Інтерактивні методи та вправи інтерактивного навчання
Вправа „ПРАВИЛА" (тривалість - 15 хв.)
Послідовність проведення: Проведення вправи дисциплінує та полегшує у майбутньому роботу вчителя, Необхідною умовою вправи є послідовне подання правил з їхніми роз'ясненнями та їх позитивне спрямування. Перші правила пропонує вчитель, а інші - учні. Після запису кожного-правила необхідно запитати: Чи всі погоджуються із цим правилом? Чи всі розуміють, що означає це правило? Приклади ПРАВИЛ: 1. приходити вчасно; 2. бути позитивними; 3. говорити від себе; 4. говорити по черзі; 5. дотримуватись добровільності; 6. бути конфіденційним.
Запропонуйте використовувати в разі порушення правил жест - „піднятих рук". Питання для обговорення вправи : 1. Чи хочете Ви щось додати? 2. Навіщо ми робили цю вправу? Поясніть, що ця вправа дає можливість навчитись дотримува¬тись правил не тільки під час занять, а й у повсякденному житті.
Вправа „ ЗНАЙОМСТВО" (тривалість —15-20 хв.)
Мета проведення вправи: створити доброзичливу, невимушену атмосферу для роботи; спробувати з'ясувати особистісні риси та професійні якості учасників групи, спрямувати роботу семінару на досягнення поставленої мети.
Послідовність проведення: (оберіть один з варіантів):
ВАРІАНТ -1 попросіть учнів назвати своє ім'я та розповісти свою історію (чому батьки так назвали); назвати рису власного характеру, що починається з літер, які є в імені; вказати, за що його (її) поважають інші люди. Для проведення вправи скористайтеся методом незакінченого речення та уявного мікрофона. Щоб уникнути затягування часу, обов'язково наголосіть, що у представленні має бути лише 1 речення та для зразка розпочніть вправу. ("Мене звуть Наталія. Народившись у Полтаві, я за логікою своїх батьків, мала бути Наталкою-Полтавкою", "Моє ім'я Петро, я - толерантний").
ВАРІАНТ - П Поділіть аудиторію на пари й попросіть протягом 2 хв. розповісти один одному про себе (місце проживання, інтереси тощо). Представлення кожного учня у великому колі робить його партнер. Обмежте час для представлення (до 1 хв.)
Питання для обговорення вправи: 1. Навіщо ми робили цю вправу? 2. Які почуття вона у Вас викликала? 3. Чому Ви особисто навчилися? 4. Які труднощі можуть виникнути при проведенні цієї впра¬ви?
Як працювати в малих групах Робота в малих групах дозволить вам набути навичок спілку¬вання та співпраці. Обговорення в малій групі - це діяльність, яка дозволяє слуха¬чам обмінюватися досвідом та враженнями чи вирішувати проблему. Учні об’єднуються у групи по 4-6 осіб і отримують завдання у вчителя. Встановлюється певний визначений учителем час для виконання цього завдання. Організовується робота в групі так:
Учням слід швидко розподілити ролі у групі. 1. Спікер (керівник групи); зачитує завдання групи; організовує порядок виконання; пропонує учасникам групи висловитися по черзі; заохочує групу до роботи; підводить підсумки роботи; за згодою групи визначає доповідача. 2. Секретар: веде коротко і розбірливо записи результатів роботи своєї групи; як член групи має бути готовим висловити думку групи під час підведення підсумків або допомогти доповідачеві. 3. Посередник: слідкує за часом; заохочує групу до роботи. 4. Доповідач: чітко висловлює спільну думку, до якої дійшла група; доповідає про результати роботи групи.
Інструкції для учнів: Починайте висловлюватися спершу за бажанням, а потім по черзі. Дотримуйтесь одного з правил активного слухання, головне, — не перебивайте один одного. Обговорюйте ідеї, а не особи учнів, які висловили цю ідею. Утримуйтесь від оцінок та образ учасників групи. Намагайтесь у групі прийти до спільної думки, хоча в деяких випадках у когось з групи може бути особлива думка і вона має право на існування.
МАГІЧНІ ДРІБНИЧКИ (рекомендації, які допоможуть вам побудувати навчання найефективнішим шляхом):
Намагайтеся уникати слова "розподілятись", "розподіляти" дітей на пари, трійки, групи тощо. Пам'ятайте: учні об’єднуються! З об'єднаних учнів виростають дорослі, здатні об'єднуватися і працювати разом, виростає об'єднана країна, держава або нація. Все, що пропонують учні, має бути прийняте й обговорене. Не слід казати їм, що це „правильна чи неправильна відповідь”, варто лише допомогти опанувати інформацію і прийняти власні рішення. Стежте, щоб ніхто з учнів не залишався поза обговоренням. Рішення учнів треба сприймати серйозно, якщо ви бажаєте нала¬годити процес навчання взаємодії й розвитку навичок критичного мислення. Деякі учні готові активно працю¬вати й у великій групі, але посправжньому ефективною групова робота буде в групі, що не перевищує 5 - 6 учасників. Великі групи потребують інших технологій!
„Мета план” (план обміну думками)
Цей метод обміну думками особливий у тому, що учасники не можуть спорити між собою. Робота виконується на невеликих листках паперу із чітким викладом думок. Цей метод використовується для проведення аналізу ситуації, якою у даний момент займається група. Організація роботи. Обирається певна проблема. Учасники об’єднуються у групи. У цих групах вони складаються відповіді на питання пов’язані із цією проблемою за 4-ма позиціями: Реальний стан справ, Як повинно бути, Чому у дійсності саме так, а не як повинно бути, Пропозиції.
Завдання виконується на плакаті за схемою (всі чотири поля заповнює кожна група):
Як працювати в парах
Робота в парах є різновидом роботи в малих групах. Вона дозво¬лить учням оволодіти вміннями ви-словлюватися та активно слухати.
Робота учнів організовується таким чином (інструктаж вчителя): Разом прочитайте надане завдання та інформацію до його виконання. Визначте, хто говоритиме першим. Висловіть свої думки, погляди на проблему по черзі. Прийдіть до спільного рішення. Визначте, хто представлятиме результати роботи класу та підготуйтеся до представлення.
Для ефективного спілкування в парах: Зверніть увагу на мову тіла: сідайте обличчям до того, з ким говорите, нахиляйтеся вперед, установіть контакт очима.
Допомагайте співрозмовнику говорити, використовуючи звуки та жести заохочення: кивок головою, доброзичлива посмішка, слова "так-так".
Якщо необхідно, ставте уточнювальні запитання (запитання, які допомагають прояснити ситуацію, уточнити дещо з того, що вже відомо. Наприклад, такі: "Ти маєш на увазі, що ...?", "Чи я правильно зрозуміла, що...?").
Під час висловлювання говоріть чітко, по суті справи, наво¬дячи приклади і пояснюючи свої думки.
Під час активного слухання не слід: давати поради; змінювати тему розмови; давати оцінки людині, яка говорить; перебивати; розповідати про власний досвід.
Кожна пара обмінюється своїми ідеями й аргументами з усім класом, що допомагає провести дискусію.