Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 10. Ліквідація засмічень на водовідвідній мережі

Правильно спроектована та побудована водовідвідна мережа може забитись в основному в результаті порушення населенням і персоналом підприємств правил користування приймачами стічних вод і несвоєчасного або нерегулярного виконання періодичних оглядів і профілактичних прочищень. Забивання значно зменшують і повністю припиняють рух стічної води. При цьому в мережі утворюється підпір, який у разі несправності приладів внутрішньої каналізації може призвести до затоплення підвальних приміщень. В основному ж і в першу чергу виливання стічної рідини відбувається через люки оглядових колодязів на поверхню проїзду, дворової території або до водойми, що неприпустимо за санітарними вимогами. Тому ліквідувати забивання потрібно в найкоротші терміни.

Для цього в службі експлуатації водовідвідної мережі протягом доби має чергувати спеціальна аварійна бригада з ліквідації забивання. Залежно від протяжності мережі кількість таких бригад може збільшуватись.

Ця бригада складається з бригадира і трьох робітників; до її складу звичайно включають також водія аварійної машини, обладнаної набором потрібних інструментів, пристроїв і засобів захисту. Прибувши за направленням диспетчера на мережу, бригада визначає ділянку, на якій сталося забивання, відкриваючи кришки колодязів: колодязі, розміщені вище місця забивання, заповнені стічною водою; колодязі, розміщені нижче місця забивання, звичайно "сухі" або з незначною течією води. Два колодязі – вище та нижче місця забивання – залишаються відкритими і біля них виставляють захисні знаки. Одночасно обстежують район можливого підтоплення мережі та в разі потреби закривають засувки на випусках з підвальних приміщень.

Операції з ліквідації забивань можуть бути найрізноманітнішими і залежать від багатьох умов, основними з яких є кількість стічної води, діаметр і матеріал трубопроводу, характер забивання та місце його знаходження, інтенсивність руху транспорту по проїзду, санітарні вимоги.

У першу чергу спеціальними вилами обстежують лоток і вустя трубопроводу в затопленому колодязі. Якщо забивання сталось у цьому колодязі, його усувають за допомогою вил або зігнутого кінця напрямної труби. Попередньо слід поставити інші вила в розміщеному нижче колодязі для вловлювання предметів, що утворили забивання, і подальшого вилучення їх на поверхню. Іноді необхідно відсікти зазначений колодязь від мережі, відкачати з нього воду і підняти на поверхню виявлені в колодязі стороннє великі предмети, що стали причиною забивання вустя трубопроводу.

Забивання, що утворилося на ділянці мережі між колодязями, усувають сталевим дротом, гнучким валом, зворотним тиском води, сталевими штангами або за допомогою гідропромивного методу.

Гнучким валом або дротом усувають забивання на трубопроводах діаметром до 300 мм включно. Якщо використання цих предметів не дає результатів, забивання ліквідують зворотним тиском або за допомогою гідропромивної машини. Якщо всі ці способи неефективні, застосовують штанги або розкопують трасу.

Працюючи сталевим дротом, бригада виконує такі операції. Напрямну трубу згвинчують з надставками до довжини, яка дещо перевищує довжину затопленого колодязя, з нижнього колодязя зігнутим кінцем трубу вводять в устя забитого трубопроводу та закріплюють її в люку особливим тримачем. Можна використовувати також ланцюговий труботримач. Потім дріт уводять в напрямну трубу, поступово змотуючи з круга, і проштовхують до місця забивання, пробиваючи його легкими ударами та поворотами наконечника дроту за допомогою спеціальної ручки. У разі потреби дріт пропускають через забивання до верхнього колодязя, прив’язують до нього трос і нав’язаним на ньому вузлом віхтів, протаскуючи його назад і вперед, повністю розбивають забивання.

Ліквідація забивань сталевим дротом має деякі недоліки: згинання дроту під час проштовхування по трубопроводу, що вимагає додаткових зусиль на подолання великого тертя об його стінки, відсутність у наконечника потрібної пробійної сили, великі трудомісткість і тривалість робіт

При використанні гнучкого вала ці недоліки згладжуються або усуваються. Робота з валом аналогічна роботі із сталистим дротом – через напрямну трубу.

