Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття та визначення міжнародного публічного права.

ЗАПОРІЖЖЯ

ЗІНУХОВА В.М.

ПОНЯТТЯ, ПРЕДМЕТ ТА СИСТЕМА МІЖНАРОДНОГО ПУБЛІЧНОГО ПРАВА

ЗАПОРІЗЬКИЙ КОМЕНЦІЙНИЙ КОЛЕДЖ

КАФЕДРА юридичних дисциплін

 

 

 

Лекція з курсу “Міжнародне право”

 

 

Укладач:

Кафедри юридичних дисциплін

 

 

План лекції:

1. Поняття та визначення міжнародного публічного права.

2. Особливості міжнародного права.

3. Основні риси сучасного міжнародного права.

4. Галузі та інститути міжнародного права.

5. Співвідношення міжнародного публічного та міжнародного приватного права.

 

 

Сучасне міжнародне публічне право сформувалося в основному у середині ХХ ст. та у концентрованому вигляді відображене у Статуті ООН, який відкрив нову епоху у правовому регулюванні міжнародних відносин та нормативно закріпив найважливіші принципи міжнародного права.

В епоху Римської імперії міжнародне право мало назву “право народів” (jus gentium). Як відзначав Емер де Ваттель (Швейцарія), римляни часто змішували право народів з правом природи, називаючи право народів природним правом, оскільки воно є визнаним та застосовується взагалі усіма цивілізованими націями, об’єднаннями у держави.

Щодо права народів Юстиніан говорив, що воно є загальним для усього людського роду. Справи людей та їх потреби змусили усі нації створити для себе певні норми права, оскільки спалахували війни, які приводили до полонення та поневолення, що є противним праву, оскільки в силу природного права усі люди народжуються вільними. Отже, римляни вважали право народів частиною природного права.

Проте, оскільки під терміном “gentes” розумілися лише народи, І. Кант запропонував перекладати цей термін як “право держав” (jus publicum civitatum). Утім, ще до Канта міждержавне право називали міжнародним правом.

До Другої світової війни міжнародне право акумулювало норми міжнародного публічного та приватного права. Проте, вже на початку ХХ ст. намітився процес стрімкого збільшення принципів та галузей міжнародного приватного права. Після Другої світової війни міжнародне право немовби розпалося на дві частини: міжнародне публічне право та міжнародне приватне право.

Термін “міжнародне публічне право” закріплений у ст. 38 Статуту Міжнародного суду ООН, а також у резолюції Генеральної Асамблеї ООН про прогресивний розвиток міжнародного права та його кодифікацію від 11 грудня 1946 р. У преамбулі до цієї резолюції вказується на необхідність ретельного та всебічного дослідження усього того, що було вже досягнуто в галузі розвитку міжнародного права та його кодифікації, а також “вивчення проектів та діяльності офіційних та неофіційних установ, які спрямовують свої зусилля для сприяння прогресивному розвиткові та формулювання публічного та приватного міжнародного права”. Проте, у самому Статуті ООН вживається термін “міжнародне право” (ст. 13).

У Положенні про Комісію міжнародного права (КМП), затвердженому на ІІ сесії Генеральної асамблеї ООН 21.11.1947 р. вказується, що КМП займається переважно питаннями міжнародного публічного права.

Термін „міжнародне публічне право” нерідко зустрічається у вітчизняній навчальній та монографічній літературі. Більш часто він зустрічається у роботах зарубіжних авторів.

Даний курс має назву “Міжнародне публічне право”, утім, у ньому часто використовується термін “міжнародне право”. При цьому слід мати на увазі, що мова йде про норми та принципи міжнародного публічногоправа. Цей термін уперше запропонував І. Бентам наприкінці ХVIII ст.

Деякі зарубіжні автори пропонують замінити поняття „міжнародне право” на „транснаціональне право”, оскільки останнє повинно регламентувати також взаємовідносини між державами та транснаціональними компаніями.

Історичною віхою в процесі становлення міжнародного права стала книга Гуго Гроція „Про право війни та миру” (1625). У ній уперше було систематизовано норми про право війни, поділ війни на публічну та приватну, про морське право, про сімейне право тощо.

Помітний внесок у розвиток міжнародного права зробили праці зарубіжних вчених С. Пуффендорфа (1632 − 1694), Е. Ваттеля (1714-1767),
Г. Гегеля (1770-1831), І. Канта (1724-1804), а також праці російських юристів-міжнародників (Ф. Мартенса, Л. Шалланда, В. Грабаря, В. Незабитовського та ін.).

