Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Хроніка подій

 

день перший:

19 серпня за рішенням ГКЧП до Москви були введені війська. Разом з тим організатори перевороту не наважилися заарештувати Єльцина, як і інших керівників Росії. Не були відключені телефони, міжнародний зв'язок. Білий дім, де розташувалося російське уряд, отримав можливість без зволікання приступити до організації опору путчу.

О 4.00 севастопольський полк військ КДБ СРСР блокував М.С. Горбачова у Форосі, в Криму.

Найактивнішими російськими містами, де події розгорталися найбільш бурхливо були: Москва, Ленінград, Владивосток, Псков, Сиктивкар, Рязань, Хабаровськ, Свердловськ, Ростов-на-Дону, Волгоград, Томськ, а прибережні міста, а інші міста мовчки підкорялися вимогам ГКЧП.

У Ленінграді військові автоколони на Тихорєцькому проспекті і танки по Київському шосе рухаються до центру міста. Солдати займають радіоцентр.

У Нижньому Новгороді проходить засідання відповідно до «зимовим» Указом Горбачова «судженого наради».

У Воронежі по вулицях рухаються військові частини.

Багато військових вантажівок у Грозному.

Вранці, о 4.30 за московським часом заступником міністра оборони СРСР, головнокомандуючим військами напрямів Далекого Сходу, командувачем групами військ, військових округів і флотів, начальникам головних і центральних управлінь міністерства оборони СРСР пішла секретна інформація № 8825 за підписом Язова, що закликає привести війська в бойову готовність . А вже до 6.00 телебачення і радіо опиняються в руках путчистів. Працює один загальноросійський канал. Передають:

  1. Заява Голови Верховної ради СРСР А. Лук 'янова.
  2. Указ віце-президента РРФСР І. Янаєва.
  3. Заява «Радянського керівництва» за підписом Г. Янаєва, В. Павлова, О. Бакланова.
  4. «Звернення до радянського народу»: ... розтоптані результати загальнонаціонального референдуму про єдність Вітчизни ... в самому недалекому часі неминучий новий виток зубожіння ».
  5. Звернення до глав держав і урядів і генеральному секретареві ООН.
  6. Постанова № 1 Державного комітету з надзвичайного стану в СРСР.

Рано вранці до Москви стягується військова техніка.

Вранці, в надійшли в продаж газетах не сказано не слова про те, що відбувається.

О 9.00 Б. Єльцин, І. Силаєв, Р.Ю. Хасбулатов звертаються до громадян Росії: «Ми маємо справу з кривавим переворотом. Закликаємо до загальної безстроковий страйк ».

Вже до 12.30 підписується указ Президента РРФСР Бориса Єльцина: всі рішення ГКЧП визнати не мають чинності на території РРФСР.

Президія ВР УРСР призначає позачергову сесію на 21 серпня. Народні депутати СРСР атакують А. Лук 'янова. Він оголошує, що має намір скликати позачергову сесію ВР СРСР 26 серпня.

Москва поступово починає відходити від шоку. З'явилися перші плакати: «Створюйте групи опору!».

З 11.00 до 13.00 у столицю в'їжджають танки і бетеери. Народ вручну катає автобуси, щоб перегородити їм дорогу.

З'являється указ незаконного президента СРСР (Г. Янаєва). У зв'язку з фактами підбурювання до безладів в Москві, в місті вводиться надзвичайний стан. Комендантом призначено командувача військами московського військового округу генерал-полковник М. Калінін, який наділяється правами видавати накази.

Реакція світової спільноти на переворот проціджується через цензурне сито хунти.

Але з передач «Свободи» та інших зарубіжних радіостанцій стає відома позиція лідерів провідних країн світу: від вичікувальної вона переходить в різко негативну.

Оголошують поза законом указ Президента РРФСР: Г. Янаєв, В. Павлов, В. Крючков, Б. Пуго, Д. Язов, В. Стародубцев, В. Бакланов, А. Тізяков.

