Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



І.2.1 Уніфікація і єдина модульна система

Нормалізація в будівництві

Уніфікація – науково обґрунтоване скорочення числа загальних параметрів будівель і їх елементів шляхом усунення функціонально невиправданих відхилень між ними. Уніфікація забезпечує приведення до однотипності та скорочення числа основних об’ємно-планувальних розмірів будівлі (висот поверхів, прогонів перекриттів, розмірів віконних та дверних прорізів і ін.) і, як наслідок, до однотипності розмірів і форм конструктивних елементів заводського виготовлення. Уніфікація дозволяє використовувати однотипні вироби в будівлях різного призначення. Вона забезпечує масовість і однотипність конструктивних елементів, що підвищує рентабельність заводського виготовлення.

Уніфікація розмірів поперечного перерізу несучих елементів перекриття для будівель різного призначення пов’язана з уніфікацією розрахункових навантажень на 1 м2 (без врахування власної ваги), при цьому змінюється тільки армування і клас бетону. Уніфікація зовнішніх огорож пов’язана з їх теплозахисною здатністю. Для бетонних (одно- і багатошарових) панелей зовнішніх стін у відповідності з цим параметром установлений уніфікований ряд розмірів (товщина) - 300, 350, 400 мм

Основою для уніфікації геометричних розмірів виробів є Єдина модульна система в будівництві (ЄМС) – сукупність правил координації (взаємного узгодження) об’ємно-планувальних і конструктивних розмірів будівель, будівельних виробів та обладнання для їх формування на основі кратності єдиній величині – модулю. Мета ЄМС - створення основи для типізації і стандартизації при проектуванні, виготовленні виробів та в будівництві.

В більшості європейських країн в якості єдиного основного модуля «М» прийнята величина 100 мм. Всі основні розміри будівель призначають кратними модулю.

Укрупнений модуль (мультимодуль) дорівнює основному – М, збільшеному в ціле число разів. Установлений наступний переважний ряд величин укрупнених модулів: 3М, 6М, 12М, 15М, 30М, 60М (тобто 300, 600, 1200, 1500, 3000, 6000 мм). Укрупнений модуль використовується при призначенні основних конструктивно-планувальних розмірів будівель по горизонталі (відстані в осях між несучими конструкціями в поздовжньому і поперечному напрямках, ширина прорізів і т. п.) і по вертикалі (висоти поверхів, прорізів), а

також типорозмірів крупних збірних виробів.

Рис.І.2 – Маркування розмічувальних осей на кресленнях плану (а) і розрізу (б)

Дробовий модуль дорівнює певній із наступних частин основного модуля – 1/2М, 1/5 М, 1/10М, 1/20М, 1/50М і1/100М, тобто 50, 20, 10, 5, 2 і 1 мм.

Лінії перетину модульних площин, суміщених з несучими конструкціями будівель, утворюють лінії розмічувальних осей в плані і в розрізі будівлі (рис.І.2). Осі позначають марками (арабськими цифрами і заголовними літерами українського алфавіту) в кружках (маркування осей). Порядок маркування: знизу вгору і зліва вправо по лівій і нижній сторонах плану.

На кресленнях розрізів крім відстаней між розмічувальними осями виносять позначки - відстані в метрах від горизонтальної площини, рівень якої умовно прийнятий нульовим. Скоріше всього за нульовий рівень приймається позначка чистої підлоги першого поверху.

На початку будівництва будівлі здійснюється розміщення його осей на місцевості, що називається розбивкою будівлі або розбивкою осей.. Розмічувальні осі використовуються для прив’язки конструкції ,тобто для визначення її положення в будівлі за установленими правилами вибору відстаней від осі або грані конструкції до найближчих розмічувальних осей. Для будівель різних будівельних систем з метою скорочення кількості типів збірних виробів прийняті різні правила прив’язки.

В крупнопанельних та цегляних будівлях розмічувальні осі внутрішніх поздовжніх несучих стін співпадають з їх геометричною віссю. Розмічувальні осі зовнішніх поздовжніх несучих і торцевих самонесучих стін розташовуються на відстані 200 мм від внутрішньої грані стіни.

В каркасних будівлях розмічувальні осі внутрішніх колон розташовують по їх геометричній осі. Прив’язка крайніх рядів колон з метою максимальної уніфікації крайніх елементів з рядовими приймається у відповідності з особливостями конструктивної системи будівлі і здійснюється одним наступних способів:

- внутрішня грань колони зміщується від модульної розмічувальної осі всередину будівлі на половину ширини перетину внутрішньої колони; при однакових перетинах зовнішніх і внутрішніх колон геометрична і модульна розмічувальна вісі крайніх колон суміщаються;

- зовнішні грані колон суміщаються з модульними розмічувальними осями.

В одноповерхових каркасних промислових будівлях, обладнаних електричними мостовими кранами, передбачається ряд додаткових правил прив’язки осей каркасу, які будуть розглянуті пізніше.

Відстань між розмічувальними осями конструкції, кратна єдиному або укрупненому модулю, називають координаційним розміром. Конструктивний розмір – це проектний розмір збірного виробу, що відрізняється від координаційного (номінального) на проектну величину зазору між виробами. Натурний розмір – це фактичний розмір виробу. Він відрізняється від конструктивного на величину, яка залежить від допуску – максимально допустимого відхилення фактичного розміру виробу від конструктивного. Величини допусків визначаються установленим класом точності формування виробу, який в свою чергу пов’язаний із прийнятим класом точності виготовлення формівного обладнання.

Координаційні конструктивно-планувальні розміри будівель в плані повинні бути кратними укрупненим модулям, прийнятим в даній галузі будівництва .В житловому будівництві прийнято укрупнений планувальний модуль 6М. В проектах масових громадських будівель (шкіл, дитячих закладів) також використовують укрупнений модуль 6М, якщо для їх будівництва використовують конструкції житлових будинків. В усіх інших випадках розробка планувальних рішень громадських будівель здійснюється на основі мультимодулів – 15М, 30М, 60М або 12М.

Висоти поверху в житлових, громадських і багатоповерхових виробничих будівлях приймається рівною відстані між позначками чистої підлоги суміжних поверхів, в одноповерхових промислових будівлях – відстані віт чистої підлоги до низу конструкцій покриття. Висота поверху житлового будинку, залежно від району будівництва, приймається 2,8 м або 3,0 м. Розміри висоти поверхів для громадських і промислових будівель складають наступний модульований ряд:3,3; 3,6; 4,2; 4,8; 5,4;6,0; 7,2; 8,4; 9,6; 10,8; 12,6; 14,4; 16,2; 18,0 м. Вибір висоти поверху визначається призначенням будівлі, наприклад: 3,3 м – для шкіл і лікарень, 4,2 м – для торгівельних залів і т. п.

 

І.2.2 Типове проектування, типізація, нормалізація,


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  3. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  4. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  5. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  6. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  7. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  8. VI. Узагальнення та систематизація знань
  9. VII. Закріплення нового матеріалу і систематизація знань.
  10. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  11. Автоматизована система ведення державного земельного кадастру
  12. Автоматична система сигналізації




Переглядів: 1570

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
І.1.3 Вимоги до будівель | І.3 Об’ємно-планувальні рішення будівель

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.