МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Методика розрахунку лізингових платежів з амортизацією боргу рівними частинамиМеханізм розрахунку лізингових платежів
Одним з основних етапів проектування лізингової угоди є визначення суми та графіку лізингових платежів. Ця задача є надзвичайно важливою як для лізингодавця, так і для лізингоодержувача, оскільки її результатом є оцінка кінцевої вартості лізингових послуг. Розмір лізингових платежів має бути економічно обґрунтованим, забезпечуючи лізингодавцю певний прийнятний рівень дохідності, а лізингоодержувачу — прийнятний рівень витрат. Для лізингодавця важливо врахувати та відобразити в лізингових платежах всі понесені ним витрати по лізинговій угоді, а також той прибуток, який він має отримати за надані лізингові послуги. З іншого боку, загальна сума лізингових платежів, по суті, являє собою вартість предмету лізингу для лізингоодержувача. Фінансова схема лізингової угоди передбачає визначення дат та розмірів лізингових платежів, а також загального строку угоди. Причому строк лізингу будь-якого обладнання не може перевищувати терміну експлуатації цього майна. Розрахунки розмірів лізингових платежів можуть проводитися різними методами в залежності від виду лізингу, форми і способу виплат, предмету лізингу та різних додаткових договірних умов. В Україні найчастіше розрахунок лізингових платежів здійснюють за двома методиками: —методика з амортизацією боргу рівними частинами (традиційний метод); —методика фінансових рент (сучасний фінансовий метод). Розглянемо спочатку перший підхід.
З двох основних методичних підходів, методика розрахунку лізингових платежів з амортизацією боргу (відшкодуванням вартості предмета лізингу) рівними частинами є простішою в аспекті фінансових обчислень і тому історично з'явилася раніше. Цей традиційний метод розрахунків боргових виплат є простим та зрозумілим для боржника, проте має суттєвий недолік — він не враховує вартість грошей у часі та ефект дисконтування. Сутність цього методичного підходу полягає в тому, що величина лізингового платежу в кожному періоді визначається як сума відрахувань частини вартості предмета лізингу (виплати по основній сумі боргу) та величини процентів (лізингової винагороди) на невідшкодовану (залишкову) вартість цього майна. Математично це можна записати так:
(6.1)
де Ri — розмір лізингового платежу, Ai — обсяг лізингової винагороди, Bi — обсяг відшкодування вартості предмета лізингу в i - тому періоді. При цьому, погашення вартості предмету лізингу відбувається рівними частинами, а величина процентів (лізингова винагорода) визначається послідовно в кожному періоді, виходячи із залишкової величини заборгованості за предмет лізингу на початок періоду. Для зручності розглянемо широко розповсюджений випадок, коли відшкодування вартості предмету лізингу є періодичними і постійними та за строк дії угоди вартість майна повністю заміщується (залишкова вартість предмету лізингу по закінченню угоди дорівнює нулю). В такому разі величина періодичного відшкодування вартості предмета лізингу визначається діленням його повної вартості на кількість періодів:
(6.2) де С — повна вартість предмета лізингу, п — кількість періодів. Залишкова вартість майна Ui, на початку кожного наступного періоду залежить від попереднього:
(6.3)
Зрозуміло, що залишкова вартість на початку першого періоду, до здійснення лізингових платежів, дорівнює повній вартості предмету лізингу: Ui=C, а потім, з кожним наступним періодом, залишкова вартість зменшується. Числова послідовність залишкової вартості майна по періодах по суті є спадаючою арифметичною прогресію, яка з кожним періодом зменшується на постійну величину В. Отже, згідно введених раніше позначень, рівняння (6.3) можна в наступному вигляді:
(6.4) Вираз (6.4), у свою чергу, врахувавши властивість (6.2), можна перетворити так:
(6.5)
Обсяг лізингової винагороди Аі знаходять за формулою: (6.6)
де r— ставка дохідності за лізинговою угодою (лізингова ставка). Зрозуміло, що обсяг лізингової винагороди, а отже й загальна величина лізингового платежу, у кожному наступному періоді зменшується пропорційно до зменшення залишкової вартості майна. З врахуванням виразів (6.2)—(6.6), рівняння (6.1) можна записати в наступному вигляді:
(6.7)
З рівняння (6.7) виходить, що за методикою розрахунку лізингових платежів з відшкодуванням вартості майна рівними частинами розмір лізингового платежу в кожному періоді є змінним та залежить лише від загальної вартості майна (основної суми боргу), лізингової ставки, кількості періодів та порядкового номеру періоду. Більш складні схеми оптимізації боргового навантаження за лізинговими угодами передбачають коригування строків угоди та періодичності платежів, що призводить до змін розмірів лізингових платежів. Зазначимо, що збільшення кількості платежів (збільшення строку угоди або частоти виплат) призводить до зменшення розміру кожного окремого лізингового платежу разом зі збільшенням сукупної лізингової винагороди, отже й із більшим подорожчанням вартості предмету лізингу. Крім того, ще раз підкреслимо, що по закінченні договору лізингу відшкодування вартості майна далеко не завжди дорівнює його повній сумі амортизаційних відрахувань. Отже, схеми погашення боргу також можуть передбачати неповне заміщення вартості майна, тобто наявність залишкової вартості майна у пост-прогнозний період. Читайте також:
|
||||||||
|