Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Якість книг

Якість книжок можна уявляти як ступінь відповідності комп­лексу властивостей виробленим на певний час конкретним потребам, вимогам, що визначають придатність до застосування (використання). Споживну вартість книжок можна характеризувати як відповідність комплексу споживних властивостей об'єктивним потребам людини і суспільства. Книги, як і всі інші товари, мають власну ціну. Вважають, що істинну цінність книги визначає її духовне наповнення. Книги ма­ють комплекс споживних властивостей: функціональність, ергономічність, естетичність і надійність.

Функціональні властивості книги формуються в процесі напи­сання рукопису і включають: актуальність, художність, доступність, захоплюваність та ін.

Актуальність видання характеризує відповідність змісту книги вимогам сучасності. Наприклад, література про відеотехніку (відеокамери, відеомагнітофони, програвачі з компакт-дисками) є актуальною, а про патефони - не актуальною.

Достовірність книги - це відповідність дійсності інформації, представленій у книзі. Ця властивість обов'язкова для довідкової і на­вчальної літератури. Науковість книги передбачає відображення у змісті книги об'єктивних знань з певної галузі. Ця функціональна вла­стивість є обов'язковою для науково-популярної літератури.

Моральність видання - відповідність змісту книги моральним традиціям суспільства. Художність книги характеризується формою відображення дійсності узагальненої світоглядом автора та образним характером подачі інформації. Доступність книги характеризується її здатністю бути зрозумілою тій чи іншій категорії читачів, для якої во­на призначена. Захоплюваність книги - її здатність привертати і за­тримувати увагу, цікавість читача, що є найважливішим для дитячої літератури.

Ергономічні властивості характеризують зручність користу­вання книгою. Формуються вони в процесі конструювання книги (фо­рмат, шрифт, вид і якість ілюстрацій). Вони включають: зручність тримання книги в руках, зручність пошуку потрібного розділу, зруч­ність читання, зручність перенесення і зберігання.

Зручність тримання книги в руках залежить від формату і маси книги. Зручність пошуку розділу тексту, ілюстрацій залежить від раці­ональної організації довідково-допоміжного матеріалу книги, від руб­рикації, тобто поділу на розділи, підрозділи, параграфи, зафіксованої у змісті. Зручність читання залежить від виду і розміру шрифту та дов­жини рядка. Наприклад, якщо шрифт великий, літери чіткі, правильної форми, то такий текст читається легко, і навпаки. Ця властивість особ­ливо важлива для дітей і людей похилого віку. Зручність перенесення книги залежить від формату, виду палітурки, обсягу (кількість сторі­нок), що є важливою властивістю для книг, які носять із собою: довід­ники, словники, розмовники. Зручність зберігання залежить від палі­турних матеріалів, обсягу, чіткості підписів на корінці, формату (роз­мірів).

Естетичні властивості книг обумовлюються поліграфічним і художнім оформленням: вибором формату, шрифту, способу відтво­рення ілюстрацій. До них відносяться: інформаційна виразність, раціо­нальність форми, композиційна цілісність, досконалість полігра­фічного виконання. Ці властивості є дуже важливими для дитячої літе­ратури, книг з мистецтва, рекламних видань, художньої літератури.

Надійність книг визначається їх довговічністю і ремонто­придатністю. Довговічність книг визначається показниками якості па­перу і картону, методів скріплення блоку аркушів з обкладинкою. Ре­монтопридатність визначається вартістю і часом ремонту.

Процес виробництває одним з найважливіших у формуванні споживних властивостей книг. Він включає: редакційну підготовку, конструювання і поліграфічне виконання.

Редакційна підготовка - це забезпечення правильно викла­деного змісту майбутньої книги. Вона включає: складання проспекту книги (повного плану, змісту), редагування тексту, відгук на пред­ставлений автором рукопис.

Конструювання книги є найвідповідальнішим етапом забез­печення оптимальних споживних властивостей з урахуванням вимог читача і торговельної мережі. На цьому етапі вирішується: формат ви­дання, шрифт, вид паперу, кількість необхідних ілюстрацій, титульний лист, рубрикація, початкова і кінцева полоси, довідково-допоміжний розділ, вихідні дані, обкладинка чи палітурка.

Формат видання — це розміри книги у міліметрах за шириною і висотою. Він впливає на зручність користування, зберігання і носіння книги. Шрифт книги впливає на зручність її читання. Він розріз­няється положенням літер, шириною, насиченістю. При виборі шриф­ту обов'язково враховують зміст книги і те, хто і як часто буде нею ко­ристуватися. Ілюструють книжки з метою покращання їх наочності та розуміння. Ілюстрації виконуються у вигляді фотознімків, рисунків, схем, графіків, діаграм тощо. Від виду видання і способу друку за­лежить підбір паперу: офсетний, літографський, для глибокого друку.

