Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Принципи формування генерального плану промислового підприємства

Основним принципом формування генерального плану підприємства є зонування території. Зонування території відноситься до основних принципів організації забудови генплану. Вона може здійснюватись по різним принципам: функціонально технологічним, рівнем виділення шкідливих речовин, величині вантажопотоків, ступеня пожежо- і вибухонебезпеки, щільності робочих місць тощо.

У відповідності з функціонально-технологічними ознаками на підприємствах виділяють передзаводські, виробничі, підсобні, складські, резервні та інші зони. Передзаводська зона, розташовується біля в’їзду на підприємство з боку населеного пункту, знаходиться за межами території підприємства. Її формують загальнозаводські об’єкти адміністративно-побутового призначення, частина яких може використовуватись спільно працюючими на підприємстві та мешканцями прилеглих районів. Передзаводська зона включає в себе адміністративні будівлі, загальнозаводські лабораторії, обчислювальні центри, учбові заклади, стоянки для автотранспорту, торгові підприємства, які розташовують біля в’їзду або головного входу на підприємство з боку житлової зони або населеного пункту. Виробнича зона, яка займає більшу частину території, включає основні цехи, споруди та відкриті технологічні установки (абсорбційні, бойлерні, високовольтні тощо). Підсобна зона включає об’єкти: допоміжного призначення (ремонтні і тарні цехи, відділення утилізації відходів виробництва); енергетичні (котельні, ТЕЦ); санітарно-технічні (очисні споруди); комунікаційні (магістралі опалення, каналізації, водопостачання) тощо. Складську зону утворюють території, необхідні для складування сировини, матеріалів, комплектуючих виробів і готової продукції. Ця зона найбільш вантажомістка і насичена транспортними магістралями. В зв’язку з тим, що об’єкти цієї зони мало насичені робочими місцями, їх розташовують, як правило, в глибині територій підприємств.

Використання принципів функціонально-технічного зонування дозволяє краще вирішувати архітектурно-планувальні задачі. Зонування по величині вантажообігу здійснюють з метою розробки оптимальної схеми вантажопотоків на території підприємств. Об’єкти з найбільшим вантажообігом і будівлі складського призначення розміщують з тильного боку площадки підприємства, поблизу вводу вантажного транспорту. У відповідності із зонуванням по ступеню трудомісткості або


насиченістю робочими місцями виробничі цехи з найбільшою кількістю працюючих розміщують ближче до вхідної зони підприємства. Зонування по складу і рівню виділення виробничих шкідливих речовин здійснюють для зменшення несприятливих впливів на працюючих і мешканців близько розташованих житлових районів. Найбільш несприятливі об’єкти по виділенню виробничих шкідливих речовин розташовують із підвітряного боку, з умови врахування напряму переважаючих вітрів, по відношенню до найбільш чисельних цехів і сельбищної території. Аналогічно здійснюють і зонування по ступеню вибухонебезпечності. Крім напряму переважаючих вітрів в цьому випадку враховують і особливості рельєфу, розташовуючи склади легкозаймистих і горючих нафтопродуктів, а також зріджених газів на знижених відмітках. В межах передзаводської зони архітектори створюють ансамблі з підвищеними архітектурно-естетичними якостями для вирівнювання різких переходів від краще вираженої архітектури сельбищної зони до промислової.

Блокування. Цей принцип використовують, як засіб скорочення площі забудови, за рахунок об’єднання в одному або декількох крупних будівлях розрізнених виробництв основного і допоміжного призначень. Блокування здійснюють по горизонталі, в результаті розміщення різних цехів і відділень в будівлях суцільної забудови, і по вертикалі, в результаті використання багатоповерхових будівель. Зблоковані будівлі уявляють собою багатопрогонні корпуси великої площі, які мають суцільне планування. Зблоковані будівлі допускають багатоваріантне розташування технологічного обладнання, дозволяють зменшити площу заводської території на 30...40%, скоротити периметр зовнішніх стін, зменшити собівартість будівництва, скоротити довжину комунікацій і транспортних шляхів, знизити витрати на експлуатацію будівель та благоустрій територій. Разом з тим надмірне укрупнення будівель (більше 30...35 тис м2) призводить до погіршення природної освітленості робочих місць, ускладнює водовідвід з покриттів та шляхи пересування персоналу і транспортних вантажів. При блокуванні виробництв в будівлях суцільної забудови використовують принципи зонування, які передбачають раціональне групування в межах об’єму виробничої будівлі приміщень, ділянок і зон у відповідності з технологічними ознаками, рівнем виробничої шкідливості, направленості транспортних і людських потоків, перспектив розширення і переоснащення виробництва. Так, в межах одноповерхової будівлі блокованного типу виділяють зони під’їзду автомобільного і залізничного транспорту, складів, підсобно-виробничих приміщень, вентиляційних і енергетичних систем, основних виробництв, адміністративних і побутових приміщень.

Модульна координація. У відповідності з цим принципом територію підприємств ділять на уніфіковані планувальні елементи: квартали, панелі або комбіновані – квартально-панельні елементи. Квартал уявляє собою частину території підприємства обмежену червоними лініями проїздів, розташованих поблизу. Квартал може бути забудований будівлями, спорудами, відкритими установками, а також одним крупним корпусом. Квартали, розташовані між двома найближчими паралельними проїздами, утворюють панель забудови. В структурі та плануванні кварталів і панелей намагаються використати типові способи розміщення виробництв, організації вантажних і людських потоків, стандартну орієнтацію на автомагістралі тощо. При забудові крупних підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості використовують блочний спосіб забудови. Блок об’єднує декілька кварталів і, як правило, об’єднує в собі закінчену частину технологічного циклу. Габарити кварталів,


панелей і блоків залежать від виду виробництва, його потужності та санітарної характеристики. З метою уніфікації їх розміри призначають кратними укрупненому модулю: для машинобудівельних заводів – 72 м; для нафтохімічних і хімічних підприємств – 108 м. Модульна координація дозволяє впорядкувати забудову підприємства, але накладає деякі обмеження на конфігурацію об’єктів, їх габарити і прив’язки до координатних осей. Доцільно, наприклад, щоб об’єкти, якими забудовують територію, мали прямокутні плани. Вирішення генерального плану повинно забезпечувати умови розвитку і розширення підприємства. Цей принцип тісно пов’язаний з чергою вводу об’єктів підприємства в експлуатацію.

При реконструкції підпрємств передбачають заходи по впорядкуванню генерального плану: удосконалюють функціональне зонування, об’єднують розрізнені об’єкти для підвищення ефективності використання території, здійснюють впорядкування схем транспортних шляхів та інженерних комунікацій. При необхідності організовують санітарно-захисну зону між підприємством і житловою забудовою.


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  3. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  4. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  5. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  6. Автопідприємства вантажних автомобілів
  7. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  8. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  9. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  10. Активами торговельного підприємства
  11. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот
  12. Алгоритм відшукання оптимального плану.




Переглядів: 1687

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні правила розміщення промислових об`єктів | Основні вимоги до генеральних планів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.