Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Грошові фонди та фінансові ресурси підприємств

Незалежно від сфери функціонування суб'єкта господарю­вання його фінансово-господарська діяльність пов'язана з фор­муванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів.

Під фінансовими ресурсами слід розуміти грошові кошти, які перебувають у розпорядженні підприємства та беруть участь у процесі відтворення. До фінансових ресурсів нале­жать грошові фонди та частина грошових коштів, яка викори­стовується підприємством у нефондовій формі3.

Залежно від власності фінансові ресурси можуть бути влас­ними та позичковими. Власні фінансові ресурси — це ресурси, які належать підприємству й утворюються внаслідок фінансо­во-господарської діяльності підприємства. До них належать: статутний фонд, амортизаційний фонд, валовий дохід і прибу­ток. Позичкові фінансові ресурси — це ресурси, що перебува­ють тимчасово в розпорядженні підприємства і можуть бути використані для досягнення статутних цілей. До таких ресурсів належать отримані кредити, мобілізовані на фінансовому рин­ку кошти.

Грошові фонди — це частина грошових коштів, які ма­ють цільове спрямування. До гро­шових фондів належать: статутний капітал (фонд), резервний фонд, фонд розвитку виробництва, фонд оплати праці, аморти­заційний фонд, фонд для виплати дивідендів, валютний фонд та інші фонди, передбачені статутом підприємства.

Формування грошових фондів підприємства починається з моменту його організації. Підприємство відповідно до чинного законодавства утворює статутний капітал.

Статутний капітал — основне первісне джерело влас­них коштів підприємства. Статутний капітал становить су­купність коштів засновників, необхідну для функціонування підприємства, які вкладені в активи, а також майнових прав, що мають грошову оцінку.

Порядок і джерела формування статутних фондів залежать від типу підприємства і форми власності. Розміри статутного фонду характеризують розмір коштів, які були інвестовані у фінансово-господарську діяльність.

На основі статутного капіталу формується основний і обо­ротний капітал, що перебувають у процесі безперервного руху, набуваючи різноманітних форм залежно від стадії кругообігу. Поділ капіталу на основний і оборотний пов'язаний з характе­ром їх кругообігу і формою участі у створенні готової продукції.

Резервний фонд утворюється на підприємстві за рахунок відра­хувань від прибутку, використовується для покриття збитків, подолання тимчасових фінансових ускладнень (не менш як 25 % статутного фонду і не менш як 5 % від розміру прибутку).

Амортизаційний фонд утворюється в процесі використан­ня основних засобів і нематеріальних активів за рахунок амор­тизаційних відрахувань, використовується для їх відтворення.

Фонд розвитку концентрує кошти, які використовуються для розвитку виробництва.

Валютний фонд формується на підприємствах, які одер­жують виручку у валюті від експортних операцій або купують валюту для імпортних операцій.

Фонд оплати праці формується на підприємстві для гро­шових виплат працівникам за виконану роботу згідно з трудо­вим договором.

Фонд виплати дивідендів утворюється на акціонерних підприємствах один раз на рік для виплати акціонерам диві­дендів за акціями.

Окрім постійних грошових фондів на підприємствах мо­жуть утворюватися оперативні тимчасові фонди.

Кошти підприємства використовуються не тільки у фон­довій формі. Так, використання підприємством коштів для виконання фінансових зобов'язань перед бюджетом та поза­бюджетними фондами, банками, страховими організаціями здійснюється у нефондовій формі. У нефондовій формі підпри­ємства також одержують дотації та субсидії, спонсорські вне­ски, банківські кредити.

Підприємство використовує різні джерела формування фі­нансових ресурсів. Фінансові ресурси підприємства формуються:

— під час заснування підприємства (внески засновників у статутний фонд);

— внаслідок здійснення фінансово-господарської діяльності (нерозподілений прибуток, амортизаційний фонд, резервний фонд);

— у результаті операцій на фінансовому ринку (додатковий капітал, позичковий капітал);

— у порядку перерозподілу грошових коштів (бюджетні субсидії, страхові відшкодування, інші види ресурсів).

Структурно-логічну схему формування фінансових ресурсів підприємства представлено на рис. 4.2.

Перехід до господарювання в ринкових умовах потребує нових підходів до формування фінансових ресурсів підпри­ємств. Так, сьогодні важливе місце в джерелах фінансових ресурсів належить внескам фізичних і юридичних осіб. Водно­час скорочуються розміри бюджетних і відомчих субсидій. Збільшується значення прибутку, амортизаційних відрахувань та позичкових коштів.

У процесі формування фінансових ресурсів підприємств важливу роль відіграє визначення оптимальної структури їхніх джерел.

Наявність фінансових ресурсів, їх ефективне використання визначають фінансове благополуччя підприємства, його пла­тоспроможність, ліквідність, фінансову стійкість.

 


Читайте також:

  1. Cистеми безпеки торговельних підприємств
  2. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
  3. IV група- показники надійності підприємства
  4. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  5. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  6. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  7. А. Фінансові коефіцієнти
  8. А. Фінансові коефіцієнти
  9. Або продукція підприємств, що знаходяться за кордоном.
  10. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  11. Автопідприємства вантажних автомобілів
  12. Автопідприємство пасажирських автомобілів




Переглядів: 11011

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основи організації фінансів підприємств | Прибуток підприємства: його роль, формування, розподіл та використання в умовах сучасної системи оподаткування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.