Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зобов’язання, що виникають у зв’язку з виконанням робіт

ЛЕКЦІЯ 11.

Зобов’язання, що виникають у зв’язку з передачею майна у користування.

1. Договір найму (оренди).

2. Договір найму (оренди) житла.

3. Договір позички.

4. Договір підряду.

1. Договір найму (оренди).

За договором найму (оренди)одна сторона (наймодавець) пе­редає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) майно у користування за плату на певний строк (ст. 759 ЦК).

Виходячи з такого визначення, основними ознаками договору най­му слід вважати: надання наймодавцем наймачеві майна: 1) у корис­тування; 2) на певний строк; 3) за плату.

Саме ці ознаки й дають підстави для виділу найму (оренди) в окре­мий тип договірних зобов'язань.

Договір найму (оренди) є двостороннім, оскільки права однієї сто­рони договору кореспондують обов'язкам іншої. Він може бути як консенсуальним,так і реальним, тобто права та обов'язки сторін за договором можуть виникати як з моменту досягнення сторонами зго­ди за всіма істотними умовами, так і з моменту передання наймодав­цем майна наймачеві. За критерієм наявності зустрічного надання він є сплатним. До того ж договір найму є строковим, оскільки майно пе­редається наймодавцем наймачеві у користування на певний строк, після перебігу якого воно підлягає поверненню.

Предметомдоговору найму може бути будь-яка неспоживна річ, яка визначена індивідуальними ознаками, що дозволяє від­межувати цей договір від договору позики, а також майнові права.

Характерною ознакою договору найму є і його оплатний характер, оскільки в іншому випадку вже йтиметься про договір безоплатного користування майном, тобто про позичку

Строк договору майнового найму визначається за погод­женням сторін, якщо інше не передбачено законодавством. Якщо строк договору найму не встановлений сторонами, він вважа­ється укладеним на невизначений строк. В цьому випадку кожна із сторін може відмовитися від договору в будь-який час, по­передивши контрагента письмово про це за один місяць, а у разі найму нерухомого майна — за три місяці.

Серед обов'язків наймодавця назвемо:

1. Своєчасно передати майно наймачеві в стані, який відпові­
дає призначенню майна і умовам договору
. Залежно від харак­
теру майна передача може здійснюватися або шляхом безпосе­
реднього вручення майна наймачеві (транспортний засіб, теле­
візор) або може бути виражена у формі допуску наймача до
користування майном, яке залишається у володінні наймодав­
ця (користування музичним інструментом, каналами зв'язку,
машинним часом тощо). Передача здійснюється в строк, який
зазначено в договорі, якщо він відсутній — то за першою вимо­
гою наймача. Передача, як правило, повинна бути оформлена
приймально-здавальним актом, в якому зазначається технічний
стан майна, що передається;

2. Виконувати за свій рахунок капітальний ремонт, якщо інше не передбачено законом чи договором (наприклад, за до­говором побутового прокату і капітальний, і поточний ремонт виконує наймодавець).

Наймач зобов'язаний:

· користуватися майном відповідно до його призначення та договору;

· підтримувати майно в належному стані;

· виконувати поточний ремонт, якщо інше не передбачено законом чи договором;

· своєчасно сплачувати за майно.

Залежно від виду майна, яке передається в найм (оренду), на наймача за договором можуть бути покладені й інші обов'язки (застрахувати майно, укласти договір охорони, своєчасно про­водити ветеринарний огляд тощо).

Серед прав наймача наведемо наступні:

· право на плоди, продукцію, доходи, одержані ним у резуль­-
таті користування річчю;

· право на здачу майна за згодою наймодавця в піднайм;

· переважне право на укладення договору найму на новий
строк.
Якщо наймач належним чином виконує свої обов'язки за договором найму, йому надається переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк;

· переважне право на придбання речі. У разі продажу речі, наймач, який належним чином виконує свої зобов'язання, має переважне право на придбання цієї речі перед іншими особами;

· право наймача на захист володіння. Наймач користується і володіє чужим майном і законодавець водночас захищає і його права. Наймач має право на захист володіння не лише від
третіх осіб, а й від наймодавця, якщо останній порушує умови договору;

· право на поліпшення майна. Якщо ремонт спрямований на забезпечення збереженості майна, то поліпшення — на під­ вищення ефективності використання майна за призначенням.

Договір найму припиняється по закінченні строку договору. В цьому випадку наймач зобов'язаний повернути майно в тому стані, в якому він його отримав, з урахуванням амортизації (нормального зносу). Якщо договір був укладений на невизна­чений строк, то кожна із сторін має право розірвати його в будь-який час, попередивши контрагента письмово за місяць, а у разі найму нерухомого майна — за три місяці.

Договір майнового найма припиняють і обставини, які є загальними практично для всіх видів договірних зобов'язань (смерть фізичної особи, ліквідація юридичної особи без право-наступництва тощо).

Договір майнового найму може бути розірваний і достроково за вимогою сторін.