О 17.30 за московським часом Б. Єльцин підписав про створення групи оперативного управління. По суті запасна команда російського уряду. До неї увійшли віце-прем'єр О. ​​Лобов, член Президії Верховної Ради РРФСР С. Кравченко і член Держради РРФСР А, Яблоков. Дубль-уряд вилетіло у Свердловськ, де за сімдесят кілометрів від міста знаходилася спец база.

За підписом виконуючого обов'язком Генерального прокурора СРСР Васильєва на місця пішла телеграма, зміст якої зводиться до того, що треба виконувати всі рішення ГКЧП. А незабаром о 18.00 на своєму засіданні Кабінет міністрів СРСР підтримав рішення ГКЧП.

З 21.00 до 00.00 навколо «Білого дому» ростуть барикади. Прибуло 10 танків для захисту російського парламенту. Про долю президента СРСР поки нічого не відомо.

Стає відомим, що Ленінградське ТБ перервало показ кінофільму, і на екранах з'явилися А. Собчак, віце-мер В. Щербаков, голова Леноблсовета Ю. Яров. Вони закликали всіх пітерців (у тому числі і військовослужбовців) зберігати вірність законним владі.

День другий:

20 серпня

З 00.00 до 06.00 біля «Білого дому» накопичується не менше 10 тисяч захисників. Журналісти «Радіо Росії» і «Погляду» ведуть трансляцію.

На проведеному в 01. 48 нараді ділові кола Москви засудили ГКЧП і висловили повну підтримку законно обраної влади. Вони також зажадали негайного скликання надзвичайного З'їзду народних депутатів СРСР.

До 09.00 військової техніки на вулицях столиці стає все більше. Контакти військових і населення зростають.

О 10.00 О. Руцькой, І. Силаєв, Р. Хасбулатов направляються в Кремль до Лук'янова і передають через нього ультиматум Янаєва. Лук'янов розгублений, проте обіцяє передати ультиматум керівництву Росії. У той же час виходять:

  1. Указ виконуючого обов'язки президента СРСР про укази Президента РРФСР.
  2. Постанова № 3 ГКЧП.

По радіо «Білого дому» лунають заклики до населення збиратися на площі Незалежності біля будівлі парламенту.

А вже через годину перед будівлею парламенту збирається двохсоттисячний мітинг. На ньому Руцкой заявляє, що путчистам дано 24 години на виконання вимог влади Росії. Також виступають Єльцин, Шеварднадзе, Євтушенко, Боннер, Федоров і Шагалін ...

Шифрограма начальника Генерального штабу генерала М. Мойсеєва «спрямовується на місця». Суть: схилити армію до визнання ГКЧП.

Близько 16.00 очікується штурм «Білого дому». Приблизно в той же час Сергій Станкевич виступив з повідомленням про те, що президент СРСР (Горбачов М.С.) живий, здоровий, але блокований на дачі у Форосі.

Політбюро ЦК КПРС мовчать. Партія кинула свого Генсека в біді.

Ширяться чутки, що на Псковський завод автоматичних телефонних станцій надійшов термінове замовлення з Москви - випустити 250 тисяч наручників. Гарантований дохід - 12 мільйонів. Не погоджуються. Пізніше слух підтвердився.

Держбанк СРСР повідомляє, що з 21.08.91 припиняється продаж валюти громадянам, які виїжджають за кордон у приватних справах.

До 18.00 вся військова техніка зосереджується в центрі біля метро «Кіровське», на Ленінградському проспекті в Кунцеве.

Від будівлі російського парламенту просять піти жінок, оскільки там проводяться навчання із застосування пляшок із запальною сумішшю.

У місті тривога. Занепокоєння наростає.

У 20.53 вийшло повідомлення, що Республіка Карелія не визнала ГКЧП. Карельські радіо і телебачення передали всі укази та повідомлення президента Росії.

Потім виступив голова Ради Міністрів Карельської СРСР С. Блінніков, який повідомив, що Карелія буде жити за російськими законами.

О 21.20 Генералом Калініним було прийнято ввести в Москві комендантську годину з 23.00 до 05.00, про що повідомила програма «Час».

