Барометрична формула. Розподіл Больцмана частинок у зовнішньому потенціальному полі
Молекули будь-якого газу завжди перебувають в полі сил тяжіння. Тяжіння і тепловий рух приводять до стаціонарного стану газу , при якому його тиск і концентрація зменшується з висотою. Залежність тиску газу від висоти нази-вається барометричною формулою і має вигляд :
, (2.10)
де Р0- тиск газу на висоті h0 ,
е- основа натурального логарифма,
М- молекулярна маса ,
Т- абсолютна температура,
R- універсальна газова стала.
Рис.2.3 Рис.2.4 h
Із барометричної формули можна зробити висновок, що тиск газу зменшується із висотою експоненціально і тим швидче, чим важчий газ (чим більше М) і чим нижча температура Т (рис. 2.3).
Барометрична формула дозволяє знайти співвідношення між концентраціями газу на різній висоті. Використаємо рівняння стану ідеального газу у вигляді
P=nkT,
де n- концентрація молекул газу. При T= const отримуємо
,
де n0 -концентрація молекул газу на висоті h=0. Оскільки M=m0NA , a R=kNA то
, (2.10)
де Ер –потенціальна енергія молекул в полі тяжіння.
Зі збільшенням висоти концентрація молекул газу зменшується за експоненціальним законом (Рис. 2.4). Підвищення температури викликає вирівнювання концентрації газу за висотою h.
Больцман довів , що співвідношення справедливе в довільному потенціальному полі сил , а не тільки у випадку сил земного тяжіння.Тому вираз
називається розподілом Больцмана у зовнішньому потенціальному полі. Цей закон визначає розподіл молекул за їхньою потенціальною енергією. Концентрація молекул більша там , де менша їхня потенціальна енергія, та навпаки, вона менша в місцях , де потенціальна енергія молекул більша.