, науково-дослідних інститутів тощо.

Проведення семінарів, підвищення кваліфікації облікового персоналу підприємств передбачає читання курсів, лекцій, проведення практичних занять, семінарів. Для цього аудиторські фірми залучають провідних спеціалістів державної податкової служби, викладачів навчальних закладів та інших кваліфікованих спеціалістів.

Співробітники аудиторської фірми звертають увагу учасників семінарів на зміни в цивільному, податковому та іншому законодавстві, що відбулись за певний період, надають коментарі з нормативних актів, що стосуються ведення бухгалтерського обліку, проводять аналіз типових помилок при веденні обліку і складанні звітності, відповідають на запитання учасників семінару.

Також аудиторська фірма може здійснювати інформування співробітників клієнта про нові наукові та технічні досягнення з їх одночасним впровадженням в господарську діяльність шляхом проведення, крім наукових семінарів, навчання на курсах підвищення кваліфікації. В результаті спільної роботи аудиторів і співробітників фірми-клієнта відбувається підвищення кваліфікації останніх, а також вирішуються конкретні управлінські проблеми.

Видання методичних розробок з бухгалтерського обліку, оподаткування, аналізу, аудитувиконується, як правило, великими аудиторськими фірмами, що мають колективи авторів для розробки методичної, навчальної та спеціальної літератури за певною тематикою, а також поліграфічну базу.

Аудиторські фірми можуть надавати послуги з підбору посібників, починаючи з рекомендацій з підписки на періодичну літературу, галузеві та спеціалізовані видання, і закінчуючи підбором довідників, програмного забезпечення для комп’ютерів.

Консультаційні послуги.Це вид послуг, що найменше піддаються точному визначенню. Передбачають підготовку роз’яснень з питань оподаткування, захист інтересів при накладанні штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, рекомендацій з організації первинного обліку, облікових рішень, що відповідають укладеним підприємством господарським договорам.

Своєчасне надання консультаційної допомоги дозволяє підприємству попередити недоліки в обліку і помилки при складанні звітності. Поточне консультування здійснюється аудиторами протягом цілого року. Це дає можливість підприємству попередити можливі недоліки, застрахуватися від їх виникнення і забезпечити складання достовірної звітності.

Крім перерахованих послуг, проводяться перевірки звітності, стану обліку, стану збереженості майна, стану внутрішнього контролю; оцінка майна: при приватизації, при банкрутстві, при успадкуванні, при розподілі майна або злитті підприємств; аналіз, прогнозування і розробка рекомендацій тощо.

Позитивна роль усних консультацій при безпосередньому спілкуванні із замовником дозволяє спільними зусиллями вирішувати складні проблеми. При цьому, зазвичай, в обговоренні бере участь група співробітників клієнта, що дозволяє розглядати проблему більш об’єктивно, враховувати специфічні особливості ситуації, що склалась на підприємстві. Надання консультацій оформлюють довідкою, в якій висвітлюють основні положення проблем, що обговорювались, та прийняті рішення.

При складанні відповідей аудитор користується всіма існуючими інформаційно-довідковими системами, із яких він не тільки черпає необхідні знання, але й використовує витяги із документів для підтвердження своїх рекомендацій і висновків.

Зростання попиту на подібні послуги спостерігається перед здачею та відразу після здачі річної звітності. Справа в тому, що за результатами перевірок річних балансів аудитори, зазвичай, виявляють суттєві помилки у бухгалтерському обліку, яких можна було б уникнути. Але для цього аудитора потрібно було запросити для спільної роботи заздалегідь, до здачі звітності.

Автоматизація бухгалтерського облікує одним ізперспективних напрямів діяльності аудиторських фірм, який передбачає:

Ä вибір пакету прикладних програм для автоматизації обліку з наявних на ринку програмних засобів та їх адаптація з урахуванням специфіки діяльності клієнта;

Ä розробка або участь (консультування, постановка задач, тестування) у розробці прикладних програм з автоматизації обліку;

Ä впровадження пакетів прикладних програм у замовника.

Як правило, такі послуги пов’язані з навчанням персоналу роботі на комп’ютерах, організацією бухгалтерського обліку, підбором комплексу технічних засобів обліку тощо.

Для того, щоб мати більш рівномірне завантаження співробітників фірми, багато аудиторських фірм звертаються до використання форми абонементного обслуговування. У цьому випадку фірма укладає довгостроковий (не менше одного року) договір з господарюючим суб’єктом із зобов’язанням поквартальних перевірок його фінансово-господарської діяльності та постійних консультацій з поточної організації обліку.

Переваги такого договору наступні:

Ä виконавець має постійне річне завантаження своїх співробітників;

Ä виправлення, виявлені в ході перевірок, своєчасно вносяться до поточного обліку і не впливають на річну звітність підприємства;

Ä замовник отримує додаткову можливість отримання консультацій з поточного обліку, що дуже важливо в умовах законодавства, яке постійно змінюється;

Ä гнучкість системи оплати дозволяє і замовнику, і виконавцю більш раціонально використовувати свої фінансові кошти для вирішення інших завдань господарської діяльності.

Недоліком такої форми співробітництва для аудиторської фірми є те, що складно передбачити всі ситуації, які виникатимуть у наступному році, та спрогнозувати обсяг робіт і, відповідно, правильно визначити їх вартість.


Читайте також:

  1. IV. Вартість знака для товарів і послуг та фірмового найменування
  2. VII. За видами товарів і послуг
  3. Автоматизація туристичних послуг
  4. Аналіз вимог та динаміки попиту на міжнародному та внутрішньому ринку туристичних послуг (за видами туризму, за категоріями туристів, цілей та об’єктів відвідування)
  5. Аналіз обсягу пропозиції і реалізації послуг туристського підприємства
  6. Аналіз ринку послуг ресторанного господарства району
  7. Аналітичний облік послуг
  8. Аудит витрат на виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг
  9. Аудит готової продукції та продажу товарів, робіт та послуг
  10. Аудит процесу виробництва і собівартості продукції (робіт, послуг)
  11. Аудит: поняття, завдання, предмет та об’єкти. Класифікація аудиту. Ринок аудиторських послуг
  12. Аудиторський висновок та звіт. Види аудиторських висновків




Переглядів: 2248

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація аудиту | Вартість послуг аудиторських фірм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.026 сек.