З 22.00 до 00.00 Міністр оборони РРФСР намагається попередити захисників: на годину ночі призначено блокування Будинку Рад спецназом, можливе застосування психотропних генераторів. Людей багато, протигазів мало.

Бурбуліс звернувся до всіх захисникам «Білого дому» з проханням: не кидатися під машини, поступатися дорогою техніці: «Ми повинні перемогти морально».

День третій:

21 серпня - поблизу американського посольства чутні автоматичні черги. Там колона бойових машин десанту підійшла до барикади біля Будинку Союзів з боку посольства США. Шлях танкам і бетеерах перепиняють барикади, в тому числі і «живі». 20 броньованих машин прорвали першу барикади на Новому Арбаті і рушили у бік Будинку уряду РРФСР.

Голова ЦК КП РРФСР Н. Столяров зв'язався з О. Лук 'яновим:

«Зробіть все можливе, щоб люди не постраждали. Вони озброєні і будуть стояти до кінця, від вас багато залежить. Обстановка критична ».

Відповідь А. Лук 'янова:

Я нічого не зможу зробити, Єльцин сам спровокував ситуацію, крім того, треба розібратися, звідки у людей зброю.

На перетині Новоорбатского і Садового кільця - жертви. Загинули Д.А. Комар, І.М. Ключевський, В.А. Усов.

Бетеери як і раніше не припиняють спроби прорватися крізь барикади. У хід пішли пляшки із запальною сумішшю.

О 02.00 було отримано повідомлення, що Таманська і Контіміровская дивізії виводяться з Москви. А вже о 03.00 по радіо було передане повідомлення, що ОМОН йде від Моссовета.

Ідуть постійні попередження про можливість прориву спец частин КДБ, одягнених у цивільне.

Московські річковики пригнали баржі, перекривши підходи до парламенту з боку Москва річки.

Патріарх Всієї Русі Алексій II зажадав дати можливість Горбачову звернутися до країни.

До 04.00 до Москви підходить Вітебська дивізія (радіо «Білого дому»), але в місто не входить.

З 05.00 до 07.00 ГКЧП на чолі з Янаєвим проводить нараду в готелі «Жовтнева».

На Луб'янці йдуть безперервні наради вищого керівництва - управління, підрозділи і т.д. відмовляються виконувати накази чи дотримують нейтралітет.

О 08.00 розпочалося засідання колегії Міністерства оборони СРСР. Але лише через кілька годин військова техніка стала покидати вулиці столиці під оплески москвичів.

Уряд Москви оголосила про незаконність введення комендантської години в столиці.

Повідомлення коменданта міста Москви: «у ніч із 20 на 21 серпня відбулися великі провокації екстремістських елементів з трагічними наслідками ...».- Бреше. Провокацій не було, - і це було відомо всім.

Язов підписує указ. З 21 серпня цього року почалася повернення військ в пункти постійної дислокації.

О 10.00 відкривається сесія ВР Росії. Там був підписаний указ про економічне суверенітет Росії. Виступає Б. Єльцин.

О 13.00 прокинувся Секретаріат ЦК КПРС. Там, нарешті, було поставлене резонне питання Янаеву: «Де ж наш генеральний ?..».

Керівництво Россі домовилося з Крючковим разом летіти до Форосу. Єльцина сесія не відпустила. І Крючков змився. Волів іншу компанію - Язова, Балканова і Тізякова. Вони вилетіли з Внукова в невідомому напрямку. Слідом за ними подалися Івашко з Лук'яновим. Слідом Руцькой, Силаєв, депутати, журналісти.

О 14.30 радіо Росії знову виходить в ефір. Тільки вони тепер ведуть мовлення з іншої студії.

О 16.00 вийшов вечірній випуск «Известий». «Реакція не пройшла!». - Аншлаг першої смуги. Незабаром після цього ВР СРСР оголошує створення ГКЧП незаконним.

О 18.00 Було визначено напрямок польоту шефа КДБ. Горбачов повідомляє Єльцину: «Вони в Форосі ...». Там же знаходяться Лук'янов з Івашко.

