Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЛЕКЦІЯ №7

ТЕМА ЛЕКЦІЇ:

Церебральний атеросклероз. Інволюційні психози.

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ:

Україна потрапила до "найстаріших" країн світу. Жодного немолодого українця назвати здоровим не можна. На кожного з них припадає по 4-5 одночасних хронічних захворювань. П’ята частина 80-літніх потребує допомоги психотерапевтів. Значна кількість людей, старших 70 років, самостійно не виходять за межі своєї квартири, вони майже неспроможні до самообслуговування.

СТУДЕНТ ПОВИНЕН ЗНАТИ:

Ознаки атеросклерозу мозкових судин; клінічні особливості інволюційних психозів; основні принципи лікування і догляду за хворими; поширені сестринські діагнози і втручання.

ПЛАН ЛЕКЦІЇ:

1. Старече слабоумство.

2. Хвороба Альцгеймера.

3. Хвороба Піка.

4. Психози судинного походження.

5. Інволюційна депресія.

6. Інволюційні маячні психози.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:

«Медсестринство в психіатрії» за редакцією д. мед. н. О.С. Чабана, Тернопіль «Укрмедкнига» 2001

«Психиатрия» В.П. Самохвалов, 2002

«Психические расстройства и уход за больными» Б. А. Лебедев, В.В. Дунаевский Ленинград «Медицина» 1981

 

Для більшості розвинених країн характерним показником демографічної ситуації є так зване постаріння населення (зростання його частки за рахунок людей віком понад 60 років). І зазвичай це зумовлено подовженням середньої тривалості життя.

Україна потрапила до "найстаріших" країн світу, на жаль, не через цей показник, а внаслідок зменшення народжуваності та збільшення смертності серед працездатного населення.

Фізіологи вважають, що організм людини має потенціал жити в середньому 120 років. Виходить, що 60 років - це перша половина життя і не може вважатися старістю. А потенціал людини зменшується внаслідок впливу на організм багатьох негативних чинників - як зовнішніх, так і залежних від самої людини.

Але водночас це ставить перед державою і суспільством певні проблеми, які залежать від того, яким це довголіття буде. Чи в більшості це будуть хворі, немічні люди, що потребують догляду й опіки (додатковий тягар на працездатну частину населення), чи люди, спроможні себе обслуговувати та ще й займатися суспільно корисною діяльністю. Тоді це буде активне довголіття.

Кожен п’ятий українець перейшов 60-літній поріг, кожен п’ятий із цього числа – самотній і така ж кількість із них потребує сторонньої медичної і соціально-побутової допомоги (так званий український феномен трьох «п’ятірок»).

Якщо оцінювати здоров’я цієї категорії громадян за «шкалою» Всесвітньої організації охорони здоров’я (що визначає його повну душевну, фізичну і соціальну рівновагу), то жодного немолодого українця назвати здоровим не можна. Більш того, в середньому, на кожного з них припадає по 4-5 одночасних хронічних захворювань. П’ята частина 80-літніх потребує допомоги психотерапевтів. До того ж значна кількість людей, старших 70 років, самостійно не виходять за межі своєї квартири, вони майже неспроможні до самообслуговування.

В Україні ще немає системи довготривалої допомоги людям, які перенесли інфаркт, інсульт, психічні розлади і потребують щоденної сторонньої допомоги. Звідси має значно зрости роль соціальної геріатрії та спеціалізованої підготовки соціальних працівників. Адже спеціалісти зазначають, що організація адекватної допомоги вдома значно ефективніша, ніж у стаціонарних закладах. Про це свідчить і закордонний досвід, наприклад Німеччини.

Потрібно нагадати ще про одну проблему: загострення у цих людей психічного стану та «сплячих» досі недуг через втрату соціального статусу, які фахівці називають «пенсійною хворобою». Не всі люди похилого віку можуть змиритися зі зміною ролі й престижу в суспільстві, порушенням екології особистості (втратою взаємозв’язку з оточенням внаслідок сліпоти чи глухоти), переважно вони не встигають за бурхливим розвитком зовнішнього світу, що продукує відчуття неповноцінності, а часом – і агресію.

Старіння організму – процес, що зумовлює значні зміни психіки. У людей літнього віку змінюється характер психічних реакцій на зовнішні подразники, на їхній психології позначаються перехід на пенсію, зниження активності, зміна стану в сім’ї. Люди літнього і старечого віку частіше хворіють, звичайні соматичні захворювання у них мають тяжчий характер.

Існує група психічних захворювань, які спостерігаються лише у похилому віці. Ці психози поділяють на захворювання, зумовлені органічним ураженням головного мозку, які спричиняють деменцію, та інволюційні, функціональні психози, перебіг яких не супроводжується слабоумством.


Читайте також:

  1. Вид заняття: лекція
  2. Вид заняття: лекція
  3. Вид заняття: лекція
  4. Вид заняття: лекція
  5. Вид заняття: лекція
  6. Вступна лекція
  7. Вступна лекція 1. Методологічні аспекти технічного регулювання у
  8. Клітинна селекція рослин.
  9. Колекція фонограм з голосами осіб, які анонімно повідомляли про загрозу вибуху
  10. ЛЕКЦІЯ (4): Мануфактурний період світової економіки
  11. Лекція - Геополітика держави на міжнародній арені
  12. Лекція 02.04.2013




Переглядів: 522

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ №6 | Інволюційні психози, що не призводять до слабоумства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.