Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Обігові кошти підприємства

Фондоємність продукції

Фондовіддача

Цей показник характеризує обсяг продукції або ж робіт (в нату­ральному або ж вартісному виміру) в розрахунку на одиницю серед­ньорічної вартості основних виробничих фондів. Поряд з загальною фондовіддачею можна розрахувати та аналізувати фондовіддачу ак­тивної частини ОФ. Для цього в знаменник вищенаведеної формули необхідно підставити середньорічну вартість активної частини осно­вних виробничих фондів підприємства.

Цей показник характеризує, скільки ОФ (за вартістю) необхідно задіяти, щоб одержати одну одиницю продукції (одну вартісну оди­ницю продукції).

3. Рентабельність ОВФ можна розрахувати на основі співвідно­шення балансового (чистого) прибутку підприємства за звітний (пла­новий) період до відповідної середньої вартості його основних виро­бничих фондів.

 

Обігові фонди - це та частина засобів виробництва в вартісній формі, яка: 1) приймає участь тільки в одно­му виробничому циклі; 2) повністю споживається в даному виробни­чому циклі, змінюючи при цьому свою натурально-речову форму; 3) повністю переносить свою вартість на вартість вироблених товарів у цьому ж виробничому циклі. За своїм натурально-речовим складом, обігові фонди - це предмети праці, тобто та частина засобів виробни­цтва, на які безпосередньо спрямована праця людини і які складають матеріально-речову субстанцію виготовлених продуктів.

Кошти підприємства, що функціонують (знаходяться) у сфері обігу, прийнято називати фондами обігу. За своєю матеріально-речовою формою це готова продукція підприємства, яка знаходиться на складі, в дорозі (відвантажена споживачам), у споживачів (до мо­менту оплати цих товарів), а також грошові кошти підприємства в розрахунках, у касі підприємства і на його рахунках у кредитних установах.

У сукупності обігові фонди і фонди обігу підприємства скла­дають його обігові кошти. Класифікацію обігових коштів підприємс­тва (ОКП) наведено на рис. 1. Тут класифікаційними ознаками є: функціональне призначення (1); роль у виробництві (2); організацій­ний принцип (3); джерела формування обігових коштів (4).

 

Рисунок 1 – Класифікація обігових коштів підприємства

 

Найбільшу питому вагу в загальному обсязі обігових коштів, займають виробничі запаси, незавершене виробництво і готова про­дукція на складі підприємства, тобто нормовані обігові кошти.

Чим більші запаси нормованих обігових коштів, тим менша вірогідність перебоїв у ході виробничого процесу.

Норма обігових коштів встановлює мінімально необхідну від­носну величину запасів того чи іншого їх елементу. Частіш за все но­рма встановлюється в днях запасу. Такі норми встановлюються для сировини, основних і допоміжних матеріалів, комплектуючих виро­бів, тари і тарних матеріалів, рідкого і твердого палива, незавершено­го виробництва, готової продукції на складі. У той же час норма за­пасу запасних і змінних деталей для ремонту обладнання встановлю­ється в розрахунку на одиницю обладнання (або ж на 1000 грн. його балансової вартості). Норма запасів спецодягу встановлюється в роз­рахунку на одного працюючого, якого, згідно з трудовим законодав­ством, підприємство повинно забезпечувати спецодягом.

Норматив - це абсолютне вартісне вираження мінімально необ­хідного розміру запасу того чи іншого ресурсу.

Норма запасу обігових коштів є параметром більш стабільним порівняно з нормативом. Норма запасу в виробничих запасах зале­жить перш за все від умов забезпечення підприємства матеріальними ресурсами. Якщо ці умови залишаються незмінними (ті ж самі поста­чальники, ті ж самі засоби транспортування, ті ж самі ресурси), то незмінною буде і норма запасу.

Норма запасу в незавершеному виробництві залежить від харак­теру продукції, яка виробляється підприємством, від характеру вико­ристовуваних на підприємстві технологічних процесів і форм органі­зації виробництва. При їх стабільності незмінною залишається і нор­ма запасу, яка в цьому випадку являє собою ніщо інше як тривалість виробничого циклу виготовлення продукції.

У той же час норматив запасу обігових коштів менш стабільний параметр, оскільки на нього, крім зазначених чинників, впливає та­кож і обсяг виробництва. Зміни в обсягах виробництва за відповід­ний період викликають прямо пропорційні зміни як в обсягах одно­денного випуску продукції, так і в розмірі одноденних витрат ресур­сів. Зрозуміло, що все це потребує адекватного коригування і розміру нормативу обігових коштів підприємства.

 


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  3. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  4. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  5. Автопідприємства вантажних автомобілів
  6. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  7. Активами торговельного підприємства
  8. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот
  9. Акустичні засоби|кошти| захисту
  10. Альтернативні варіанти довгострокового фінансування діяльності підприємства
  11. Альтернативність у реалізації стратегії розвитку підприємства
  12. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації




Переглядів: 3733

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Існує декілька методів вартісної оцінки і обліку ОФ. | Витрати на виробництво і реалізацію продукції та її собі­вартість

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.