Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Міжнародний рух технології. Модель технічного прогресу.

Тема 7. Міжнародна передача технології.

ПЛАН

1. Міжнародний рух технології. Модель технічного прогресу.

2. Динамічні моделі технологічних відмінностей: модель технологічного розриву, модель циклу життя товару.

3. Механізми міжнародної передачі технології.

4. Міжнародне технічне сприяння.

  1. Державне регулювання передачі технології.

Література:

  1. Козик В.В., Панкова Л.А., Даниленко Н.Б. Міжнародні економічні відносини: Навч. посіб. - К.: Знання, 2004, 2008, 2011- (Вища освіта ХХ1 століття).

2. Козик В.В., Панкова Л.А., Григор’єв О.Ю., Босак А.О. Міжнародна економіка та міжнародні економічні відносини: Практикум.- К.: Вікар, 2003, 2006.- (Вища освіта ХХ1 століття).

  1. Киреев А.П. Международная экономика. В 2-х ч. Учебное пособие для вузов.- М.: Международные отношения, 1999.
  2. Френклін Р. Рут, Антон Філіпенко. Міжнародна торгівля та інвестиції. - К.: Основи, 1998.

 

Основні поняття теми: Інжиніринг. Копірайт. Ліцензійні платежі. Ліцензійні угоди. Ліцензія: безпатентна, виключна, невиключна, патентна, повна. Міжнародна передача технології. “Ноу-хау”. Патент. Патентні угоди. Паушальний платіж. Передача ноу-хау. Роялті. Софінансування. Технічна допомога. Технічний прогрес: капіталозберігаючий, нейтральний, працезберігаючий. Технічна співпраця: двостороння, багатостороння. Технологія. Товарна марка. Участь у власності. Участь у прибутку. Цикл життя товару.

Міжнародна передача технології (international technology transfer) – міждержавне переміщення науково-технічних досягнень на комерційній або безкоштовній основі.

В сучасних умовах все більше поширюються відносно нові форми міжнародних економічних відносин - міжнародні науково-технічні відно­сини. Під ними розуміють відносини з приводу обміну результатами НДДКР, спільного проведення країнами, підприємствами чи організація­ми НДДКР з подальшим сумісним чи роздільним використанням їх ре­зультатів; спільного розроблення і використання науково-технічних нор­мативів, вимог і стандартів; обміну загальною науково-технічною, марке­тинговою інформацією Формами їх прояву є:

1. Обмін загальною науково-технічною інформацією, накопичен­ня останньої в банках даних для спільного використання, наприклад, для консуль­тацій, зокрема обмін програмними продуктами.

2. Укладання і реалізація контрактних угод щодо проведення НДДКР контрагентом з наступною передачею всієї інформації і права розпорядження результатами розробок замовнику (зокрема, права оформ­лення патенту і лі­цензії на виробництво).

3. Спільне проведення на основі прямих зв’язків партнерами з різних країн коопераційних НДДКР щодо конкретного винаходу з наступ­ним спіль­ним володінням патентом і правом надання ліцензій (чи, що буває значно рідше - роздільним).

4. Реалізація міжнародних (за участю кількох країн або фірм) науково-технічних програм з розроблення важливих спеціальних проблем (наприклад, телекомунікаційна технологія чи біотехнологія) на основі спе­ціалізації та кооперації НДДКР.

5. Виконання міжнародних комплексних науково-технічних програм.

Головними причинами швидкого розвитку міжнародних науково- тех­нічних відносин є посилення нерівномірності економічного розвитку окремих держав; монополізація НТП великими фірмами, які можуть фі­нансувати проведення дорогих НДДКР; загострення конкурентної бороть­би на світовому ринку.

