15.3. Найбільш поширені схеми включення багатомашинного електроприводу, реверсивний пуск.
15.4. Техніка безпеки при виконанні роботи.
Електроприводом називається сукупність електродвигунів з механізмами, що приводяться в рух електродвигунами. Електропривод може бути одно-, дво- і багатомашинним. Найпростіші приклади електроприводу: верстат, конвейер і т.п.
Схеми включення електроприводу: прямий пуск, реверс, керування з двома постами керування, пуск в заданій послідовності, резервне включення двигуна.
Які основні дані наведені на заводському щитку електродвигуна ?
Заводський щиток кріплять до корпуса електродвигуна. На ньому записані основні технічні дані, що досить повно характеризують електродвигун: номінальна потужність на валу (кВт), номінальна напруга (В) із вказівкою відповідної схеми з'єднання обмоток (Y або Д), сила струму (А) для кожної схеми з'єднання, номінальна частота обертання (хв"1), частота струму в мережі (Гц), коефіцієнт потужності — соs ф, коефіцієнт корисної дії — к. п. буд. ( %), клас ізоляції (температура, яку витримують обмотки), тип електродвигуна і його маса (кг).
Реверсивний пуск електродвигуна використовується там, де потрібно змінювати обертання на протилежне (верстати, вантажопідйомні механізми, ліфти і т.п.). Від схеми прямого пуску відрізняється наявністю 2 пускачів і 3-ох кнопок. Для запобігання одночасного включення і, відповідно, міжфазного замикання, використовують блокування: механічне і електричне. Механічне виконується на кнопках(або за допомогою спеціальної пластини(пускачі КМИ)) і запобігає лише одночасному включенню двох котушок пускачів натисненням двох кнопок одночасно. Електричне блокування виконується на нормальнозамкнутих контактах пускачів; при включенні одного з пускачів його н.з. контакт розмикається і розриває коло, по якому фаза подається на кнопку «Пуск» другого пускача.