Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Історія становлення етичних кодексів психолога у світі та в Україні

Як ми вже зазначали, діяльність психолога-професіонала по­в'язана з так званим «людським фактором», тому вона вимагає до­тримуватися певних норм, які регламентують у першу чергу вза­ємостосунки з клієнтами та колегами, своєрідного «кодексу честі» професіонала. Від того, як побудує свою роботу психолог, залежать долі його клієнтів. Тому він особливо відповідальний у виборі мо­ральної позиції, принципів, методів роботи, які їй відповідають.

Спроб розробити «кодекс честі» психолога доволі багато, хо­ча, і ніскільки нам відомо, вони існують лише в «локальних» варіан­тах, прийнятих в окремих асоціаціях.

Джерелами, на основі яких вироблено норми етичного кодексу психолога, є: філософія, релігія, культура, звичаї, традиції, ідеоло­гія, політика, які виступають як сфери чи атрибути людської діяль­ності, що задають базові принципи моралі для створення та функ­ціонування етичного кодексу.

У більшості професійних організацій, які об'єднують психоло­гів, психоконсультантів та ін., кодекси професійної етики схожі перш а все тим, що відображають модель стосунків двох людей: психолога та досліджуваного/клієнта.

виникненню наукових етичних поглядів і теорій. Воно від­носиться до періоду ремеслового розподілу праці в умовах розвит­ку та становлення середньовічних цехів у ХІ-ХІІ ст. Саме у цей пе­ріод з'явилися цехові статути, які містять ряд моральних вимог по підношенню до професії, характеру праці та учасників трудового процесу. Поява етичних кодексів, як писаних, так і неписаних, от­римала щоденну потребу в регулюванні взаємостосунків між людь­ми в тій чи іншій професійній сфері та являла собою прояв мораль­ної свідомості. Конкретні ситуації, в яких опинялися люди, викону­ючи свої професійні завдання, визначали зміст професійної етики.

Професійна етика нерозривно пов'язана з прийнятою у суспі­льстві системою моралі. Суспільні моральні норми конкретизують­ся і коректуються професійною діяльністю. Порушення трудової етики супроводжується руйнуванням загальних моральних устано­вок і правил.

Наукові основи професійної етики спеціалістів системи «людина-людина» закладені деонтологією (від грецьк. сіеопґкоз повинний) - вченням про належну поведінку, вчинки, спосіб дій. Виникнення деонтології пов'язане з ім'ям англійського свя­щеника, філософа І.Бентама (XVIII ст.), який вкладав у це понят­тя релігійно-моральний зміст. У сферу деонтології входить вив­чення моральних якостей спеціалістів, які визначають виконання професійного обов'язку і ставлення до об'єкта діяльності, а та­кож вивчення взаємостосунків усередині колективу, особливос­тей професійного виховання, аналіз тих специфічних моральних норм, які властиві даній професії.

Деонтологія швидко поширилась і вкоренилась у медицині, виражаючи комплекс етичних правил, норм і принципів, якими ке­рується лікар. Цілком очевидно, що уявлення про виняткову важ­ливість моральних, етичних питань у діяльності лікаря склалися за­довго до появи терміну «деонтологія». Про це свідчать висловлю­вання лікарів стародавнього світу, їх заповіти, які дійшли до нашого суспільства

І найбільша міжнародна організація психологів - Міжнародний союз психологічної науки заснований у 1951 р. і на сьогодні об'єднує психологів 54 країн (національних психологічних асоціацій). Міжнародний со­юз організовує всесвітні психологічні конгреси (останній XXVI Міжнародний психологічний конгрес відбувся у 1996р. у Канаді). ()крім національних асоціацій, до Міжнародного союзу входять різноманітні міжнародні об'єднання спеціалізованої спрямованості наприклад, Міжнародна асоціація прикладної психології, Євро­пейська асоціація експериментальних соціальних психологів, Між­народне товариство вивчення розвитку поведінки та ін. Поряд зі всесвітніми психологічними конгресами, Союз організовує і кон­ференції за спеціальними тематиками.

У сусідній Росії у 1994р. створено Російське психологічне то­вариство, до якого входять 54 регіональних відділення. Керівницт­во товариством здійснює Координаційна рада, яка обирається з'їз­дом Товариства, а між з'їздами - Президент і Президія Координа­ційної Ради. Товариство має свій статут. На сьогодні (2007 р.) Пре­зидент Російського психологічного товариства - доктор психологічних наук, академік Російської академії освіти Є.О.Клімов.

Американська психологічна асоціація прийняла у січні 1963 р. етичні стандарти психолога (надруковані в журналі «Американсь­кий психолог», січень, 1963р.), поправки внесені у вересні 1965 р. і грудні 1972 р. [З, с.443-458].

Існують самостійні кодекси психологів різних шкіл або спілок, кожен із них може по-своєму трактувати прийнятну та неприйнят­ну поведінку психолога, і які-небудь спірні чи складні випадки повинні розглядатися крізь призму кодексу тієї" школи чи асоціації, в якій психолог-«винуватець» перебуває.

 

Етичний кодекс психолога в Україні прийнято на І Установ­чому з'їзді Товариства психологів України 20 грудня 1990 р. у м. Києві.

 

В Україні існує Комісія з етики, заснована Товариством пси­хологів України. Вона проводить роботу, спрямовану на правильне тлумачення психологами Етичного кодексу, здійснює контроль за його додержанням, забезпечує формування у психологів сприйнят­тя цього Кодексу як зобов'язання перед громадськістю, як одного з важливих актів чинного законодавства.

 

Окрім Товариства психологів, існує сила-силенна громадсь­ких організацій - професійних співтовариств (наприклад, Ліга практикуючих психологів, Асоціація професійних психологів, Асоціація політичних психологів і т.д.). На жаль, ці організації малопотужні та не досить впливові. Немає в науковому співтова­ристві й людей, які б солідно та ґрунтовно працювали над проб­лемами професійної етики.

Тим часом у США та Західній Європі написано сотні книг, які стосуються цього питання. Суперечливість проблематики змушує періодично змінювати етичні кодекси, вносити доповнення. їх пе­реглядають на кожному з'їзді психологів. Так, Американська асо­ціація психологів, у якій підхід до етичних питань, мабуть, най­більш структурований, протягом останніх тридцяти років тричі ви­правляла кодекс професійної етики.

Подібні кодекси прийняті в кожній країні. Вони різняться ок­ремими положеннями, але всі ґрунтуються на нормах моралі, зага­льнолюдських цінностях і легітимності діяльності психолога.


 


Читайте також:

  1. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  2. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  3. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  4. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  8. Адміністративне судочинство в Україні
  9. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  10. АКТИВІЗАЦІЯ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ
  11. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  12. АНаліЗ СТанУ ЗДОРОВ'Я ДІТеЙ І ДОРОСЛИХ В УКРАЇНІ




Переглядів: 775

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зв'язок етики та психології. Проблема моральності у психології | Вимоги до психолога-спеціаліста психологічної служби України

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.