Наймодавець має право достроково розірвати договір, якщо наймач:

· протягом трьох місяців не вносить плату за користування
річчю;

· користується річчю не за призначенням або не відповідно
до договору;

· без дозволу наймодавця передав річ в піднайм;

· не приступив до виконання капітального ремонту, якщо
це було передбачено договором.

Наймач має право на дострокове розірвання договору, якщо:

· якість переданої речі не відповідає умовам договору та
призначенню речі;

· наймодавець не виконує обов'язку щодо капітального
ремонту речі.

За час користування майном наймач може зробити певні поліпшення майна, яким він користується (наприклад, обкласти цеглою гараж, провести світло, обкласти кахлем кухню тощо). Якщо доля поліпшень в договорі не визначена, то це питання розв'язується залежно від того, зроблені поліпшення з дозволу наймодавця чи без його дозволу та чи можна їх відокремити без шкоди для речі.

Якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач має право їх вилучити. Якщо наймач без згоди наймодавця зробив поліпшення, які відокремити без шкоди для речі не можна, він позбавлений права на відшкоду­вання витрат.

Якщо наймодавець дав згоду на поліпшення, то наймач має право на відшкодування їх вартості або на зарахування їх вар­тості в рахунок плати за користування майном.

 

 

2.Договір найму (оренди) житла.

Договір найму житла є однією з форм реалізації конституційного права людини на житло (ст. 47 Конституції). Це основний договір, що опосередковує його передачу у користування.

Договір найму житла у публічних (державному та комунальному) житлових фондах опосередковує розподільні відносини житлової сфери, врегулювання котрих здійснюється житловим законодав­ством, серед якого основним актом є Житловий кодекс УРСР1 (далі — ЖК). На сьогодні ЖК встановлює порядок забезпечення громадян житлом та користування ним у зазначених житлових фондах.

Відносини з найму житла у будинках державного та комунального житлових фондів мають певні особливості:

- житло у цих фондах надається лише громадянам України, які визнаються такими, що по­требують поліпшення житлових умов, і котрі перебувають на відпо­відному обліку.

- укладається договір найму тільки на підставі рішен­ня компетентного органу про надання житла та виданого громадяни­нові ордера на житлове приміщення.

- права, обов'язки та відповідаль­ність сторін чітко регламентовані ЖК і Типовим договором найму житла у будинках державного і комунального житлового фонду, на підставі яких й укладається договір, тощо3.

Слід зазначити, що чинний ЖК не відповідає у повній мірі потре­бам сьогодення і не відображає соціальну спрямованість сучасної житлової політики держави. Між тим нині спостерігається оновлення житлового законодавства шляхом прийняття нового Житлового ко­дексу України.

Договір найму житла у приватному житловому фонді опосередко­вує ринкові відносини житлової сфери. У юридичній літературі він отримав назву «договір комерційного найму житла». За допомогою цього договору одночасно реалізується як житловий інтерес користу­вача (наймача), так і комерційний інтерес власника (наймодавця) що­до отримання ним доходу з наявного у нього житла

На відміну від найму житла у публічних житлових фондах, укла­дення договору найму в приватному житловому фонді не передбачає додаткові передумови, зокрема, рішення будь-якого органу про на­дання житла або видачу розпорядчого документа (ордера) на житло Учасники (сторони) цього договору є вільними у виборі контрагента та предмета договору, у визначенні таких важливих його умов, як: строк, розмір та порядок внесення плати за користування житлом, розподіл обов'язків щодо ремонту житла, переданого у найм, тощо. Будучи ринковими за своєю природою, відносини з найму житла у приватному житловому фонді формуються за принципом свободи до­говору (статті 6,627 ЦК).

Договір найму житла у приватному житловому фонді є одним з ци­вільно-правових договорів. Він одержав своє правове регулювання в главі 59 «Найм (оренда) житла» (статті 810-826) ЦК. При цьому за­значається, що до договору найму житла застосовуються положення даного Кодексу, якщо інше не встановлено законом (ч. З ст. 810 ЦК).


Читайте також:

  1. Автоматизація проектних робіт
  2. Аналіз продуктивності праці й заробітної плати
  3. Аналіз фонду заробітної плати.
  4. Аналіз якості продукції та робіт
  5. Антиінфляційна політика. Взаємозв’язок інфляції та безробіття.
  6. Аудит витрат на виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг
  7. Аудит готової продукції та продажу товарів, робіт та послуг
  8. Безпека виконання робіт.
  9. Безпека під час вантажно –розвантажувальних робіт.
  10. Безпека під час робіт з пересувними електростанціями і колійним електричним інструментом.
  11. Безробітні можуть відбувати це покарання і в нічний час.
  12. Безробітні та їх правовий захист і статус




Переглядів: 1740

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Права покупця при купівлі товарів належної якості | Ст.810-1 ЦК передбачено різновид договору найму житла – оренда житла з викупом.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.