Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сучасні тенденції в шлюбних відносинах

Тенденції функціонування сім’ї на сучасному етапі розвитку України в цілому відбивають ті ж проблеми, які породив феномен захід-ної культури. Провідною тенденцією в шлюбних відносинах є збіль-шення кількості розлучень.

Можна виділити три групи факторів, які приводять до руйнування шлюбів:

· розбіжність ціннісних орієнтацій;

· сексуальна непристосованість;

· матеріально-побутові фактори.

До першої групи належать причини, які випливають безпосе-редньо зі спілкування одружених у шлюбі: «важкий характер» одного з партнерів, відсутність любові, подружня невірність і т.п. Усе це різноманіття причин морально-психологічного характеру можна звести до трьох більш загальних причин:

1) моральна незрілість одного з одружених;

2) відсутність якостей, необхідних для співробітництва одружених у шлюбі;

3) психологічна несумісність.

Особи, що одружуються, погоджуються з тим, що сексуальна культура і сексуальна сумісність абсолютно необхідні для нормального функціонування сім’ї. Але, як не дивно, і сьогодні при всіх сучасних можливостях сексуальної освіти розпадаються шлюби і калічаться життя через неуцтво у сфері найбільш природного і важливого інстинкту. Секс є однією з потреб, що задовольняються в подружньому житті, якщо сексуальні відносини не в порядку, ніщо інше не буде в порядку.

Конфлікти одружених і розлучення нерідко пов’язані з причинами матеріально-побутового характеру. Низький рівень доходів, тривалі невиплати зарплати, руйнування робочих місць багато інших факторів у сфері матеріального життя впливають на проблеми побутового характеру, що приведуть до конфліктів і, зрештою, до розпаду сім’ї.

 

Все більш зростаючою тенденцією в сучасних шлюбних відносинах є зниження рівня народжуваності. Багато в чому це обумовлене кризовим станом економіки держави. Велика кількість сімей, навіть котрі бажають мати дітей, не зважуються це робити через побоювання, що не зможуть забезпечити нормальний рівень їх життя.

Також існує і інший фактор, пов’язаний з рівнем розвитку культури жінки і зайнятістю її в сферах суспільного виробництва. Економічна незалежність жінок веде до того, що шлюб перестає бути для неї джерелом існування і соціального статусу і будується на більше моральній основі. Поєднання професійної роботи із сімейними обов’язками приводить до «подвійного навантаження» жінки. Вона є причиною фізичних і нервових перевантажень, які, найчастіше, погір-шують психологічний клімат у сім’ї, що і створює умови для розлучення.

Однією з характерних прикмет нашого часу є тенденція до зниження кількості шлюбів, що укладаються. Причина цього полягає і не в бажанні ґрунтовно підготуватися до сімейного життя, і не в матеріальних проблемах, хоча і вони певною мірою впливають на появу цієї тенденції, а в байдужій реакції суспільства на раннє сексуальне життя.

Статевий потяг і можливість статевого життя в сучасному
суспільстві реалізується набагато раніше, ніж це можна було задо- вольняти за допомогою шлюбу, відсоток абортів у дівчат шкільного віку збільшується. Вони швидко закохуються і, не зустрічаючи з боку суспільства осудження, «віддаються» своєму другу. Поблажливість суспільної думки до подібних вчинків молодих людей тягне за собою і велику кількість їхніх «падінь».

Інша причина криється в так званих цивільних шлюбах, що набувають все більшої популярності як альтернатива офіційному шлюбу. З одного боку, молоді люди за допомогою цієї форми шлюбу нівелюють негативну реакцію батьків на задоволення сексуальних потреб, а з іншого – зрілі люди виходять з того, що в такому шлюбі існує можливість краще довідатися один про одного, перш ніж реєструвати подружні відносини офіційно.

Наслідком лібералізації статевих відносин є збільшення кількості дітей, народжених поза шлюбом, і сімей з одним батьком (неповних). Поява на світ дітей, народжених поза шлюбом, не тільки є платою за цивільний шлюб, але й у ряді випадків усвідомленим кроком, на який йде жінка, що не знайшла для себе супутника життя. Вона вважає, що дитина потрібна їй для більш повної реалізації жіночого начала. Збільшення сімей з одним батьком, крім зазначених причин, відбувається в основному за рахунок розлучень чи загибелі одного з батьків.

Сучасний стан суспільства характеризується збільшенням кількості так званих «неблагополучних» сімей, що не справляються з функцією виховання дітей. Уявні сім’ї, що час від часу то розпадаються, то утворюються, не тільки не можуть бути ефективним виховним засобом, але і є основою для формування людини з відхиленою поведінкою.

Характерною тенденцією функціонування шлюбних відносин можна вважати в сьогоднішніх умовах зменшення розмірів сімей за рахунок зниження народжуваності і внаслідок переходу від складної багатопланової сім’ї до подружньої «нуклеарної», що складається з двох поколінь – батьків і їх дітей.

Лібералізація внутрішньосімейних відносин обумовила перехід від автократичної структури сім’ї, де вся повнота влади належить чоловіку, до демократичної структури, у якій владні повноваження розподілені між чоловіком і дружиною. У сучасних умовах, коли чоловік і дружина працюють, особливого значення набуває рівень їх співро-бітництва в побуті. Рівномірний розподіл домашніх обов’язків є характерною рисою оптимальної моделі шлюбу.


Читайте також:

  1. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  2. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  3. Актуальні тенденції організації іншомовної освіти в контексті євроінтеграції.
  4. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  5. Багатозначність слів у сучасній українській мові
  6. Взаємодія культур і національна самобутність народів. Тенденції культурної універсалізації та її форми.
  7. Визначення поняття «Економіка підприємства» у сучасній економічній літературі
  8. Виконання рішень по спорах, що виникають у житлових правовідносинах
  9. Галузева структура економіки та тенденції її розвитку.
  10. Геоекономічні тенденції.
  11. Глобалізаційні процеси в сучасній світовій культурі та теорія модернізації
  12. Головними видами контролю успішності учнів у сучасній школі є: випереджувальний, поточний, періодичний, підсумковий.




Переглядів: 1302

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Шляхи створення сім’ї | Основні проблеми сучасної сім’ї

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.