Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація видів діяльності в органах внутрішніх справ

Органи внутрішніх справ України нараховують кілька десят­ків різноманітних служб, професій, спеціальностей, посад, які мають свій специфічний психологічний зміст.

З метою виділення спільності в професійній діяльності деякі дослідники практикують змістовний підхід. Виявляються основні види діяльності, а конкретні служби і підрозділи потім прив'язуються до тих видів, де дана професійна діяльність є ключовою.

На основі такого підходу можливо виділити відносно невелику кількість видів діяльності. Це такі види діяльності:

1. Оперативно-розшукова діяльність. Даний вид діяльності є ключовим для співробітників карного розшуку, БЕЗ, підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, оперативно-пошукових підрозділів і відділів по боротьбі з незаконним обігом наркотиків і деяких інших служб. Віднесення цих досить різних за об'єктом і задачами спеціальностей до однієї категорії пов'язано з тим, що для спеціалістів цих служб оперативно-розшукова діяльність є основною і спільною за психологічним змістом. У них в певній мірі подібні методи вирішення оперативно-тактичних задач, ор­ганізація документування злочинних дій, прийоми дотримання конспірації, тактика слідчих дій, прийоми аналізу криміногенних факторів і оперативної обстановки, методи психологічного впли­ву на людей і встановлення довірчих відносин, прийоми і методи оперативно-розшукової діяльності, технічні засоби, методи вико­ристання спеціальних сил і засобів у боротьбі зі злочинністю та інше.

2. Профілактична діяльність. До цього виду можна віднести спеціальності дільничних інспекторів міліції, інспекторів у спра­вах неповнолітніх, інспекторів держпожежнагляду і інших спеці­алістів, основна діяльність яких спрямована не на розкриття і розслідування злочинів і правопорушень, а на профілактичну роботу з населенням з метою запобігання правопорушенням і злочинам. Ключова функція - активне спілкування з різними ка­тегоріями населення і виявлення потенційно небезпечних ситуа­цій.

Загальними для цього виду діяльності є методи по виявленню і усуненню причин і умов, які сприяють скоєнню правопорушень і злочинів, прийоми контролю і нагляду за особами, відносно яких встановлені обмеження; прийоми гласних і негласних захо­дів; порядок розгляду і вирішення скарг, пропозицій і заяв гро­мадян; взаємодія з громадськими організаціями; робота по по­передженню злочинів, які скоюються на ґрунті пияцтва, алкого­лізму і наркоманії; здійснення загальних профілактичних заходів по укріпленню правопорядку і попередженню злочинів.

3. Діяльність пов'язана з розслідуванням злочинів (слідча діяльність).

Даний вид діяльності є ключовим для слідчих, криміналістів. Характерним для цього виду діяльності є знання основ кваліфікації злочинів, тактики і методики розкриття і роз­слідування злочинів; організація роботи по розслідуванню конк­ретних злочинів; тактичні прийоми провадження слідчих дій;

встановлення психологічного контакту з людьми; організація, проведення і фіксація слідчих дій; вміння кваліфіковано засто­совувати технічні і криміналістичні засоби.

Спеціалісти з цього виду діяльності повинні мати широкий кругозір, значний обсяг спеціальних і загальноосвітніх знань, розвинутий інтелект і уміння, пов'язані із збором доказів злочи­нів в умовах психологічного протиборства із підозрюваним.

4. Екстремальна діяльність- це вид діяльності, пов'язаний з особливими умовами: високим рівнем ризику, емоційним і нер­вовим напруженням, дефіцитом часу, застосуванням фізичної сили, зброї і спецзасобів, озброєним опором з боку злочинців то­що. Розглядуваний вид діяльності характерний для міліцейських загонів типу "Беркут", "Сокіл", "Кобра", "Титан", пожежників. Працівників цих підрозділів об'єднує уміння діяти рішуче і шви­дко, протидіяти стресовим факторам, досконале володіння збро­єю і прийомами рукопашного бою, відмінна фізична підготовка.

