Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зв’язки Бальзака з Україною.

Із фактів особистого життя митця варто спинитися на зв'язках Бальзака з Україною, які беруть початок 1832 p., коли пись­менник отримав листа з Одеси за підписом "Іноземка" з приводу його роману "Тридцятирічна жінка". Авторкою цього послання була багата польська поміщиця Евеліна Ганська, власниця маєтку поблизу Бердичева. Вони почали листуватися, а потім зустрілися у Швейцарії. Ганська була вродливою вельможною жінкою. Між письменником і нею зав'язалися добрі стосунки, що невдовзі переросли в справжнє кохання, але Евеліна мала чоловіка. Цей роман тривав 18 років, закохані зустрічалися в різних містах і країнах Європи: у Швейцарії, Відні, Дрездені, Санкт-Петербурзі. Зрештою, їхнє вінчання відбулося у Бердичеві 1850 p., перед смертю пись­менника.

Письменник двічі відвідав Україну (у 1847–1848 і 1848–1850 pp.). Загалом він провів тут більше двох років. Окрім Верхівні, маєтку Ганської, побував у Бердичеві, Києві та інших містах. У колишньому маєтку Евеліни Ганської у Верхівні донині зберігається "музейна" кімната, а біля головного входу табличка з написом: "У цьому будинку в 1847– 1850 pp. жив великий письменник Оноре де Бальзак". Перебування в Україні дало можливість Бальзаку ознайомитися зі слов'янським світом, до якого він виявляв інтерес.

Українська тема була дуже популярною серед західноєвропейських письменників першої половини XIX ст. До неї зверталися Дж. Байрон, В. Гюго, П. Меріме, мадам де Сталь, А. Міцкевич та ін. Але якщо увагу романтиків привертав у першу чергу національний колорит, то Бальзака цікавило соціальне життя українських селян. У незавершеному нарисі "Лист про Київ" письменник змальовує враження від першої подорожі в Україну у вересні 1847 р.: її мальовничі села, родючі ниви і веселі селяни. "Всюди, – зазначає він, – я бачив групи селян і селянок, які йшли на роботу або поверталися додому, дуже весело, безтурботною ходою і майже завжди з піснями". Життя українського селянина Бальзак сприйняв як ідилію. Він вважав, що селянину, який перебуває під опікою поміщика, не стане краще, якщо він звільниться від неї і отримуватиме платню, як на той час французький селянин. Порівнюючи життя українських та французьких селян, письменник зробив висновок, що на українських не позначається руйнівна дія "фінансового світу". Бальзак не тільки виправдовував кріпацтво, яке бачив в Україні, а й захоплювався ним. Але у листах з України міститься і багато критичних зауважень щодо відсталості української економіки, невмілого ведення господарства поміщиками тощо. Українські враження знайшли відображення у романі "Селяни" (1848).

Зв'язок з Україною не вичерпується фактами перебування письменника на її території. Його творчість стала відомою тут ще раніше завдяки російським перекладам, які почали з'являтися майже одночасно з французькими виданнями. З творами Бальзака був добре обізнаний Т. Шевченко, про що свідчать посилання на них у його повістях. І. Франко охарактеризував творця "Людської комедії" як одного з найвидатніших представників реалістичної традиції у французькій та європейській літературі. Творчістю Бальзака захоплювалися українські письменники другої половини XIX – початку XX ст. від Марка Вовчка до М. Коцюбинського. Переклади його творів українською мовою з'являються в останній третині XIX ст. У 1884 р. у Львові вийшов роман "Батько Горіо" як літературний додаток до журналу "Діло". Широке входження письменника в українську культуру починається у 20–30-х роках XX ст. коли з'являються в українських перекладах основні його твори. Цей процес тривав у повоєнні роки. Класичними стали переклади українською мовою, які зробили І. Сидоренко, Є. Дроб'язко, В. Підмогильним, М. Рудницьким та ін.

З 1989 р. здійснюється 10-томне видання творів Бальзака українською мовою, у підготовці якого взяли участь перекладачі В. Шовкун, Д. Паламарчук, І. Сидоренко, Т. Воронович та ін.

 

Запитання для самоконтролю

  1. Які біографічні моменти знайшли відображення у творах Бальзака?
  2. У яких творах письменника змальовано образи скупих? Чим вони різняться?
  3. Пригадайте твори Бальзака, героєм яких є Ежен Растіньяк.
  4. Які погляди на людину і суспільство висловив Бальзак у «Передмові» до «Людської комедії».
  5. Що ви знаєте про структуру «Людської комедії»?
  6. Які риси тогочасного суспільства втілив у собі Гобсек?
  7. Віднайдіть у повісті «Гобсек» риси романтичного стилю.
  8. Як можна пояснити назву роману Бальзака «Шагренева шкіра»?
  9. Що ви знаєте про дружину Бальзака?
  10. Які погляди письменника знайшли відображення в українській темі?

 


Читайте також:

  1. Грудня 1999 р. у м. Гельсінкі Європейська Рада схвалила спільну стратегію ЄС щодо України, спрямовану на зміцнення стратегічного партнерства з Україною.
  2. Договірні взаємовідносини і партнерські зв’язки в підприємницькій діяльності
  3. Зв’язки з громадськістю і журналістика
  4. Зв’язки з громадськістю і маркетинг
  5. Зв’язки з громадськістю у відносинах із інвесторами.
  6. Зв’язки з громадськістю у державній фінансовій галузі.
  7. Зв’язки з громадськістю у кризових ситуація та управління ними.
  8. Зв’язки з громадськістю.
  9. Зв’язки і співпраця із ЗМІ – механізм взаємодії.
  10. Зв’язки між його елементами
  11. Зв’язки СГ з іншими науками




Переглядів: 16302

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Філософський роман «Шагренева шкіра». | Способи визначення податкових зобов”язань

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.