Спосіб А.М. Савича застосовують для визначення великих площ, наприклад площ землекористування, коли потрібна підвищена точність. Сутність його полягає в тому, що площу ділянки, укладену в ціле число квадратів координатної сітки Р0, визначають за їхньою кількістю; планіметром обводять лише площі секцій, які виходять за межі цих квадратів a1, а2, а3 і а4 і доповнюють їх до цілих квадратів сітки b1, b2, b3 і b4. Площі а і b обводять планіметром при двох положеннях полюса, по два обводи в кожному положенні, й виражають у поділках планіметра.
Крім того, слід мати на увазі, що величини визначають ціни поділки планіметра, і невелике розходження у них, яке не перевищує 1/400 від величини ціни поділки планіметра, свідчить про правильність визначення величини а. Контроль здійснюють також порівнянням величин а та b, виражають площу цілих квадратів координатної сітки в поділках планіметра. Відносна розбіжність між значеннями цих величин, відповідної площі однієї і тієї ж самої кількості цілих квадратів координатної сітки також не повинна перевищувати 1/400. Шукана площа ділянки буде:
Перевага способу Савича полягає у тому, що при цьому механічно враховується деформація паперу, на якому складені план або карта, зменшується площа фігур, що обводяться, підвищується точність її визначення.
Питання для самоконтролю:
1. Вкажіть основні формули обчислення площ полігонів за визначеними координатами вершин.
2. Особливості обчислення площ полігонів за результатами вимірювань ліній і кутів на місцевості, назвіть найпоширеніші способи визначення.
3. Назвіть основні способи визначення площ полігонів.
4. Точність обчислення площ аналітичним способом.
5. Точність визначення площ графічним способом та за допомогою палеток.
Питання на самостійну підготовку:
1. Порядок та особливості обчислення площ після коригування планів.
2. Допустимість одержаної нев’язки.
3. Юстування і теорія перевірок полярного планіметра
Лекція 6
СПОСОБИ І ПРИЙОМИ ПРОЕКТУВАННЯ У ЗЕМЛЕУСТРОЇ
План
1. Вимоги до точності площ і розташування меж ділянок
2. Вимоги до паралельності й перпендикулярності сторін ділянок