Нерівномірність економічного розвитку спричиняє неоднаковий рі­вень розвитку науки і техніки у різних країнах, внаслідок чого в умовах сучасного рівня НТП передова техніка і технологія зосередилась у віднос­но невеликій групі промислово розвинутих країн. Велика роль у цьому процесі належить потужним фірмам, які мають змогу отримувати надпри­бутки за рахунок утримання передових позицій в технічному розвитку і продажу результатів наукових досліджень. Великі ТНК використовують експорт нау­кових досягнень та передових технологій для встановлення панування на світових ринках і контролю над дрібнішими фірмами.

Основними формами реалізації науково-технічних досягнень є міжнародна передача технології та міжнародне технічне сприяння.

Міжнародна передача технології — наукових методів досягнення практичних цілей — являє собою міждержавне переміщення науково-технічних досягнень (технології продуктів, технології процесів та технології управління) на комерційній чи безвідплатній основі.

Технічний прогрес може бути нейтральним, капіталозберігаючим, працезберігаючим.

Капіталозберігаючий (capital-saving technical progress) - прогрес, оснований на технології, яка забезпечує збільшення продуктивності праці у відносно більшому ступеню, ніж капіталу. Він призводить до скорочення витрат виробництва у капіталоємних галузях. Скорочення витрат виробництва зумовлює покращення умов торгівл країни, якщо ці капіталомісткі галузі, в яких відбуваються технологічні зміни, конкурують з імпортом, і погіршення умов торгівлі, якщо капіталомісткі галузі є експортуючими.

Нейтральний (neutral technical progress) – прогрес, оснований на одночасному збільшенні продуктивності обох факторів виробництва – і праці, і капіталу. Він призводить до скорочення відносних витрат виробництва та зростанню обсягів виробництва. Скорочення витрат виробництва, яке призводить до зниження цін, своєю чергою, зумовлює покращення умов торгівля країни, якщо ці технологічні зміни відбуваються в галузях, що конкурують з імпортом, і погіршення умов торгівлі, якщо вони відбуваються в експортуючих галузях.

Працезберігаючий (labor-saving technical progress) – прогрес, оснований на технології, яка забезпечує збільшення продуктивності капіталу у відносно більшому ступеню, ніж праці. Він призводить до скорочення витрат виробництва у працемістких галузях. Скорочення витрат виробництва зумовлює покращення умов торгівлі країни, якщо ці працемісткі галузі, в яких відбуваються технологічні зміни, конкурують з імпортом, і погіршення умов торгівлі, якщо працемісткі галузі є експортуючими.

Виробництво та споживання, як зросли в результаті технічного прогресу (ТП), можуть здійснити нейтральний, позитивний та негативний вплив на міжнародну торгівлю. Якщо і виробництво, і споживання здійснюють нейтральний вплив на міжнародну торгівлю (МТ), вона зростає тими ж темпами, якими зростає виробництво. Якщо і виробництво, і споживання здійснюють позитивний вплив на міжнародну торгівлю (МТ), вона зростає більшими темпами, ніж зростання виробництва. Якщо і виробництво, і споживання здійснюють негативний вплив на міжнародну торгівлю (МТ), вона або зростає меншими темпами, ніж зростає виробництво, або абсолютно скорочується. Якщо виробництво позитивно впливає на МТ, а споживання — негативно або навпаки, то вона може або зростати більшими темпами, ніж зростає виробництво, або зростати меншими темпами, або абсолютно скорочуватись.

 


Читайте також:

  1. G2G-модель електронного уряду
  2. OSI - Базова Еталонна модель взаємодії відкритих систем
  3. PR-технології.
  4. Абстрактна модель
  5. Абстрактна модель
  6. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  7. Американська модель соціальної відповідальності
  8. Аналіз показників складу, структури й технічного стану основних фондів.
  9. Аналіз технічного рівня виробництва
  10. Аналіз технічного рівня підприємств побутового обслуговування.
  11. Англійський економіст У. Бріджез пропонує модель організаційних змін за такими напрямками.
  12. Англо-американська модель




Переглядів: 1610

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Суть, види, масштаби та напрямки міжнародної трудової міграції. | Тема 8. Міжнародна економічна інтеграція.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.