Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Предмет і метод господарського права України

Та принципи підприємницької діяльності

Тема №1 Загальна характеристика господарського права

  1. Предмет і метод господарського права України.
  2. Господарські правовідносини, їх ознаки та види.
  3. Суб'єкти господарського права.
  4. Поняття, ознаки та система господарського законодавства.
  5. Поняття та зміст підприємництва.
  6. Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності.
  7. Ліцензування підприємницької діяльності.
  8. Патентування окремих видів підприємницької діяльності.

 

Господарське право, як і будь-яку іншу юридичну дисципліну, можна визначити насамперед за предметною ознакою, тобто за сукупністю суспільних відносин, що регулюються нормами гос­подарського права. З цієї точки зору господарське право— си­стема норм, які регулюють господарські відносини, тобто відно­сини, в які вступають організації, підприємці у процесі своєї господарської діяльності. Господарські відносини у сфері еконо­міки України становлять предмет господарського права.

Господарське право— це сукупність правових норм, які ре­гулюють суспільні відносини у сфері управління економікою, виробництвом та реалізацією продукції, виконання робіт і наданні послуг з метою отримання прибутків.

Господарське право є комплексною галуззю права, що базується на нормах цивільного права щодо правоздатності фізичних і юри­дичних осіб, цивільно-правових угод і конкретизує їх, а також містить в собі норми адміністративного, фінансового, трудового права, які регулюють господарську діяльність, господарське право і найближче до нього за змістом цивільне право співвідносяться як загальне та спеціальне.

Цивільне право обумовлює загальні основи регулювання май­нових і особистих немайнових відносин, а господарське право конкретизує цивільно-правові норми щодо конкретних сфер і видів господарської діяльності.

Предметом господарського праває господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарю­вання.

Згідно зі ст. З ГК під господарською діяльністюв Господарсько­му кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реаліза­цію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного ха­рактеру, що мають цінову визначеність.

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення еко­номічних і соціальних результатів та з метою одержання прибут­ку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва — підприєм­цями.

Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одер­жання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Діяльність негосподарюючих суб'єктів, спрямована на створен­ня і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функ­ціонування, що здійснюється за участю або без участі суб'єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності негос­подарюючих суб'єктів.

Сферу господарських відносин становлять господарсько-вироб­ничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини.

Господарсько-виробничимиє майнові та інші відносини, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності.

Під організаційно-господарськимивідносинами маються на увазі відносини, що складаються між суб'єктами господарюван­ня та суб'єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю.

Внутрішньогосподарськимиє відносини, що складаються між структурними підрозділами суб'єкта господарювання, та відносини суб'єкта господарювання з його структурними підрозділами.

Згідно зі ст. 6 ГК загальними принципами господарюванняв Україніє:

забезпечення економічної багатоманітності та рівний захист державою усіх суб'єктів господарювання;

свобода підприємницької діяльності у межах, визначених зако­ном;

вільний рух капіталів, товарів та послуг на території Укра­їни;

обмеження державного регулювання економічних процесів у зв'язку з необхідністю забезпечення соціальної спрямованості економіки, добросовісної конкуренції у підприємництві, екологіч­ного захисту населення, захисту прав споживачів та безпеки сус­пільства і держави;

захист національного товаровиробника;

заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у госпо­дарські відносини.

Метод господарського права— сукупність способів і прийомів регулюючого впливу норм господарського права на поведінку суб'єктів господарських правовідносин.

Основними методами господарського права є метод автоном­них рішень, метод владних приписів, метод рекомендацій.Ціметоди засновані на виконанні вимог законів; моделюванні пове­дінки суб'єктів підприємницької діяльності, їх взаємовідносин між собою та державою, дають методичні рекомендації форми угод, звітності, надають підприємствам, установам і організаціям ініці­ативу, самостійність у плануванні своєї діяльності.

Метод автономних рішень заснований на тому, що підприєм­ства, підприємці мають право за власною ініціативою приймати рішення, які не суперечать законодавству України.

Згідно з методом владних приписів діяльність (поведінка) су­б'єктів підкоряється обов'язковим моделям правовідносин, які ви­значені законодавством (вимоги законів та інші вказівки компетент­них органів). Це, наприклад, обов'язковість реєстрації суб'єкта підприємництва, отримані ліцензії на окремі види діяльності та обов'язки дотримання вимог антимонопольного законодавства тощо.

Метод рекомендацій полягає в тому, що держава регулює по­ведінку об'єктів господарських відносин шляхом рекомендованих моделей відповідних правовідносин, наприклад, зразки угод, блан­ків, методичних рекомендацій.

 


Читайте також:

  1. D) методу мозкового штурму.
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I Метод Шеннона-Фано
  4. I. Метод рiвних вiдрiзкiв.
  5. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  6. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  7. А є А, тобто усякий предмет є те, що він є.
  8. А. науковий факт, b. гіпотеза, с. метод
  9. А/. Верховна Рада України.
  10. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  11. Абетково-предметний покажчик
  12. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.




Переглядів: 1135

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи психології | Господарські правовідносини, їх ознаки та види

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.