5. Охоронна діяльність. Це вид діяльності спеціальних охорон­них підрозділів, який спрямований на охорону матеріальних цін­ностей (державних і приватних). Основний зміст діяльності поля­гає в уважному спостереженні за об'єктами, що охороняються, припиненні замахів на майно; затриманні осіб, які намагаються незаконно винести матеріальні цінності з об'єктів охорони; пере­вірці підозрюваних осіб та автотранспорту; застосуванні фізич­ної сили, зброї і спецзасобів у випадку надання порушником опору при затриманні. Охорона об'єктів досить часто відбуваєть­ся в умовах ізоляції і тривалого нервового напруження, пов'яза­ного з імовірністю раптового злочинного замаху на об'єкти, які охороняються.

6. Адміністративно-наглядова діяльність пов'язана з контро­лем громадського порядку на дорогах, вулицях, в транспортних засобах, цей вид діяльності характерний для патрульно-постової служби міліції. Загальним змістом роботи є нагляд і припинення правопорушень в громадських місцях, кваліфікація протиправ­них діянь у сфері забезпечення громадського порядку; застосу­вання заходів адміністративного попередження, припинення і стягнення; своєчасне запобігання здійсненню злочинів і право­порушень; нагляд за місцями найбільш імовірного скоєння про­типравних дій, виявлення антигромадських груп неповнолітніх, виявлення безпритульних дітей і підлітків; затримання осіб, які знаходяться в розшуку, і інші дії наглядового характеру.

7. Діяльність чергових частин і служб, пов'язана з екстреним отриманням повідомлень про злочини, стихійні лиха і інші іад-звичайні події, з прийняттям рішень, їх реалізацією і контролем за виконанням (диспетчерська діяльність). Цим видом діяльності займаються співробітники чергових частин міліції.

Специфічним змістом діяльності є вивчення криміногенної ситуації в районі, забезпечення координації і взаємодії сил і за­собів ОВС і інших правоохоронних органів, а також військових частин і підрозділів МНС, організація роботи слідчо-оперативних груп по розкриттю злочинів по "гарячих слідах", використання оперативних криміналістичних і інших обліків, інформаційно-пошукових систем у розкритті злочинів; застосування тактичних прийомів і методів організації роботи по припиненню, попере­дженню і розкриттю правопорушень і злочинів; кваліфікування протиправних дій затриманих осіб; проведення дізнання і невід­кладних слідчих дій; профілактична робота із доставленими і за­триманими; розгляд пропозицій, заяв і скарг громадян.

Отже, в системі МВС можна виділити вісім основних видів ді­яльності. Проте було б некоректно строго прив'язувати певну спеціальність чи службу ОВС до окремого виду діяльності, оскі­льки в одній професії можуть бути представлені одразу декілька видів діяльності так, наприклад, дільничний інспектор міліції виконує одночасно адміністративно-наглядову, оперативно-розшукову, профілактичну діяльність, проте ключо­вим завданням є профілактична робота. Тому далі розглядати­муться специфічні особливості і вимоги певних видів діяльності, знання яких дозволить здійснювати оптимальний відбір і роз­становку кадрів органів внутрішніх справ, діагностувати і про­гнозувати ступінь готовності спеціаліста до головного виду дія­льності.

 

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  3. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. V. Класифікація рахунків
  6. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  7. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  8. А.А.Налчаджан виділяє: образ тіла (тілесне Я), наявне Я (справжнє-Я), динамічне-Я, фактичне-Я, ймовірне-Я, ідеалізоване-Я, уявне-Я та інші.
  9. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  10. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  11. Автоматизація метрологічної діяльності
  12. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ




Переглядів: 651

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Форми і методи професійного відбору кадрів до органів внутрішніх справ | Лекція 3. Європа як концепт

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.