Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Характер пошкоджень і методи ремонту

Пошкодження, що найчастіше трапляються в практиці експлуатації водопроводів, – розналагодження розтрубних з’єднань, переломи, тріщини та розриви чавунних труб, розриви стиків і свищі на сталевих трубах та ін. Розглянемо причини цих пошкоджень, способи їх усунення та попередження.

Свинцеве зарівнювання розтруба розналагоджується в основному в результаті поганої якості канату, що застосовується в процесі зарівнювання, або некваліфікованого законопачування розтруба; осідання ґрунту під основою труби через нерівності постелі та переробки ґрунту (під основою труби) у процесі зведення; укладання труб узимку на морожену підошву; руху ґрунту внаслідок атмосферних опадів; осідання при вкладанні (трубопроводів) підземних споруд нижче водопровідної труби тощо.

Встановлено також, що якість свинцевого зарівнювання стику знижується, якщо його заливають не повністю і підливають вдруге, а також допущена нестандартна ширина розтрубної щілини. Ширина останньої на прямокутних ділянках має бути однаковою по всій окружності розтруба і не виходити за межі значення, наведеного в табл.5.3.

 

Таблиця – 5.3 Ширина розтрубної щілини залежно від довжини умовного проходу труби

Довжина умовного проходу труби, мм Ширина розтрубної щілини, мм
номінальна найбільша Найменша
50 – 100
350 – 700
800 – 1200

 

Розтрубні з’єднання чавунних труб зі сталевими ненадійні незалежно від матеріалу, що застосовується для зарівнювання стику.

Це пояснюється тим, що зовнішній діаметр сталевих труб менший від діаметра чавунних, ширина розтрубної щілини перевищує допустиме значення. Це спричинює ослаблення стику. Відсутність бурта на трубах і гладка форма розтруба сталевих фасонних частин – також одна з причин виходу зарівнювання стиків (сталевих) трубопроводів у місцях спряження сталевих і чавунних труб і фасонних частин.

Свинцеве розтрубне зарівнювання підчеканюється в разі часткового випирання свинцю з розтруба по окружності на кілька міліметрів. У таких випадках свинець обережно слабкими ударами (щоб не зруйнувати свинцеве кільце) заганяють на своє місце, що дає змогу значно зменшити або зовсім припинити течу води.

Потім удари по свинцю посилюють, намагаючись увігнати свинець на місце відразу. Після осідання свинцю потрібно прочеканити розтруб по всьому кільцю, починаючи з протилежного боку від місця пошкодження.

Якщо свинцеве кільце в процесі вганяння його в розтруб подається надто легко і навіть розривається, то це означає, що канат зопрів. Таке розтрубне з’єднання слід ремонтувати з добавлянням холодного чи гарячого свинцю або з частковою переробкою свинцевого закладання.

Розтруб з добавлянням холодного свинцю підчеканюють вкладанням у розтруб і підбиванням попередньо загострених кусків свинцю довжиною 40 – 50 мм, шириною 12 – 15 мм і товщиною 6 – 10 мм. Якщо по довжині окружності розтруба вбито понад п’ять кусочків холодного свинцю і теча припинилася, розтруб можна припустити лише для тимчасової експлуатації з подальшим капітальним ремонтом стику та повною заміною, старого каната.

У разі значного осадження свинцю (на 10 мм углиб розтруба та на 20 – 30 мм по його окружності) для труб діаметром 600 – 900 мм припускається доповнення розтруба розплавленим свинцем з подальшим його осадженням і прочеканюванням. Проте такий ремонт недостатньо надійний.

Часткова переробка свинцевого зарівнювання розтруба застосовується на трубопроводах великих діаметрів у разі зопрівання каната та глибокого осідання старого свинцю. Для цього на позначеній довжині розтруб очищують від свинцю та каната, знову кладуть добрий смоляний канат, ретельно проконопачують розтруб, особливо з торців, і заливають його гарячим свинцем. Залитий свинець осаджують, прочеканюють особливо ретельно біля торців у місцях спряження старого свинцю з новим. Досвід підтвердив надійність цього способу ремонту.

Свинцеве зарівнювання розтруба перероблюють повністю тоді, коли свинцеве кільце лопнуло й кінці його вийшли з розтруба на кілька сантиметрів або коли частину свинцевого кільця вирвано або загублено, а канат розмачулений, або коли кільце повністю вийшло з розтруба, канат зопрів тощо.

