Генератор папруги пилкоподібної форми на базі операційного підсилювача
У розглянутих вище схемах навантаження під’єднується безпосередньо до конденсатора. Наведене призводить до того, що на ділянці tр струм конденсатора дорівнює різниці струму заряду по колу джерела живлення і струму розряду на навантаження. Це зменшує лінійний закон заряду, а також зменшує Uм . Тому наведені схеми використовуються за умови високоомного навантаження.
В даний час генератори з низьким значенням коефіцієнта нелінійності
( x<0,01 ) і незначним впливом навантаження на форму вихідної напруги створюються на основі операційних підсилювачів. Зокрема, поширені схеми на основі інтегратора, який керується вхідним імпульсом напруги прямокутної форми.
Рис. 4а. Схема генератора напруги пилкоподібної форми на основі операційного підсилювача
У наведеній схемі +Ез – зарядне джерело живлення; Rз – зарядний резистор; Т – розрядний транзистор; R2 – резистор від’ємного зворотного зв’язку; R4 - резистор додатного зворотного зв’язку; Ео – джерело живлення; R1 – резистор.
Вихідна напруга – це підсилена за допомогою операційного підсилювача напруга конденсатора. Характер зміни в часі напруги на конденсаторі залежить від співвідношення опорів схеми. Форма цієї напруги може бути ввігнута або випукла і змінюється згідно з виразом
а за умови R2 /R1= R4 /Rз напруга на конденсаторі змінюється за лінійним законом, а саме
uc = (Eз– Eo)· t ·1/(C Rз). (4)
З виразу (4) випливає, що для функціонування схеми повинна виконуватися умова Eз> Eo . Умову R2 /R1= R4 /Rз , за звичай, виконують за умов R1= Rз та R2 = R4 .