Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зв’язки між його елементами

Сучасне уявлення про будову навколишнього середовища і

План

1 Атмосфера, будова, склад і баланс газів. Значення озонового шару. Зв’язки атмосфери з

іншими компонентами довкілля.

2 Літосфера, будова,склад, значення.

3 Гідросфера – один із компонентів довкілля. Поширення і значення природної води, склад.

Зв’язки гідросфери з іншими компонентами природного середовища.

4 Біосфера.

 

1 Основні складові природного середовища тісно пов’язані між собою, залежать одне від одного і чутливо реагують на будь-які зміни, а довкілля – це дуже складна, багатофункці-ональна, споконвічно збалансована єдина система, яка живе і постійно самовідновлюється завдяки своїм особливим законам обміну речовин й енергії. Ця система розвивалася і функці-онувала мільйони років, але людина на сучасному етапі своєю діяльністю настільки розба-лансувала її природні зв’язки, що вона почала активно деградувавати, втрачаючи здатність самовідновлюватися.

Навколишнє природне середовище (довкілля) – мегаекзосфера постійних взаємодій і взаємопроникнення елементів і процесів чотирьох її екзосфер (при поверхневих оболонок): атмосфери, літосфери, гідросфери і біосфери – під впливом екзогенних (зокрема космічних) та ендогенних факторів і діяльності людини. Кожна з екзосфер має свої складові елементи, структуру й особливості. Три з них – атмосфера, літосфера і гідросфера – утворені неживими речовинами і є ареалом функціонування живої речовини – біоти – головного компонента четвертої складової довкілля – біосфери.

 

2 Атмосфера - зовнішня газова оболонка Землі, що сягає від її поверхні в космічний простір приблизно на 3000 км. Наявність атмосфери - одна з найголовніших умов життя на планеті. Без їжі людина може обійтися місяць, без води - тиждень, а без повітря не проживе і кількох хвилин. Має велике екологічне значення. Захищає всі живі організми Землі від впливу кос-мічних випромінювань і ударів метеоритів, регулює сезонні температурні коливання, врівно-важує і вирівнює добові. Якби атмосфери не існувало, коливання добової температури на Землі досягло б ± 200 . Атмосфера є не лише життєдайним „буфером” між Космосом і по-верхнею нашої планети, носієм тепла і вологи, через неї відбувається також фотосинтез й обмін енергії – головні процеси біосфери. Вона впливає на характер і динаміку всіх екзоген-них процесів, що відбуваються в літосфері (фізичне і хімічне вивітрювання, діяльність вітру, природних вод, мерзлоти, льодовиків). Розвиток гідросфери також значною мірою залежав від атмосфери: водний баланс і режим поверхневих, підземних басейнів й акваторій формува-лися під впливом режиму опадів і випаровування. Процеси гідросфери і атмосфери тісно пов’язані між собою.

Основні компоненти: азот (78 %), кисень (≈21 %) та аргон (≈0,9%). Важливу роль віді-грають і так звані малі домішки: вуглекислий газ, метан тощо. Атмосфера містить також во-дяну пару. Такий хімічний склад атмосфера Землі мала не завжди. Первісна атмосфера Землі була схожа з атмосферами деяких інших планет Сонячної системи, наприклад Венери, і складалася з вуглекислого газу, метану, аміаку тощо. Нинішня киснево-азотна атмосфера - результат життєдіяльності живих організмів.

Маса атмосфери становить приблизно одну мільйонну маси Землі - т. Атмо-сферне повітря лише умовно можна вважати невичерпним природним ресурсом. Людині не-обхідне повітря певної якості, а під впливом її ж діяльності хімічний склад, фізичні власти-вості повітря дедалі погіршуються. На Землі вже практично не залишилося місць, де повітря зберегло свої первозданні чистоту й якість, а в деяких промислових центрах стан атмо-сфери вже просто загрозливий для людського здоров’я.

Cкладається з 5 шарів (знизу вгору): тропосфера (до висоти 18 км), стратосфера (до 50), мезосфера (до 80), термосфера (1000), екзосфера (1900), геокорона (умовно до 20 тис. км); далі атмосфера поступово переходить у міжпланетний космічний вакуум. Основна маса повітря (90 %) зосереджена в тропосфері. Тут відбуваються найінтенсивніші теплові процеси, атмосфера нагрівається знизу, від поверхні океанів і суходолу. Надзвичайно важливе еколо-гічне значення для біосфери має озоновий шар у стратосфері, повітря якого збагачене три-атомним киснем (О3). Він розташований на висоті 20-50 км і захищає все живе від згубної дії «жорсткого» ультрафіолетового випромінювання Сонця. Крім газів, у повітрі атмосфери міс-тяться ще й домішки так званих аерозолів, тобто дуже дрібних крапель рідин і твердих части-нок природного і штучного походження: сірчистих (краплі Н24), мінеральних (пил із зем-ної поверхні), вуглеводневих (сажа), морських (частинки морських солей) та ін.

 

3 Літосфера – зовнішня тверда оболонка Землі, яка включає всю земну кору з частиною верхньої мантії Землі і складається з осадових, вивержених і метаморфічних порід. Виконує важливі функції:

– на її поверхні живе більшість рослинних, тваринних організмів, у тому числі й людина;

– верхня тонка оболонка на материках - це ґрунти, що забезпечують умови життя для рослин

і є основним джерелом отримання продуктів харчування для людей;

– є «коморою» корисних копалин - енергетичної сировини, руд металів, мінеральних добрив,

будівельних матеріалів тощо.

