Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методи очищення стічних вод

Очищення стічних вод здійснюється механічним, хімічним, фізико-хімічним і біологічним методами.

При механічному очищенні із стічної рідини видаляють забруднення, які знаходяться в ній в нерозчиненому і частково колоїдному стані, а великі предмети затримуються решітками, які ставлять на шляху стічної рідини на вході до очисних споруд.

Пісок, шлак, а також основна маса органічних забруднень, що знаходяться у підвішеному стані, осаджують зі стічної рідини в пісколовках і відстійниках. Останні, будучи за принципом дії подібними до пісколовок, за конструкцією поділяються на горизонтальні, радіальні та вертикальні.

Відстоюванням освітлюють стічні води при використанні їх в системі зворотного водопостачання. За допомогою відстоювання уловлюються також такі домішки як нафтопродукти, жир, смоли.

Це здійснюється за допомогою жироловок, маслоуловлювачів, нафтовловлювачів і смолоуловлювачів. Ці споруди застосовуються, як правило, для очищення виробничих стічних вод.

До механічного очищення стічних вод також відносять фільтрування їх за допомогою піщаних і сітчаних фільтрів. Вони можуть установлюватися для додаткового очищення стічної рідини після її відстоювання.

Для згущення осаду застосовують центрифуги і гідроциклони, в яких відстій відділяється від рідини під дією відцентрової сили, що виникає при закручуванні в цих апаратах потоку рідини.

Механічне очищення є попередньою стадією перед біохімічним очищенням.

Хімічні методи очищення стічної рідини полягають у виділенні забруднень шляхом хімічних реакцій між стічними водами і реагентами. В результаті реакцій окислення та відновлення, забруднення переходять у нові сполуки, які або випадають в осад, або виділяються у вигляді газів. Особливо часто застосовують реакцію нейтралізації, інколи в поєднанні з коагуляцією. Реагент (коагулянт) звичайно додають у стічну рідину до її спрямування у відстійники.

Як коагулянт застосовують поліакриламід, залізний купорос і сірчанокислий глинозем.

Нейтралізація стічної рідини відбувається під час її хімічної взаємодії з речовинами, що придають воді нейтральну реакцію. Здійснюється вона змішуванням кислих і лужних стічних вод, змішуванням стічних вод з нейтралізуючим реагентом в потрібних пропорціях, фільтруванням стічних вод через нейтралізуючі матеріали.

Для нейтралізації стічної рідини фільтруванням як фільтрувальний матеріал застосовують вапняк, мармур і доломіт.

Нейтралізацію додаванням реагенту здійснюють у спеціальних камерах – нейтралізаторах, причому нейтралізатор може бути суміщений з відстій­ником.

Хімічні методи очищення застосовують переважно для виробничих стічних вод.

До фізико-хімічних методів очищення стічної рідини належать екстракція, сорбція, евапорація, кристалізація, флотація, електроліз та ін.

При екстракції стічну рідину змішують з розчинником (екстрагентом), в якому основна маса забруднення розчиняється. Наприклад, для вилучення фенолу зі стічної рідини в неї подають бензол. Внаслідок того, що його щільність менша за щільність стічної рідини, при подаванні знизу він піднімається догори, зустрічає на своєму шляху забруднення, з’єднується з ними і відводиться вгору. Очищена від уловленого забруднення, стічна рідина відводиться знизу.

При сорбції частки, що забруднюють рідину осідають на поверхню сорбентів – спеціальних речовин, які вводяться в рідину тим або іншим способом.

При евапорації роблять відгін зі стічної рідини летких речовин, що її забруднюють, пропусканням через цю попередньо нагріту рідину гострого водяного пару. При цьому леткі забруднення стічної рідини переходять у пар, що надходить далі в поглинальну колону, де він очищується від забруднень.

Процес флотації оснований на зринанні забруднюючих дисперсних часток разом з бульками повітря, що з насиченої ними стічної рідини піднімаються на поверхню у вигляді піни, яку після цього видаляють.

При кристалізації стічні води очищають шляхом виділення з них забруднень у вигляді кристалів. Кристалізація відбувається звичайно в природних водоймах випарюванням, тому що цей процес можливий при підвищеній концентрації забруднень.

Способом електролізу та електродіалізу розщеплюють молекули забруднюючих речовин і перетворюють їх.

Електрогідравлічний ефект, що виникає при розряджанні струмів високої напруги можна використовувати для руйнування складних молекул забруднювачів (наприклад, барвників).

Біологічні методи очищення стічних вод основані на життєдіяльності мікроорганізмів (аеробних бактерій), що сприяють окисленню і мінералізації органічних речовин, які знаходяться в стічних водах у вигляді тонких суспензій, колоїдів і в розчині. Споруди, які застосовуються при цьому носять загальну назву біоокислювачів і поділяються на два основні типи:

1. Споруди, в яких очищення відбувається в умовах, близьких до природних (поля зрошення, поля фільтрування, біологічні ставки).

2. Споруди, в яких очищення відбувається в штучно створених умовах (аеротенки, окислювальні канали з механічним аератором, біологічні фільтри).

Аеротенк – ємність зі стічною рідиною, через яку знизу вгору пропускається дрібними бульбашками повітря. Одержаний в результаті біологічного очищення насичений бактеріями активний мул осаджується, а рідину після відстоювання дезінфікують і скидають у русло водойми (ріку).

Затримані у відстійниках речовини спрямовують в метантенки, де вони при температурі до 530С зброджуються (перегнивають) без доступу кисню за рахунок життєдіяльності анаеробних бактерій. Ці бактерії розкладають органічну частину забруднень на мінеральні солі з виділенням газів метану і вуглекислоти. Зброджений осад вивантажують на мулові майданчики, де його підсушують до стану вологості землі, після чого застосовують як добриво для полів.

Щоб знищити бактеріальні забруднення стічну воду перед спусканням у водойми піддають знезараженню.


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  3. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  4. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративні методи управління
  7. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  8. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  9. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  10. Аерометоди
  11. Активні групові методи
  12. Алгоритм розробки методичних основ бюджетування




Переглядів: 1064

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Склад стічних вод та види забруднення | Умови скидання стічних вод у водоймища

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.