Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Дворянство як верхівка традиційного суспільства

Прочитайте та законспектуйте основні положення.

Дворянство — привілейований стан, який виник у феодальному суспільстві, але зберіг в ряді країн тією чи іншою мірою свої привілеї, що закріплені в законі і передаються в спадок. Основа економічного і політичного впливу дворянства — це власність на землю. В Західній Європі дворянство формувалося із стародавніх аристократичних родів, королівських посадових осіб, лицарства і склалося в епоху абсолютизму. Дворянство поділялося на вище і нижче, що відображалося в дворянських титулах (барони і лицарі в Англії; гранди і ідальго в Іспанії, магнати і шляхта в Польщі, тощо). Слід відзначити той факт, що в країнах західної Європи після ліквідації станового суспільства дворянство зберегло свої привілеї та політичний влив.

В рамках соціально-антропологічного дослідження дворянства як соціальної групи, слід підкреслити, що жодне суспільство не може існувати без нерівності, що створює не тільки соціальне напруження, а, й породжує соціальні зміни. Соціальна різниця завжди виступає в якості важливого джерела соціальних новацій, які ніколи не охоплюють одразу все суспільство в цілому, вони зароджуються в групах, однією з яких у традиційному суспільстві було дворянство. У цілому дворянство (рицарство, джентльмени, феодали) - умовна назва тих, хто посідає соціальну позицію, протилежну позиції селянина. Дворянин - привілейований представник шляхетного стану, нобілітету. Він по-іншому одягнений, по-іншому тримається та говорить. Його соціальність, його габітус суттєво відрізняється від селянського. У той же час не можна не звернути увагу, що є низка рис, які об’єднують дворянина та селянина, роблять їх представниками одного суспільства. Спробуємо їх визначити.

Запишіть.

По-перше, дворянство побудовано так само на особистих соціальних зв’язках. Рицарсько-дворянська спільнота схожа на селянську в тому значенні, що тут також усі всіх знають. Ця спільнота складає вузьке замкнене коло, яке створюється на основі родинних зв’язків.

По-друге, у рицаря формуються особисті стосунки зі зброєю, як у селянина зі знаряддями праці та худобою.

По-третє, елементом експресивного порядку виступає честь, яка розуміється як відповідність ролі. У традиційному суспільстві просто не можна не відповідати ролі, і у кожного вона одна. Якщо ж людина не відповідає ролі, яка б вона не була, вона ізгой. У той же час і у селян, і у дворян кодекс честі не поширюється на чужинців. Кодекс честі дворянина сучасній людині здається нераціональним. Він диктує обов’язково повертати борг. При цьому вважається необов’язковим повертати борг кредиторам нешляхетного походження, ремісникам, торговцям. Неможливо зазіхати на дружину друга, але спати можна зі всіма. Такий поведінковий стиль ще наприкінці Середньовіччя піддавався осміянню та критиці.

По-четверте, форми панування серед дворян також мають особистий характер. Дворяни панують над селянами, які знаходяться в особистій залежності від них. У той же час склалася феодальна ієрархія, представлена рядовими рицарями, шателенами, маркізами, баронами, герцогами і графами на чолі з монархом, в якій відносини будувалися за принципами васалітету, залежності васала від сюзерена.

По-п'яте, дворянин також пов’язаний з землею. Авжеж, він на ній не працює, але отримує земельну ренту. Замок та село знаходяться в одному фізичному просторі. Але їхні мешканці знаходяться в різних соціальних просторах, вони виконують різні соціальні функції, у них різний соціальний капітал.

 


Читайте також:

  1. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  2. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  3. Атрибути громадянського суспільства
  4. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.
  5. В чому була провідна роль української шляхти як верхівки українського суспільства в політичному житті XIV-XVI ст.
  6. Вдосконалення нормативно-правової бази міста на етапі переходу до інформаційного суспільства
  7. Взаємозалежність і співвідношення громадянського суспільства і правової держави.
  8. Взаємозалежність і співвідношення громадянського суспільства і правової держави.
  9. Види правотворчості громадянського суспільства.
  10. Визначте соціальні перетворення в процесі радянізації українського суспільства.
  11. Відмінність держави від інших організацій суспільства.
  12. Відновлення громадянського суспільства в Україні в кінці 80-х – на початку 90-х років ХХ ст. Розвиток громадянського суспільства в незалежній Україні.




Переглядів: 609

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Селянство як культура та образ життя. Соціальні винаходи селянства | Соціальні винаходи дворянства. Добровільність та примусовість в житті аристократії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.027 сек.