Початком книги є титульний лист, на якому наводяться загальні відомості: прізвище автора, назва, найменування, місто і рік видання. Текст починається початковою полосою і може відрізнятися від основ­ного тексту: може починатися зі спуску (текст друкують з відступом від верху), заставок (рисунок у верхній частині полоси). Рубрикація - це виділення розділу, підрозділу, параграфа. При цьому застосовують заголовки. Довідково-допоміжний розділ містить короткі відомості про автора, зміст книги, довідкову інформацію. Закінчують видання вихідні дані. Вони друкуються на останній сторінці або на звороті ти­тульного листа і містять дані: про формат книги, вид паперу, обсяг в умовних аркушах, адресу видавництва. Враховуючи, що на надійність та формування естетичних і ергономічних властивостей впливають об­кладинка і палітурка, їм приділяється особлива увага.

Поліграфічне виконання - завершальний процес виготовлення книги. До нього входить виготовлення друкарської форми, друк і пере­плетення. Друкарська форма являє собою пластинку або циліндр з ме­талу, гуми, пластмаси, поверхня якої розділена на друкувальну (ті, що дають відбитки на папері) і пробільні (недрукувальні) елементи. Після друку книгу прошивають (переплітають). Переплетення починається з фальцювання, тобто з перетворення внаслідок згину аркушів-відбитків на зошити з багатьох сторінок з їх правильним розташуванням. Зоши­ти комплектують у блоки і скріпляють. Потім блок зміцнюють обкла­динками або палітурками. Закінчується процес поліграфічного вико­нання контролем якості і пакуванням книг. Про складність і важли­вість цієї роботи свідчить той факт, що в ній задіяно більше 150 спеці­альностей робітників і службовців.

Контроль якості книг у книготорговельній мережі здійснюється методом перевірки поліграфічної якості виконання шляхом зовніш­нього огляду. Якість книг має відповідати таким поліграфічним вимо­гам: надрукований текст повинен бути чітким, однакового тону, без непродрукованих, блідих або забитих фарбою частин тексту чи рисун­ків; при багатоколірному друці тон фарби має бути однаковим у всіх примірниках видання, а окремі кольорові частини повинні правильно співпадати один з одним на роздруку або відбитку. Необхідно, щоб забезпечувалися повна комплектність блоку, правильна послідовність сторінок, не допускаються пропуски або повторення, перевернуті аркуші або перекоси. Крім того, є неприпустимим: забруднені друкар­ськими фарбами обкладинки, палітурки, сторінки; перевернуті або пе­рекошені рисунки на палітурках, зсунуті написи на корінці; слабке скріплення блоку; аркуші, що випадають або слабко зшиті; не допус­каються м'яті, рвані аркуші, аркуші зі зморшками на відбитках тощо. Дефекти, що виникають унаслідок неправильного пакування в торго­вельній мережі (сильно деформовані, зім'яті або порвані обкладинки), або ті, що виникли від необережного перевезення книг (сліди забруд­нень, підмокання, порушення цілісності поверхні обкладинок або палі­турок), відносять до торговельних дефектів. Книги з поліграфічним браком обов'язково замінюються на доброякісний примірник.

 


Читайте також:

  1. Витрати на якість
  2. Вплив різних факторів на кількість і якість молока
  3. ЕКОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ І ЯКІСТЬ ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА
  4. Контроль якості здійснюється і на стадії підтримки досягнутого рівня якості, тобто контролюється також якість технічної експлуатації і ремонту побудованих об'єктів.
  5. Лекція 3. Класифікація й товарна якість плодів і овочів
  6. Лекція №1. Якість продукції. Загальне значення якості. Основні терміни, поняття й визначення. Значення підвищення якості. Якість як об’єкт управління
  7. Лекція №2. Економічні аспекти якості продукції. Фактори, що впливають на якість продукції. Класифікація показників якості продукції.
  8. Основні фактори, що формують якість видобутої корисної копалини
  9. Основні фактори, які визначають якість фрикційної передачі
  10. Показники, то характеризують якість акцій.
  11. Принцип віддзеркалення якості полягає в перенесенні (віддзеркаленні) якості процесу на якість результату.
  12. Рівень і якість життя.




Переглядів: 1631

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
У чому виявляється універсальність формули взаємозв'язку маси та енергії? | Вексельний кредит

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.