- 00.00. - Москва. ТАСС уповноважений заявити: обмеження по випуску газет зняті, а «Білий дім», як і раніше очікує нападу. Говорять про якомусь секретному наказі, який перед вильотом у Форос «Забув в Москві Крючков. Країна відійшла до сну, таки не дізнавшись, чим закінчиться цей гостросюжетний детектив. Але люди все-таки хвилюються. Москва не спить, а чекає нових повідомлень ЗМІ про подію.

 

Розвиток ситуації: кілька днів після путчу

З 22 по 25 серпня

22 серпня

До 06.00 Горбачов повертається до Москви. Він зробив заяву по радянському телебаченню: «... Те, що трапилося, - це державний переворот». Виходить його указ про укази виконуючого обов'язки президента. Скасувати.

На засіданні ВР СРСР було дано згоду на арешт депутатів О. Балканова, В. Болдіна, В. Варенникова, В. Стародубцева, В. Шеніна. А трохи раніше були арештовані Крючков і Язов.

О 12.00 у «Білого дому» мітинг переможців, а трибарвний російський прапор нарешті набув статусу державної російської символіки.

Від займаної посади звільнений генеральний директор ТАСС Л. Спиридонов. Майно агентства переходить у власність Росії. Московська мерія розпорядилася опечатати приміщення міськкомів і райкомів КПРС. А один з організаторів путчу Б. Пуго застрелився у власній квартирі.

23 серпня

Виходить указ про призупинення виходу комуністичних видань: «Правда», «Радянська Росія», «Московська правда» ...

Звільнено з посад: голова Всесоюзної Гостелерадіовещательной компанії Л. Кравченко, головний редактор «Радянській Росії» В. Чікін. З прокуратури СРСР звільнений А. Васильєв за "безпринципність і легкодухість». Його колега І. Абрамов за .2 поганий нагляд за наслідками в органах КДБ СРСР.

Кабінет міністрів змінюється на очах. Б. Бакатін призначений головою КДБ, Є. Шапашніков - мнмістром внутрішніх справ. Проводяться наради Горбачова з керівниками десяти республік. Рішення: «Треба підписати договір».

24 серпня

На манежній площі проходить траурний мітинг. Проводжають в останню путь, зведених у ранг героїв, загиблих захисників «Білого дому»: Д.А. Комаря, І.М. Кричевського та В.А. Усова.

Горбачов добровільно йде з посади Генсека. Майно КПРС (до остаточного рішення) беруть під охорону місцеві влади. Перед відходом Горбачов видає наказ про деполітизацію армії, органів держбезпеки, внутрішніх справ і держапарату.

Також стало відомо, що напередодні в Кремлі повісився військовий радник СРСР маршал Ахромеєв.

Держбанк відновлює продаж валюти громадянам.

Будівля ЦК КПРС у Москві і штаб жовтня Смольний у Ленінграді опечатані. А Б. Єльцин призупиняє діяльність Російської Комуністичної партії і забороняє діяльність партії в Збройних Силах СРСР на території РРФСР.

25 серпня

Стало відомо, що ввечері 24 серпня Борис Єльцин підписав указ про призначення своїх представників у краї і області РРФСР.

 


Читайте також:

  1. Алгебра випадкових подій
  2. Алгебра подій
  3. Безвілля, його заподій і переборення.
  4. Види випадкових подій
  5. Визначення базисних подій. Ідентифікація ризику.
  6. Виникнення Народного Руху України за перебудову. Роль цієї організації у розвиткові політичних подій в республіці протягом 1989-1991 р.
  7. Витрати від надзвичайних подій
  8. Виявлення, оцінка та зменшення ризиків небезпечних подій. Облік і аналіз показників охорони праці
  9. Втручання тоталітарних держав до подій в Іспанії
  10. Дайте аналіз розвитку революційних подій на Україні в 1905-1907 рр.
  11. Дайте аналіз розвитку революційних подій на Україні в 1905-1907 рр.
  12. Дебітори –це юридичні та фізичні особи, які внаслідок минулих подій, заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їх еквівалентів та інших активів.




Переглядів: 742

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Передісторія | Республіки під час путчу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.