Літосфера - один із основних об’єктів антропогенної діяльності, через значні зміни яко-го розвивається глобальна екологічна криза. Грунти – органо-мінеральний продукт багато-річної (сотні і тисячі років) спільної діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла і світла; один із найважливіших природних ресурсів. Основна маса організмів і мікро-організмів літосфери зосереджена в грунтах, на глибині не більше кількох метрів. Грунти відіграють дуже важливу роль у кругообігу води, речовин і вуглекислого газу.

У літосфері періодично відбувалися і відбуваються грізні процеси - виверження вулка-нів, землетруси, зсуви, селі, обвали, ерозія земної поверхні, які призводять до небезпечних екологічних ситуацій на певних ділянках планети. Іноді вони спричинюють глобальні еколо-гічні катастрофи.

Нижня межа літосфери нечітка і визначається за різким зменшенням в’язкості порід, збільшенням їхньої щільності, іншими геофізичними характеристиками. Товщина на конти-нентах, під океанами різна і становить відповідно 25-200 та 5-100 км. Найглибші шахти, пройдені людиною, сягають З-4 км, а найглибша в світі свердловина - трохи більше за 12 км. Про склад і будову глибших зон літосфери нам відомо лише на основі непрямих методів (сейсмо- та електророзвідка, гравіметрія тощо).

 

4 Гідросфера – водяна сфера нашої планети, сукупність океанів, морів, річок, озер, вод кон-тинентів, льодовикових покривів, підземні води. Запаси води на Землі величезні - км3 (0,025 % її маси). Але це переважно гірко-солона морська вода, непридатна для пиття і техно-логічного використання. Прісна вода становить усього 2 % її загальної кількості на планеті, причому 85 % її зосереджено в льодовикових щитах Гренландії й Антарктиди, айсбергах і гірських льодовиках. І лише 1 % прісної води містять річки, озера і підземні води; саме ці джерела і використовує людство для своїх потреб.

Космонавти кажуть, що коли дивитися на Землю з висоти космічної орбіти, то око роз-різняє переважно два кольори: білий колір хмар, крижаних полярних шапок і блакитний ко-лір Світового океану, що вкриває 71 % поверхні нашої планети; морська вода – найпошире-ніша на Землі речовина.

Вода виконує дуже важливі функції:

 

– основна складова частина всіх живих організмів (тіло людини, наприклад, на 70 % скла-

дається з води, а деякі організми, такі як медуза або огірок, на 98-99 %);

– з участю води здійснюються численні процеси в екосистемах (наприклад, обмін речовин,

тепла);

– води Світового океану - основний кліматоутворюючий фактор, головний акумулятор соняч-

ної енергії і «кухня» погоди для всієї планети;

– один із найважливіших видів мінеральної сировини, основний природний ресурс, що спо-

живається людством (вода використовується в тисячі разів більше, ніж нафта чи вугілля).

Величезну роль відіграє гідросфера в формуванні поверхні Землі, її ландшафтів, у роз-витку екзогенних процесів (вивітрювання гірських порід, ерозія, карст тощо), в перенесенні хімічних речовин, у тому числі і забруднювачів довкілля.

Для багатьох організмів вода - середовище їхнього життя. Хімічний склад морської во-ди дуже схожий на склад плазми крові людини: містить ті самі хімічні елементи і приблизно в тих самих пропорціях. Це один із доказів того, що предки людини, як і решти ссавців, ко-лись жили в морі.

Підземні води за своїм хімічним складом дуже різноманітні: від прісних, що викорис-товуються для пиття і водопостачання, до мінералізованих і навіть до ропи; деякі мінералізо-вані підземні води мають лікувальні властивості.

Основне джерело водопостачання для людини - річковий стік. Перше місце за цим по-казником посідає Бразилія з її гігантською повноводою річкою Амазонкою.

Велике значення для формування клімату, інших екологічних факторів має динаміка величезної маси океанічних вод, що постійно перебувають в русі під впливом неоднакової інтенсивності сонячного прогрівання поверхні на різних широтах. Океанічні води відіграють основну роль у кругообігу води на планеті.

 

5 Біосфера – зовнішня оболонка планети, область існування живих організмів на Землі. Живі організми (рослини, тварини, мікроорганізми) існують на поверхні Землі, в атмосфері, гідросфері і верхній частині літосфери, в цілому складаючи плівку життя (сферу) на нашій планеті.

 

 

Лекція 3

 


Читайте також:

  1. Аналіз витрат на підприємстві за їх елементами та статтями калькуляції.
  2. БАГАТОПОЛЮСНИМИ ЕЛЕМЕНТАМИ
  3. Взаємодія між елементами інформаційної системи управління.
  4. ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ ЗА СТАТТЯМИ ТА ЕЛЕМЕНТАМИ
  5. Групування витрат за економічними елементами
  6. Догляд за окремими елементами електричних машин
  7. Договірні взаємовідносини і партнерські зв’язки в підприємницькій діяльності
  8. Елементами ринку праці виступають : товар, попит, пропозиція та ціна робочої сили.
  9. Елементами ринку праці є: товар, який він пропонує, попит, пропозиція та ціна.
  10. За економічними елементами і калькуляційними статтями.
  11. Зв’язки Бальзака з Україною.
  12. Зв’язки з громадськістю і журналістика




Переглядів: 2349

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сучасна екологія. Об’єкт, предмет вивчення. Історія розвитку науки | Речовини та енергії в біосфері

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.