Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методика розрахунку лізингових платежів з амортизацією боргу рівними частинами

Механізм розрахунку лізингових платежів

 

Одним з основних етапів проектування лізингової уго­ди є визначення суми та графіку лізингових платежів. Ця задача є надзвичайно важливою як для лізингодавця, так і для лізингоодержувача, оскільки її результатом є оцінка кінцевої вартості лізин­гових послуг. Розмір лізингових платежів має бути економічно обґрунтованим, забезпечуючи лізингодавцю певний прийнят­ний рівень дохідності, а лізингоодержувачу — прийнятний рі­вень витрат. Для лізингодавця важливо врахувати та відобразити в лізингових платежах всі понесені ним витрати по лізинговій угоді, а також той прибуток, який він має отримати за надані лі­зингові послуги. З іншого боку, загальна сума лізингових плате­жів, по суті, являє собою вартість предмету лізингу для лізингоодержувача.

Фінансова схема лізингової угоди передбачає визначення дат та розмірів лізингових платежів, а також загального строку уго­ди. Причому строк лізингу будь-якого обладнання не може пере­вищувати терміну експлуатації цього майна.

Розрахунки розмірів лізингових платежів можуть проводитися різними методами в залежності від виду лізингу, форми і способу виплат, предмету лізингу та різних додаткових договірних умов. В Україні найчастіше розрахунок лізингових платежів здійсню­ють за двома методиками:

—методика з амортизацією боргу рівними частинами (тради­ційний метод);

—методика фінансових рент (сучасний фінансовий метод).

Розглянемо спочатку перший підхід.

 

З двох основних методичних підходів, методика роз­рахунку лізингових платежів з амортизацією боргу (відшкоду­ванням вартості предмета лізингу) рівними частинами є прості­шою в аспекті фінансових обчислень і тому історично з'явилася раніше. Цей традиційний метод розрахунків боргових виплат є простим та зрозумілим для боржника, проте має суттєвий недо­лік — він не враховує вартість грошей у часі та ефект дисконту­вання.

Сутність цього методичного підходу полягає в тому, що вели­чина лізингового платежу в кожному періоді визначається як су­ма відрахувань частини вартості предмета лізингу (виплати по основній сумі боргу) та величини процентів (лізингової винаго­роди) на невідшкодовану (залишкову) вартість цього майна. Ма­тематично це можна записати так:

 

(6.1)

 

де Ri — розмір лізингового платежу, Ai — обсяг лізингової вина­городи, Bi — обсяг відшкодування вартості предмета лізингу в i - тому періоді.

При цьому, погашення вартості предмету лізингу відбуваєть­ся рівними частинами, а величина процентів (лізингова винаго­рода) визначається послідовно в кожному періоді, виходячи із залишкової величини заборгованості за предмет лізингу на поча­ток періоду.

Для зручності розглянемо широко розповсюджений випадок, коли відшкодування вартості предмету лізингу є періодичними і постійними та за строк дії угоди вартість майна повністю замі­щується (залишкова вартість предмету лізингу по закінченню угоди дорівнює нулю). В такому разі величина періодичного відшкодування вартості предмета лізингу визначається діленням його повної вартості на кількість періодів:

 

(6.2)

де С — повна вартість предмета лізингу, п — кількість періодів.

Залишкова вартість майна Ui, на початку кожного наступного періоду залежить від попереднього:

 

(6.3)

 

Зрозуміло, що залишкова вартість на початку першого пері­оду, до здійснення лізингових платежів, дорівнює повній вартості предмету лізингу: Ui=C, а потім, з кожним наступним періодом, залишкова вартість зменшується.

Числова послідовність залишкової вартості майна по періодах по суті є спадаючою арифметичною прогресію, яка з кожним пе­ріодом зменшується на постійну величину В. Отже, згідно введе­них раніше позначень, рівняння (6.3) можна в наступному вигляді:

 

(6.4)

Вираз (6.4), у свою чергу, врахувавши властивість (6.2), мож­на перетворити так:

 

(6.5)

 

 

Обсяг лізингової винагороди Аі знаходять за формулою:

(6.6)

 

де r— ставка дохідності за лізинговою угодою (лізингова ставка).

Зрозуміло, що обсяг лізингової винагороди, а отже й загаль­на величина лізингового платежу, у кожному наступному періоді зменшується пропорційно до зменшення залишкової вартості майна.

З врахуванням виразів (6.2)—(6.6), рівняння (6.1) можна запи­сати в наступному вигляді:

 

 

(6.7)

 

З рівняння (6.7) виходить, що за методикою розрахунку лізин­гових платежів з відшкодуванням вартості майна рівними части­нами розмір лізингового платежу в кожному періоді є змінним та залежить лише від загальної вартості майна (основної суми бор­гу), лізингової ставки, кількості періодів та порядкового номеру періоду.

Більш складні схеми оптимізації боргового навантаження за лізинговими угодами передбачають коригування строків угоди та періодичності платежів, що призводить до змін розмірів лізинго­вих платежів. Зазначимо, що збільшення кількості платежів (збіль­шення строку угоди або частоти виплат) призводить до зменшення розміру кожного окремого лізингового платежу разом зі збіль­шенням сукупної лізингової винагороди, отже й із більшим подо­рожчанням вартості предмету лізингу.

Крім того, ще раз підкреслимо, що по закінченні договору лі­зингу відшкодування вартості майна далеко не завжди дорівнює його повній сумі амортизаційних відрахувань. Отже, схеми по­гашення боргу також можуть передбачати неповне заміщення вар­тості майна, тобто наявність залишкової вартості майна у пост-прогнозний період.


Читайте також:

  1. Адміністрування податкового боргу
  2. Алгоритм маркетингового розрахунку цін.
  3. Алгоритм планування податкових платежів. Вибір оптимального варіанту оподаткування та сплати податків.
  4. Алгоритм розрахунку апаратів псевдозрідженого шару.
  5. Алгоритм розрахунку ризиків за загрозою відмова в обслуговуванні
  6. Алгоритм розрахунку та підбору технологічного обладнання
  7. Алгоритм розрахунку температури поверхні чипу ІМС процесора
  8. Апаратура і методика проведення густинного гамма-гамма-каротажу
  9. Апаратура і методика проведення густинного гамма-гамма-каротажу
  10. Апаратура та методика проведення газометрії свердловин в процесі буріння
  11. БЕЗСПОЛУЧНИКОВІ СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ І НЕОДНОРІДНИМИ ЧАСТИНАМИ
  12. Бюджет податкових платежів




Переглядів: 887

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття лізингу та методи розрахунку лізингових платежів | Методика розрахунку лізингових платежів, заснована на теорії фінансових рент

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.259 сек.