![]()
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Основні поняття і задачі кореляційного аналізуКореляційний аналіз – метод математичної статистики, що вивчає кореляційні (статистичні) зв'язку. Абстрактно-математичну сторону його більш глибоко і детально розглядають у курсі математичної статистики. Ми ж розглянемо застосування методів кореляційного аналізу у вивченні зв'язків соціально-економічних явищ. У статистиці розрізняють наступні варіанти кореляційних зв'язків. 1. Парна кореляція, тобто залежність між двома ознаками – результатною і факторною (чи двома факторними). 2. Часткова кореляція – залежність між результатною і однією з факторних ознак при фіксованому значенні інших факторних. 3. Множинна кореляція – залежність між результатною і двома і більш факторними ознаками. У теорії статистики найбільш розробленою є методологія парної кореляції, оволодіння якою дозволяє пізнати методику вивчення інших варіантів кореляційних зв'язків. Тому ми і зупинимося тут насамперед на розгляді парної кореляційної залежності. Необхідно відзначити, що при вивченні кореляційних зв'язків статистика, поряд з кореляційним, використовує і регресійний аналіз. Тому коректніше було б сказати про застосування методів КРА у вивченні кореляційних зв'язків, але для стислості говорять просто – кореляційний аналіз. Ці два методи вирішують різні задачі, але в цілому служать єдиної меті: вивченню взаємозв'язків соціально-економічних явищ, їх виміру і кількісному вираженню. Отже, за допомогою методів КРА розв’язуються дві основні задачі. 1. Визначення форми зв'язку і параметрів рівняння зв'язку (це задача регресійного аналізу). 2. Вимір щільності зв'язку (задача кореляційного аналізу). Перша задача вирішується підбором математичної формули (рівняння зв'язку), що виражає залежність результатної і факторної ознак. Друга – за допомогою різних показників, що характеризують щільність зв'язку між ознаками (коефіцієнта кореляції, індексу кореляції, кореляційного відношення та ін.). Схематично КРА можна представити у вигляді таких основних етапів: 1) встановлення наявності зв'язку між досліджуваними ознаками за допомогою зазначених вище методів; 2) вибір найбільш істотних факторів для аналізу; 3) визначення характеру зв'язку, його напрямку і форми, тобто підбір математичного рівняння, що виражає залежність між 4) визначення параметрів рівняння і показників щільності зв'язку; 5) статистична оцінка показників щільності зв'язку. Найбільш складним і відповідальним етапом КРА є підбір рівняння, що характеризує сутність зв'язку. При парній кореляції рівняння зв'язку може бути встановлене за допомогою побудови кореляційного поля, складання кореляційних таблиць, перегляду різних функцій. Якщо обсяг досліджуваної сукупності не дуже великий, то доцільно побудувати кореляційне поле, загальний вигляд якого вкаже характер зв'язку, його напрямок і форму. Тобто, по загальному розташуванню точок кореляційного поля можна установити форму залежності і виразити її відповідним рівнянням: – лінійна форма рівнянням прямої лінії:
– нелінійна форма рівняннями різного роду кривих ліній: · параболи 2-го · гіперболи · показової функції В економічних явищах і процесах найбільше часто зустрічається лінійна форма зв'язку. Якщо ж використовуються рівняння нелінійного виду, то застосовують прийом «лінеаризації» функцій, тобто приведення їх до лінійного виду. Це обумовлено тим, що параметри лінійного рівняння мають гарну економічну інтерпретацію. Якщо аналіз розташування точок кореляційного поля вказав на лінійну форму зв'язку, то шукане рівняння буде мати вигляд:
де
Коефіцієнт регресії ( Якщо:
Підібране рівняння називається рівнянням регресії чи кореляційним рівнянням. Його основна задача – установлення кількісного взаємозв'язку між ознаками. Невідомі параметри рівняння Суть його в тому, яка на полі кореляції визначається така теоретична лінія регресії, що у порівнянні з безліччю інших ліній, найбільш близько розташована до точок поля (відображає фактичні дані). Тобто ця лінія дає найменшу суму квадратів відхилень фактичних значень результатної ознаки від вирівняних (теоретичних) значень:
Система нормальних рівнянь для парного лінійного зв'язку має вигляд:
де Параметри
Оцінка щільності зв'язку між ознаками передбачає визначення міри відповідності варіації результатної ознаки і факторної (чи декількох факторних при множинній кореляції). У випадку лінійної залежності щільність зв'язку можна виміряти за допомогою лінійного коефіцієнта кореляції:
де
Лінійний коефіцієнт кореляції можна визначити і за іншою формулою:
Лінійний коефіцієнт кореляції може приймати значення від 0 до ± 1 (знак (+) при прямої залежності, (-) при оберненій). На практиці керуються наступними оцінками щільності зв'язку: При
Значимість ЛКК перевіряється на вірогідність (надійність). Вважається, що кореляційний зв'язок є достовірним лише при достатньому числі спостережень (не менш 20 – 30). Перевірка надійності коефіцієнта кореляції здійснюється за допомогою критерію надійності за формулою:
де де Якщо Якщо З формули середньої квадратичної помилки видно, що ця помилка знаходиться в зворотній залежності від числа спостережень. Для всіх інших форм зв'язку щільність її може бути визначена за допомогою теоретичного кореляційного відношення:
де
Якщо Якщо
Система рівнянь для визначення параметрів рівняння параболи має наступний вигляд:
Читайте також:
|
||||||||
|