Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ДОБУВАННЯ КОРИСНИХ КОПАЛИН ВІДКРИТИМ СПОСОБОМ

Шахтне добування корисних копалин

ПАЛИВНО-ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС

Корисні копалини добувають шахтним (підземним) та відкритим (кар’єрним) способом. Спосіб видобування, в першу чергу, визначається глибиною залягання покладів. Собівартість добування шахтним способом у 2-4 рази вища, ніж кар’єрним способом.

Шахта гірниче підприємство, яке проводить підземну розробку корисних копалин. У шахтах добувають 75% вугілля та 25 % залізної руди.

Будівництво шахти починають з утворення головного ствола діаметром 4-8 м. Стінки ствола зміцнюють бетоном. Через ствол у клітях за допомогою підйомної машини відбувається підйом і опускання людей, підйом корисних копалин, пустої породи, опускання матеріалів, обладнання, подається вентиляційне повітря. Шахта також має кілька вентиляційних стволів для відкачування вентиляційного повітря та ґрунтових вод.

Розробка корисних копалин проводиться через штреки - горизонтальні виробки по яким переміщуються люди, транспортуються грузи, подається вентиляційне повітря. По штреках до стволів добута порода переміщується в вагонетках об´ємом 0,9 – 4 м3 за допомогою шахтних електровозів. Безпосередньо корисні копалини добуваються в забоях. На вугільних шахтах ця робота виконується переважно вугледобувними комбайнами.

Рудні копалини мають вищу міцність і відділяються від масивів за рахунок енергії вибуху. Для цього бурильними машинами в породі утворюють отвори діаметром 42 – 75 мм і довжиною 2 – 4 м (шпури). В утворені отвори встановлюють піропатрони з вибухівкою та детонаційними шнурами

Для захисту від обрушення породи шахтні вугільні виробки укріпляються щитами і кріпильними рамами. Найбільш розповсюдженим, дешевим, легкооброблюємим матеріалом є соснова та ялинова деревина, недолік якої мала довговічність внаслідок швидкого гниття. Металеве кріплення із-за високої вартості та інтенсивної корозії має меньше розповсюдження.

Для нормальної роботи в шахту за добу подається 50 – 200 м3 кріпильного лісу, 500 – 2500 кг вибухових речовинг, 50 – 250 тис.м3 стисненого повітря, 100 – 200 тис. кВт.год електроенергії. На кожного підземного робітника за хвилину в шахту подається 6 м3 повітря, яке виносить пил та шкідливі гази. На 1 т. добутого вугілля з шахт Донбасу відкачують до 2,8 м3 води.

Відкрите добування проводиться безпосередньо на поверхні землі. В його результаті утворюється гірнича виробка у вигляді заглиблення – кар´єр.

Перед початком відкритого добування проводиться значна підготовка території – вирубування лісових насаджень, перенесення доріг, випускання навколишніх водоймищ, осущення.

При відкритому добуванні корисних копалин найбільший об´єм робіт складають вскриші роботи. Вони полягають в переміщенні за допомогою скреперів у відвали породи, яка покриває зверху корисні копалини.

Розробка порід у карєрах проводиться на горизонтальних площинах- горизонтах. На горизонтах розміщуються добуваючі та завантажуючі машини (екскаватори) і проходить дорога або залізнична колія. Корисні копалини добувають з уступів, які розміщуються між горизонтами. В карєрах з невеликим підйомом добуті породи вивозяться локомотивами у міцних металевих вагонах. З глибоких карєрів добуті корисні копалини транспортують автомобілями - самоскидами вантажепідйомністю до 180 т.

 

Паливно-енергетичний комплекс включає видобуток палива, його переробку виробництво та передачу електричної і теплової енергії. Основними видами палива, які широко використовуються в народному господарстві України є нафта, вугілля та природний газ. Вони виконують роль енергетичного та технологічного палива, сировини для хімічної та нафтохімічної промисловості. Світова структура паливно- енергетичного балансу: нафта-40%, вугілля-31%, природний газ-23%, атомна енергія-2%, гідроенергія – 3%. До другої світової війни вугілля було основним видом палива. У 70 роки ХХ століття були розвідані великі поклади нафти і вона стала домінуючим енергоносієм. З метою підвищення прибутків від збуту нафти у 1960 році була створена організація країн-експортерів нафти (ОПЕК). Ціни на нафту в 5-7 раз перевищують вартість її видобутку. Світовий видобуток нафти складає 3,6 млрд. тонн; в Україні – 3,8 млн. тонн (76 кг на душу населення), що недостатньо для внутрішніх потреб.


Читайте також:

  1. Види зустрічних операцій за способом компенсації
  2. Визначення площі за способом Савича
  3. Групи сполучників за походженням (первинні, вторинні), морфологічною будовою (прості, складні й складені) та способом уживання (одиничні, повторювані й парні).
  4. Для транснаціональних корпорацій прямі іноземні інвестиції є найкращим способом управління і контролю за своєю діяльністю за кордоном.
  5. Добування ацетилену
  6. Добування карбонільних сполук
  7. ДОБУВАННЯ КАРБОНОВИХ КИСЛОТ
  8. ДОБУВАННЯ КОРИСНИХ КОПАЛИН ВІДКРИТИМ СПОСОБОМ
  9. Добування толуолу
  10. Добування фенолу
  11. Добування чистих металів.




Переглядів: 3538

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Переваги газового палива | ВУГІЛЬНА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.