Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ШАХТНЕ ДОБУВАННЯ КОРИСНИХ КОПАЛИН

Шахта – це гірниче підприємство, яке веде підземну розробку корисних копалин. Близько 75% вугілля та 25% залізної руди на Україні добувають шахтним способом. В Криворіжському басейні найбільша шахта “Гігант глибока” має продуктивність до 7,4 млн.т. руди за рік, в Донбасі – шахта “Красноармійська” до 4 млн.т. вугілля. Найбільшою за глибиною (1300 м) на Україні є вугільна шахта “Петровська” Донбасі.

На рис.1 схематично показаний розріз шахти. Будівництво шахти розпочинають з утворення головного шахтного ствола (1) діаметром 4 – 8 м. Стінки ствола зміцнюють бетоном, металевим або дерев´яним кріпленням. Через свтол в шахту подають вертиляційне повітря, спускаються і піднімаються люди, корисні копалини, пуста порода, обладнання та матеріали. Шахта має до семи допоміжних стволів (2) на відстані від кількох десятків метрів до 2 – 3 км через які відкачуються вентиляційне повітря та грунтові води. Підйом та опускання людей та вагонеток з грузами проводиться по стволу в шахтних клітях підйомною машиною (3). Переміщення шахтної кліті виконується канатами, що переміщуються по шківам на копрі (4) шахти.

3

       
   
 

 

 


2

 
 

                       
   
   
   
 
         
 
 
 
 

 


1

5

               
 
 
     
 
 
   
 

 


 
 

4 – 8 4

             
       
 
 
 

 

 
 


1 – ствол (стовбур) – гловний вентиляційний

2- підйомна машина

3 – копер

4 – штрек

5 - забій

 

Розробка корисних копалин проводиться через штреки (5) - горизонатальні виробки по яким переміщуються люди, транспортуються грузи, подається вентиляційне повітря. По штреках до стволів добута порода переміщується в вагонетках об´ємом 0,9 – 4 м3 за допомогою шахтних електровозів. Безпосередньо корисні копалини добуваються в забоях. На вугільних шахтах ця робота виконується переважно вугледобувними комбайнами. Рудні копалини мають вищу міцність і відділяються від масивів переважно за рахунок енергії вибуху. Для цього бурильними машинами, які приводяться в дію стисненим повітрям, в породі утворюють отвори діаметром 42 – 75 мм і довжиною 2 – 4 с (шпури). За зміну бурильна машина виконує 20 – 60 м шпурів. В утворені отвори встановлюють піропатрони з вибухівкою та детонаційними шнурами. В якості вибухової речовини в шахтних виробках використовують амоніт – суміш аміачної селітри з 5 – 25% тротилу.

Для захисту від обрушення породи шахтні виробки укріпляються щитами і кріпильними рамами. Найбільш розповсюдженим, дешевим, легкооброблюємим матеріалом є соснова та ялинова деревина, недолік якої мала довговічність внаслідок швидкого гниття.

Металеве кріплення із-за високої вартості та інтенсивної корозії має меньше розповсюдження.

Для нормальної роботи шахти необхідне матеріальне забезпечення наземних служб. За добу в шахту в середньому подається 50 – 200 м3 кріпильного лісу, 500 –2500 кг вибухових речовинг, 50 – 250 тис.м3 стисненого повітря, 100 – 200 тис. кВт.год електроенергії. На кожного підземного робітника за хвилину в шахту подається 6 м3 повітря, яке виносить пил та шкідливі гази. На 1 т. добутого вугілля з шахт Донбасу відкачують до 2,8 м3 води.

Нафту, природний газ, воду видобувають за допомогою свердловин. Нафта і гах піднімаються на поверхню трубами з певним тиском. Найефективнігщим являється фонтанний спосіб. Це коли нафта виходить під дією пластового тиску. А потім засоствують компресорний або помповий спосіб.

 


Читайте також:

  1. Атмосферне і шахтне повітря
  2. Добування ацетилену
  3. Добування карбонільних сполук
  4. ДОБУВАННЯ КАРБОНОВИХ КИСЛОТ
  5. ДОБУВАННЯ КОРИСНИХ КОПАЛИН ВІДКРИТИМ СПОСОБОМ
  6. ДОБУВАННЯ КОРИСНИХ КОПАЛИН ВІДКРИТИМ СПОСОБОМ
  7. Добування толуолу
  8. Добування фенолу
  9. Добування чистих металів.
  10. Добування.
  11. Еколого-економічна оцінка рівня та груп втрат. Визначення коефіцієнтів вилучення кількості корисних копалин та зміни якості. Відтворення економічних витрат.
  12. З використанням корисних копалин




Переглядів: 985

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
МІНЕРАЛЬНО-СИРОВИННІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ | ДОБУВАННЯ КОРИСНИХ КОПАЛИН ВІДКРИТИМ СПОСОБОМ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.