Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи і еволюція економічних систем. Формаційний і загально цивілізаційний підходи до типізації суспільства.

У своєму розвитку людство пройшло декілька етапів. Кожний етап пов’язаний з певним способом організації економіки. Типологізація і класифікація способів організації економіки є однією з основних проблем не лише в економічній, але й історичній науці. В сучасній історіографії існують два основні підходи до типологізації суспільств – формаційний та цивілізаційний.

Формаційний підхід був розроблений Марксом та Енгельсом. Вони стверджували. що матеріальною базою суспільства є суспільне виробництво. В основі розвитку суспільного виробництва лежить постійний прогрес засобів виробництва. На основі певного характеру засобів виробництва формуються певні виробничі відносини. Єдність продуктивних сил та виробничих відносин (див. схему до теми 2) складають спосіб виробництва. Марксисти виділяли 4 історичні типи способів виробництва:

- первіснообщинний;

- рабовласницький;

- феодальний;

- капіталістичний.

Марксисти вважають, що продуктивні сили розвиваються постійно, а от виробничі відносини мають властивість консервуватися. На основі виробничих відносин, які є базисом суспільства, формується надбудова – політика, мораль, право, релігія, мистецтво. Єдність базису та надбудови складають суспільно-економічну формацію. Кожному способу виробництва відповідає певна суспільно-економічна формація.

Суспільно-економічна формація залишається сталою, доки виробничі відносини задовольняють розвиток продуктивних сил. Якщо виробничі відносини починають стримувати цей розвиток, відбувається революція, внаслідок якої суспільство змінює характер виробничих відносин і, разом з тим – суспільно-економічну формацію.

Цивілізаційний підхід передбачає, що суспільство розвивається як єдине планетарне ціле, з поступовою зміною цивілізацій. Цивілізаціями називають певні локальні культури. Цивілізаційна теорія стверджує, що кожна культура має свої внутрішноькультурні резерви для розвитку. Щойно резерви однієї цивілізації вичерпуються, наступає епоха розвитку наступної цивілізації. В межах цивілізаційного підходу існує велика кількість способів класифікації цивілізацій.

Поєднання формаційного та цивілізаційного підходів дозволяє створювати різноманітні змішані способи класифікації економічних систем, засновані на тому. що кожний спосіб суспільного виробництва може породжувати безліч локальних способів організації економічного життя, тобто, кожна суспільно-економічна формація має багато типів економічних систем. Виходячи з такого класифікаційного підходу, ми зробимо спробу дати характеристику тим економічним системам. які можливі за капіталістичної економіки.

 

 


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. II. Загально-шкільні заходи
  3. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  4. Аграрна еволюція українських земель у др. пол. ХVІІ - ХVІІІст.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. АЛЬТЕРНАТИВНІ ПІДХОДИ ДО ВИДІЛЕННЯ МЕТОДІВ УПРАВЛІННЯ
  9. Аналіз загальної рівноваги
  10. Аналіз загальної суми витрат на виробництво продукції.
  11. Аналіз комплексних статей витрат: витрат на утримання та експлуатацію устаткуван­ня, цехові, загальногосподарські, поза виробничі витрати.
  12. АНАЛІЗ ЛІНІЙНИХ МОДЕЛЕЙ ЕКОНОМІЧНИХ ЗАДАЧ




Переглядів: 2254

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
АНАЛІЗ ПЕРСПЕКТИВНИХ НАПРЯМІВ|направлень| РОЗВИТКУ МЕТОДІВ РОЗПІЗНАВАННЯ | Закономірності та особливості розвитку перехідних економік.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.