Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Будова та функції нервово-м’язового синапсу.

ВИСНОВОК

до четвертого питання:

Таким чином, м’язове волокно скелетних м’язів має поперечну посмугованість – регулярно чергуються світлі і темні ділянки. Це зумовлено взаєморозташуванням актинових і міозинових ниток. Під час передачі нервового імпульсу на поверхні мембрани м’язового волокна виникає потенціал дії. Деполяризація, яка поширюється мембраною, захоплює і мембрани Т-трубочок та цистерн СР. Це підвищує проникність мембран СР до іонів кальцію, які надходять у середину міофібрил і розподіляються між актиновими та міозиновими нитками. Іони кальцію зв’язуються з кальмодуліном, чим відкривають активний центр актину, з яким тут же вступає в реакцію міозиновий мостик. В результаті скорочується м’язове волокно.

 

Синапсом називається функціональний з'єднання між нервової клітиною і іншими клітинами. Синапси – це ті ділянки, де нервові імпульси можуть впливати на діяльність постсинаптичні клітини, збуджуючи або гальмуючи її. Існують два різновиди синапсів: електричні та хімічні. У хімічному синапсі виділяється медіатор, що генерує потенціали на постсинаптичній мембрані, а в електричному від пресинаптичного нейрона до постсинаптичного йде електричний струм.

Хімічні синапси можна класифікувати за їх місцем розташування і приналежності відповідним структурам: периферичні (нервово-м'язові, нейросекреторні, рецепторно-нейрональні); центральні (аксосоматічні, аксодендритні, аксоаксоанальні, соматодендритні, соматосоматічні); за знаком їх дії – збуджують і гальмують; за видом медіатора, який здійснює передачу – холінергічні, адренергічні, серотонінергічні, гліценергічні і т.д.

Синапс складається з трьох основних елементів: пресинаптичної мембрани, постсинаптичної мембрани і синаптичної щілини. Особливістю постсинаптичної мембрани є наявність в ній спеціальних рецепторів, чутливих до певного медіатора, і наявність хемозалежних іонних каналів. Збудження передається за допомогою медіаторів (посередників). Медіатори – це хімічні речовини, які залежно від природи поділяються на такі групи: моноаміни (ацетіхолін, дофамін, норадреналін, серотонін), амінокислоти (гамма-аміномасляна кислота – ГАМК, глутамінова кислота, гліцин та ін.) і нейропептиди (речовина Р, ендорфіни, нейротензін, ангіотензин, вазопресин, соматостасін та ін.) медіатор знаходиться в бульбашках пресинаптичного потовщення, куди він може надходити або з центральної області нейрона за допомогою аксонального транспорту, або за рахунок зворотнього захоплення медіатора з синаптичної щілини. Він може також синтезуватися в синаптичних терміналах з продуктів його розщеплення.

Коли до закінчення аксона приходить ПД і пресинаптична мембрана деполяризується, іони кальцію починають надходити з позаклітинної рідини всередину нервового закінчення (рис. 8). Кальцій активує переміщення синаптичних пухирців до пресинаптичної мембрани, де вони руйнуються з виходом медіатора в синаптичну щілину. У збудливих синапсах медіатор дифундує в щілини і зв'язується з рецепторами постсинаптичної мембрани, що призводить до відкриття каналів для іонів натрію, а отже, до її деполяризації – виникнення збудливого постсинаптичного потенціалу (ЗПСП). Між деполярізованою мембраною і сусідніми з нею ділянками виникають місцеві струми. Якщо вони деполярізують мембрану до критичного рівня, то в ній виникає потенціал дії. У гальмівних синапсах медіатор (наприклад, гліцин) аналогічним чином взаємодіє з рецепторами постсинаптичної мембрани, але відкриває в ній калієві і / або хлорні канали, що викликає перехід іонів по концентраційному градієнту: калію з клітки, а хлору – всередину клітини. Це призводить до гіперполяризації постсинаптичної мембрани – виникнення гальмівного постсинаптичного потенціалу (ТПСП).

Особливості будови нервово-м'язового синапсу обумовлюють його фізіологічні властивості.

Одностороннє проведення збудження (від пре- до постсинаптичної мембрани), обумовлене наявністю чутливих до медіатора рецепторів тільки в постсинаптичній мембрані.

Синаптична затримка проведення збудження (час між приходом імпульсу в пресинаптичні закінчення і початком постсинаптичної відповіді), пов'язана з малою швидкістю дифузії медіатора в синаптичну щілину в порівнянні зі швидкістю проходження імпульсу по нервовому волокну.

Низька лабільність і висока стомлюваність синапсу, обумовлена ​​часом поширення попереднього імпульсу і наявністю в нього періоду абсолютної рефрактерності.

Висока виборча чутливість синапсу до хімічних речовин, обумовлена ​​специфічністю хеморецепторів постсинаптичної мембрани.

 

 

Рисунок 8 – Нервово-м'язовий синапс

 


Читайте також:

 1. II. Будова доменної печі (ДП) і її робота
 2. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
 3. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
 4. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
 5. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
 6. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
 7. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
 8. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
 9. Антигенна будова HDV
 10. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
 11. Асимптоти графіка функції
 12. АСОЦІАЦІЯ. ПОБУДОВА АСОЦІАТИВНОГО КУЩА
Переглядів: 15415

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Властивості м’язового волокна. Механізми утворення та передачі збудження, скорочення скелетних м’язів. | ВИСНОВОК

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.