Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Виникнення і розвиток грошових відносин.

Суть, причини та види інфляції.

Грошовий обіг і його закони.

Сутність та функції грошей.

Виникнення і розвиток грошових відносин.

 

 

Поява грошей в економічних відносинах – це тривалий процес, тісно пов’язаний з розвитком поділу праці та обміну. Його можна умовно поділити на три основні етапи.

Перший етап – це етап товару-еквіваленту. На перших етапах формування обмінних процесів один товар обмінювався на інший, рівний йому за вартістю. Кожний з цих товарів і називається товаром-еквівалентом.

Другий етап – це етап загального еквіваленту. Поступово у кожній культурі та економіці виділяється декілька товарів, до вартості яких прирівнюються вартості інших товарів. У Київській Русі це були зерно, худоба та хутро. Такі товари називаються загальним еквівалентом.

На третьому етапі в ролі загального еквіваленту починають виступати дорогоцінні метали, які спершу мають форму злитків. а потім і монетну форму. Дорогоцінні метали стають універсальними грошима практично в кожній культурі завдяки своїм властивостям. Дорогоцінні метали рідкісні, і через це невелика їх кількість несе в собі велику цінність. Дорогоцінні метали легко поділяються на частини, не втрачаючи своєї цінності. І, нарешті, дорогоцінні метали довговічні і у їх формі можна тривалий час зберігати багатство, не турбуючись, що воно зіпсується. З появою монетної форми дорогоцінних металів ми вже можемо говорити про появу повноцінних грошей.

Від моменту появи гроші пройшли тривалий шлях еволюції:

1. Монетна форма грошей існувала до появи системи золотого стандарту. Монети карбувалися з дорогоцінних металів, і в зв’язку з їх великою цінністю, грошей було небагато, а товарно-грошовий обіг охоплював досить незначний сектор економіки. Виділяють монометалічну та біметалічну монетні системи. При монометалічній монетній системі в обороті знаходяться монети з якогось одного металу – або з золота, або з срібла. Біметалічна монетна система – це грошова система, за якої в обігу знаходяться як золоті, так і срібні монети. При біметалічній монетній системі проявляється закон Грешема, відповідно до якого гірші гроші витісняють з обігу кращі гроші. Людині важче розлучитися з тим. що йому подобається, ніж з тим. що не викликає симпатію. В зв’язку з цим повноцінні та красиві золоті монети людина прагне залишити собі, і вони поступово осідають у скарбах, а в обороті залишаються неповноцінні, «зіпсовані», золоті та менш цінні срібні монети.

2. З розвитком виробництва невелика кількість грошей з дорогоцінних металів перестає задовольняти обмінні процеси. Монети дуже цінні, і їх потрібно ділити на все більш дрібні частини. В зв’язку з цим в епоху пізнього Середньовіччя починає формуватися система золотого стандарту. За цієї системи держава випускає паперові гроші, сума яких рівна за вартістю золотому запасу держави. Кожна паперова купюра забезпечується золотом. Тривалий час в обороті ходили як золоті так і паперові гроші. але пізніше на кожну паперову грошову одиницю вже припадала відповідна маса банківського золота. Головна умова системи золотого стандарту – це вільний обмін паперових грошей на золото. Така система проіснувала до 1929 року, до початку світової економічної кризи. але криза показала, що застосування системи золотого стандарту в умовах постійного розширеного економічного зростання недоцільне і не задовольняє потреб економіки. Всі спроби реанімувати систему золотого стандарту закінчилися крахом. і в результаті ряду міжнародних угод у світі була прийнята система паперових грошей.

3. Система паперових грошей базується на тому, що в обігу знаходяться лише паперові гроші і їх цінність визначається товарами, які можна на них купити. Паперові гроші сильно страждають від інфляції, оскільки в стихійній економіці важко збалансувати потоки грошей та товарів, тому держава пильно слідкує за кількістю грошей в обігу та відповідністю цієї кількості сумі товарних цін.

4. З розвитком банківської системи поряд з паперовими грошима все більшого значення набувають електронні. або цифрові гроші. Використання банківських карток та безготівкових розрахунків – це саме і є електронні гроші.

 

 


Читайте також:

  1. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
  2. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  3. XVII ст.). Виникнення козацтва.
  4. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  5. Адміністративно-територіальний устрій та соціально-економічний розвиток
  6. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  7. Акцентуація характеру – перебільшений розвиток певних властивостей характеру на шкоду іншим, в результаті чого погіршуються відносини з оточуючими людьми.
  8. Аналіз грошових активів підприємства
  9. Аналіз грошових активів підприємства.
  10. Аналіз грошових коштів
  11. Аналіз грошових коштів підприємства
  12. Аналіз руху грошових коштів та дебіторської заборгованості




Переглядів: 805

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інтегратор | Грошовий обіг і його закони.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.