Представлену класифікацію професій можна схематично зобразити у вигляді піраміди з чотирьох ярусів: тип, клас, відділ, група, професія. Передбачається, що в кожнім типі професій є класи, класи містять у собі відділи, відділи складаються з груп. Поки ще порожній ярус на вершині піраміди призначений для позначення майбутньої професії.
Звичайно, не завжди вдається віднести професію до одного визначеного підрозділу - типу, класу тощо. Практично ж часто явною є приналежність професії до декількох різновидів. Адже кожна професія одного типу обов'язково має ознаки інших. Питання в тому, які з них є домінуючими, а які відступають на другий план.
При аналізі будь-якої професії треба виділити чотири основних її ознаки: предмет праці, мету праці, знаряддя праці, умови праці - і по їх умовних позначках записати формулу професії з декількох букв. Ці букви відповідають типу, класу, відділу, групі професій.
Наприклад, розглянемо професію токаря. За предметом праці ця професія відноситься до типу "людина - техніка"; за метою праці - до класу перетворюючих професій; за засобом праці - до відділу професій, де використовують машини; за умовами праці - до групи фахівців, що працюють у побутових умовах. Тому формула професії Т Пр М пб.
Класифікація, з якою ви тільки що познайомилися, надає можливість виявити вимоги, що висуваються професією до особистості працівника. Освоївши цю систему і навчившись застосовувати її, людина може усвідомлено і правильно підійти до складання формули власної професії.