Розробка будь-якого визначення є справою важкою та відповідальною. У багатьох підручниках, виданих за кордоном, не дається чіткого визначення міжнародного права. Не має визначення міжнародного права й у працях зарубіжних спеціалістів з міжнародного публічного та приватного права, що їх перекладено російською або українською мовами.

Тим не менш, за даними кубинського юриста Бустаманте, на початок
ХХ ст. вчені запропонували понад 100 визначень міжнародного права
. Виходячи з особливої значущості міжнародного права для становлення, розвитку та існування людства та світового об’єднання держав, воно має різні трактування, що їх дають як вчені-міжнародники, так і різні міжнародні органи.

У 19 ст. проф. Харківського університету А. Стоянов написав, що “міжнародне право є сукупністю загальних начал та правил, якими визначаються взаємні відносини самостійних держав та вирішуються зіткнення в законах і звичаях окремих народів для зміцнення та розвитку всесвітнього цивільного обороту”.

За визначенням проф. С.−Петербурзького університету Ф.Ф. Мартенса, міжнародне право − це сукупність юридичних норм, які визначають умови досягнення народами своїх життєвих цілей у сфері взаємних відносин. Можна вважати, що у цьому визначенні народи визнаються суб’єктами міжнародного права. Позитивним є висновок Ф.Ф. Мартенса про те, міжнародне право управляє міжнародними відносинами у певній сфері.

Проф. Одеського університету П. Казанський вважав, що міжнародне право є сукупністю правових начал, які визначають взаємні відносини держав та міжнародних співтовариств та громадянські права іноземців. У цьому визначенні є декілька новел. Зокрема, на думку П. Казанського, по-перше, міжнародне право має регулювати відносини не лише держав, але й міжнародних співтовариств (маються на увазі міжнародні організації). По-друге, норми цього права повинні визначати обсяг громадянських прав іноземців, що є об’єктом регулювання міжнародного приватного права.

Проф. Н.Т. Блатова вважала, що міжнародне право − це сукупність юридичних норм, договірних та звичаєвих, що виробляються внаслідок угоди між державами та регулюють відносини між учасниками міжнародного спілкування.

Л. Оппенгейм вбачав у міжнародному праві сукупність звичаєво-правових та договірних норм, що визнаються цивілізованими державами та є юридично обов’язковими у взаємовідносинах між ними.

В.П. Пановвважає, що міжнародне право − це особлива правова система, що регулює відносини між його суб’єктами за допомогою юридичних норм.

Більш повним та уточнюючим, на наш погляд, є визначення д.ю.н., проф. К. Бекяшева(Москва). Він визначає міжнародне публічне право як систему обов’язкових норм, виражених у визнаних суб’єктами цього права джерелах, які є загальнообов’язковим критерієм правомірно дозволеного та юридично не дозволеного і через які (норми) здійснюється управління міжнародним співробітництвом у відповідних галузях чи примушення до дотримання норм цього права.

Проаналізувавши підходи до визначення міжнародного права д.ю.н., проф. М. Баймуратов (Одеса) запропонував своє узагальнююче трактування МП, згідно з яким, міжнародне право − сукупність норм, що виникають внаслідок угоди між державами, що досягається в результаті взаємних поступок та компромісів, з метою підтримання міжнародного правопорядку та організації усіх форм спілкування між державами, реалізація яких забезпечена заходами вимушеного характеру.

Як приклад визначення міжнародного права міжнародними органами, можна навести рішення Постійної палати міжнародного правосуддя у справі пароплавства “Лотос”, у якому йшлося: “Міжнародне право регулює відносини між незалежними державами”.

З наведених вище формулювань можна виокремити основні ознаки міжнародного права:

1) міжнародне право − це сукупність юридичних норм і принципів;

2) ці норми утворюються шляхом фіксованої (договір) або мовчазно вираженої (звичай) угоди між суб’єктами міжнародного права;

3) ці норми визнаються суб’єктами міжнародного права як юридично обов’язкові;

4) реалізація норм міжнародного права забезпечується примусом, форми, характер та межі якого визначаються у міждержавних угодах.

Важливою характерною рисою МП є те, що воно виступає як окрема відособлена правова система зі своїми галузями та інститутами. Таким чином, воно не є галуззю внутрішньодержавного права і не входить до його правової системи, а тому має певні особливості, до розгляду яких і перейдемо.

 


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  3. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  4. II. Поняття соціального процесу.
  5. Ocнoвнi визначення здоров'я
  6. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  7. А/. Поняття про судовий процес.
  8. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  9. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  10. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  11. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  12. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.




Переглядів: 2628

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Закон збереження електричного заряду. | Особливості міжнародного права

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.