Гнучкий вал великої маси, добре ковзаючи по трубопроводу, має значну пробивну здатність і прискорює роботу з усунення забивання. Але працювати з ним слід обережно, оскільки удар наконечника вала може пошкодити стінки та стики труб, у першу чергу керамічних. Велика маса вала потребує великих фізичних зусиль для його просування.

Ефективний спосіб усування "глухого" забивання (тобто забивання, що не пропускає воду) полягає у зворотному русі стічної води (рис.6.2). Для цього "пробки" встановлюють вище затопленого колодязя для зняття основного притоку води і в нижньому колодязі – у вусті вихідного трубопроводу. Із верхнього відключеного колодязя стічну воду насосом по тимчасовому трубопроводу перекачують у нижній і створюють у ньому підпір. Потік води прямує до забивання і видавлює його в порожній верхній колодязь, звідки його витягають на поверхню. Після ліквідації забивання "пробки" в колодязях знімають і відновлюють нормальну роботу мережі.

 
 


Рис.6.2. – Схема усунення забивання в трубопроводі способом зворотного тиску:

1 - щитові пробки; 2 - місце забивання; 3 - насос; 4 - всмоктувальний рукав;

5 - тимчасовий трубопровід

Усувають або ліквідують забивання за допомогою штанг, як правило, з нижнього колодязя. Щоб запобігти підтопленню стічною водою робітник, який перебуває в колодязі в момент руйнування забивання, у найближчому сусідньому колодязі вище ділянки, що забилась, ставлять "пробку". До її знімання робітник встигає розбити забивання, зібрати його залишки, витягти їх, зібрати інструменти та піднятись на поверхню. Щоб ці операції виконувати швидко, попередньо їх відпрацьовують на поверхні землі.

Оскільки складають і розбирають штанги на дні колодязя в скрутних умовах, цей метод усунення забивання дуже трудомісткий і застосовується порівняно рідко.

Останнім часом широко застосовується спосіб ліквідації забивань на водовідвідній мережі з використанням каналоочисної машини. Дії персоналу в цьому разі аналогічні діям під час прочищання мережі за допомогою спеціального наконечника, який дає сильний струмінь води, що руйнує забивання.

Після усунення забивання потрібно дочекатися спаду рівня стічної води в усіх підтоплених ділянках мережі, прочистити їх, усунути інші наслідки забивання. Осад і сміття, які спричинили забивання, затримують вилами в нижньому колодязі, збирають у відро, видаляють на поверхню і відвозять на звалище, а в окремих випадках – у сміттєзбиральники домоуправлінь або дорожніх служб.

Переконавшись у відновленні нормальної течії стічної води в розміщених вище ділянках мережі, бригада промиває чистою водою і очищує всі інструменти та пристосування.

Бригадир зобов’язаний усі операції з ліквідації забивання зазначати в спеціальному журналі служби експлуатації. У ньому зазначають також місце та причини забивання, способи усунення, час початку та закінчення роботи, кількість затраченої праці, використання транспорту та механізмів. При ліквідації особливо складних випадків забивання складають акт.

Якщо усунути забивання в короткий термін жодним з перелічених способів не вдається, бригадир негайно повинен повідомити про це диспетчерську і викликати на місце забивання технічних керівників служби експлуатації. У разі прийняття ними рішення про необхідність розкопування землі та розкриття трубопроводу терміново організується перекачування стічної рідини в обхід ділянки, що забилася, по тимчасовому трубопроводу або в інші лінії, а у виключних екстрених випадках з дозволу санітарних органів відкривається аварійний випуск до водойми або у водостік. У разі потреби бригада загороджує місце аварії.

 


Читайте також:

  1. Абонентський стик ISDN мережі
  2. Аналіз вузьких місць у мережі
  3. Багатокрокове прогнозування з перенавчанням нейромережі на кожному кроці прогнозу
  4. Базові топології мережі
  5. Бальна оцінка стану контактної мережі
  6. Бездротові мережі
  7. Взаємодія контактної мережі і струмоприймача
  8. Вибір кількості та розміщення складської мережі
  9. Вибір раціональної напруги розподільчої мережі підприємства.
  10. Використання мережі Інтернет в інформаційних війнах
  11. Використання мережі Інтернет екстремістами і терористами
  12. Виявлення втрат у водопровідній мережі




Переглядів: 592

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Прочищання мережі каналізації спареними дисками | Тема 11. Аварійно-відновні роботи на водовідвідній мережі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.