Підчеканювання розтруба муфти. У разі одно- чи двобічного пошкодження свинцевого зарівнювання стиків муфти їх ремонт і підчеканювання розтрубів потрібно виконувати одночасно з двох боків. Навіть якщо вдається припинити течу осадженням свинцю з одного боку муфти, слід очистити обидва розтруби муфти та прочеканити їх одночасно з обох боків.

Хомути рекомендується ставити для попередження небезпеки випирання свинцю по всій окружності розтруба труб великих діаметрів, особливо в місцях з’єднання сталевої труби з чавунною. Хомут виготовляють із смугової сталі, притискують до торця розтрубного зарівнювання стяжними болтами, закріпленими за виступи розтруба. На розтрубах муфт ставлять подвійний хомут, який стягується болтами-тягами. Для запобігання іржавінню хомути фарбують кузбаслаком і зарівнюють цементною обмазкою.

Ремонт труб, які піддали розточенню. У піщаних ґрунтах тривале витікання води із свинцевого зарівненого розтруба у вигляді тонкого струменя спричинює утворення наскрізних отворів у трубі внаслідок шліфування металу труби вихровим рухом піщинок.

Розточуванню піддають обід розтруба, в якому виточується частина його тіла, і хвіст труби біля самого розтруба або на відстані 1 від нього. У хвості труби звичайно розточують довгастий наскрізний отвір.

При розточуванні труби біля розтруба або самого розтруба для ремонту застосовують спеціальні згортні муфти "на розтруб", які перекривають одночасно розточку на розтрубі та на хвості труби. Розтруби муфти зарівнюють свинцем.

Коли розточують труби на значній відстані від розтруба, встановлюють на отвір сідельце з хомутами або вирізують трубу та вставляють новий кусок на муфті, яку ремонтують.

Установлюючи сідельце, його отвір закривають пробкою, а хомути заливають цементом для запобігання корозії.

Замість встановлення згортної муфти, яка дорого коштує, на розтруб розточений отвір можна зарівнювати встановленням свинцевої латки із стяжним болтом, що захищає латку від видавлювання водою, за методом Кузнєцова і Гущина .(рис.5.2).

 

 

Рис.5.2. – Схема розточеного отвору в чавунній трубі:

1 – отвір ("розточка") у стінці труби;

2 – болт;

3, 6 – шайби;

4 - гумова прокладка;

5 – розплавлений свинець;

7 – гайка;

8 – контргайка; 9 – пенькова сталка;

10 – хвіст труби;

11 – верхня частина розтрубу другої труби.

Отвір у стінці труби, видовжується до розмірів прямокутної головки болта. Болт головкою вводять у трубу і повертають на кут 90°. Для герметичності на болт під шайбу 3 підкладають щільну м’яку гумову прокладку товщиною 4-5 мм (болт опускають в отвір розточки на кодолі, по якій на нього надягають шайбу та гумову прокладку). На дно отвору вкладають пластинку з жерсті, попередньо продівши її через болт і обмазавши дно отвору глиною.

На поверхні пошкодженої труби навколо отвору викладають валик із глини та отвір заповнюють розплавленим свинцем. Після заливання свинець ущільнюють чеканкою, а на болт надягають шайбу 6, болт затягують гайкою з контргайкою. Для запобігання корозії болт перед засипанням землею заливають цементом.

Розміри болта залежать від діаметра труби. Наприклад, для ремонту розточеної труби діаметром 100 мм встановлюють болт довжиною 12 мм.

Описаний спосіб ремонту застосовується тоді, коли розтруб труби не порушено, а розточують лише тіло труби.

Рознадагодження цементного зарівнювання розтруба. Причини розналагодження цементного або азбестоцементного зарівнювання розтруба – осідання ґрунту в постелі труби, застосування неякісного цементу, неправильне дозування води, допущене проморожування нетужавіючого цементу та ін.

У разі осідання ґрунту зарівнювання стику звичайно відколюється в нижній частині розтруба, а в разі неякісного виконання воно руйнується по всій окружності розтруба, відколюючись кусками.

В обох випадках стик потрібно повністю переробити. При незначних відколюваннях цементного зарівнювання для припинення течі припускається тимчасове забивання загострених плоских дерев’яних клинців з подальшою заміною всього зарівнювання розтруба.

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  5. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  6. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  7. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  8. Автокореляційна характеристика системи
  9. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  10. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  11. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  12. Адміністративні (прямі) методи регулювання.




Переглядів: 759

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Визначення місця пошкодження трубопроводу | Тріщини та розриви чавунних труб

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.