Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Правове становище латинів. Юліанові латини

Правове становище римських громадян

Поміж вільних найбільшою правоздатністю наділялися, звичайно, римські громадяни. Спочатку, в період ранньої рес­публіки, все вільне населення поділялось на римських гро­мадян і негромадян. Останні правовою охороною з боку Римської держави не забезпечувалися. Проте з розвитком цивільного обороту та внаслідок інших соціально-економіч­них змін римляни були змушені визнати певний правовий статус за латинами і перегрінами, а потім і за вільновідпу­щениками. В імператорський період з'явилася ще одна гру­па, яка отримала особливий правовий статус, — колони.

Римське громадянство виникало внаслідок народження дитини в законному шлюбі римських громадян. Народжена в такому шлюбі дитина набувала статусу свого батька в мо­мент зачаття. Дитина, народжена поза шлюбом, згідно з за­коном, поділяла статус матері.

Крім того, римське громадянство набувалося пожалуван-ням цього звання чужоземцю за особливі заслуги перед Римською державою, звільненням римським громадянином свого раба і всиновленням чужоземця. Римське громадян­ство припинялося смертю особи, втратою римського грома­дянства шляхом продажу в рабство, полонення, засудження до найтяжчих видів кримінального покарання чи вигнання з Риму.

Римський громадянин мав повну правоздатність у полі­тичній, майновій та сімейній сферах. Він мав право нести службу в регулярних римських військах, брати участь і голосувати в народних зборах, бути обраним на посади магіст­ратів. Це сфера політичних прав, які не залежали від сімей­ного стану особи.

У сфері цивільно-правових відносин правоздатність рим­ського громадянина складалась з двох основних груп прав: вступати в законний шлюб і торгувати.

Зміст правоздатності римського громадянина знаходив відображення навіть в його імені. Повне ім'я римського гро­мадянина складалося з п'яти частин: 1) імені у власному значенні; 2) найменування сім'ї чи роду; 3) імені батька в родовому відмінку; 4) найменування тріби, в складі якої гро­мадянин бере участь у голосуванні в народних зборах (на­лежність до тріби зазначалась і в той період імперії, коли народних зборів уже не скликали); 5) прізвиська, почесного імені, що присвоювалося громадянину за особливі заслуги перед державою. Наприклад, повне ім'я Цицерона вигляда­ло так: Марк Тулій Марка Корнелій Цицерон (Марк — ім'я, Тулій — рід, Марка — ім'я батька в родовому відмінку, Кор­нелій — тріба, Цицерон — почесне ім'я).

 

Латинами визнавалися давні жителі Лація та їхнє потом­ство. Згодом правовий статус латинів почали надавати дея­ким італійським общинам і за межами Лація. Після того як в І ст. до н.е. римське громадянство розповсюдилось на всю Італію, статус латина залишався лише за населенням позаіталійських общин чи провінцій, яким він надавався особливими актами Римської держави. Його також набу­вав раб, якого відпускали на свободу володарі-латини чи римський громадянин, за умови надання цьому вільновід­пущенику статусу латина. Отже, статус латина набуває пев­ного юридичного значення і відповідне оформлення вна­слідок:

а) народження в сім'ї латинів, при цьому діють такі самі правила, що й для римських громадян: статус шлюбної ди­тини визначається за статусом батька, позашлюбної — за статусом матері;

б) присвоєння статусу латина актом державної влади;

в) добровільного переходу римського громадянина до чис­ла латинів з метою одержання земельного наділу;

г) звільнення від рабства володарем-латином чи римським громадянином, але за умови надання йому правового стату­су латина.

Правовий стан латинів істотно відрізнявся від правового статусу римських громадян. У сфері публічного права обме­ження полягали в тому, що латини не мали права служити в римських легіонах, обиратися на посади римських магіст­ратів. Однак, перебуваючи в Римі, вони мали право брати участь в роботі народних зборів, голосувати в них.

У цивільно-правовій сфері латини за правовим статусом наближалися до римських громадян, проте далеко не всі. Основна їх частина — жителі Лація, як і римські громадяни, мали право вступати до шлюбу і торгувати. Інші латини — раби, відпущені на волю, одержавши статус латина (вони називалися «латини Юніана» за назвою закону, що надав їм цей статус), не мали права згідно з законом брати шлюб, заповідати своє майно, успадковувати. Після смерті такого латина його майно переходило до його колишнього волода­ря, що надав йому свободу. Зобов'язання померлого до пат­рона не переходили, тобто латини «жили як вільні, помира­ли як раби».

За бажанням латини мали змогу порівняно легко набути римське громадянство. Воно надавалося на підставі поста­нов Римської держави, що присвоювала його цілим катего­ріям латинів за певних обставин. Переїхавши на постійне місце проживання до Риму, вони також одержували статус римського громадянина. Згодом це призвело до різкого змен­шення чоловічого населення в містах Лація. Внаслідок цьо­го було встановлено правило: латин, що мав намір переїхати до Риму на постійне місце проживання, зобов'язаний зали­шити на місці попереднього проживання чоловіче потом­ство.

Права римського громадянина одержували також латини, обрані в своїх общинах на посаду магістратів або сенаторів. Латини Юніана могли одержати римське громадянство тільки за особливі заслуги перед Римською державою (охорона без­пеки доріг, якісні та великі поставки). Як зазначалось вище, в I ст. до н.е. все населення Італії дістало правовий статує римського громадянина.

 


Читайте також:

  1. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.
  2. Адміністративно-правове регулювання проходження державної служби
  3. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ КУЛЬТУРИ
  4. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ СПОРТУ
  5. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
  6. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
  7. Внутріашьополітичне становище в Румунії
  8. Вплив Європейської інтеграції на фінансове світове становище
  9. ГРОМАДЯНСЬКЕ і правове ВИХОВАННЯ
  10. Еколого-правове регулювання екологічних правовідносин.
  11. Економічне становище України в 1914 — 1921рр.
  12. ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ у др. пол. XVIII ст.




Переглядів: 1326

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття правоздатності, виникнення та припинення | Правове становище перегрінів. Публічні та приватні перегріни

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.