Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Роль рецепторів у регуляції дихання.

Регуляція дихання

Механізми регуляції дихання спрямовані на корекцію частоти і сили скорочення дихальних м'язів, а також на регулювання ритму і глибини дихальних рухів до реальних потреб організму (в першу чергу, до змін Po2, Pco2 и pH артеріальної крові і міжклітинної рідини мозку).

Будова дихального центру. Дихання регулюється як свідомо, так у несвідомо. У задньому мозку розташовано локальний дихальний центр, завдяки якому забезпечується дихальний ритмогенез. До складу локального дихального центру входять:

1) Дорзальна дихальна група нейронів (ДДГ) - розташована в латеральній частині ядра одиночного тракту на дорзальній поверхні довгастого мозку; складається з інспіраторних нейронів. Забезпечує дихання у спокійному стані, отримує сенсорну інформацію від периферичних хеморецепторів по волокнах ІХ та Х пари черепних нервів. Імпульси від інспіраторних нейронівдорзальної дихальної групи забезпечують активацію мотонейронів спинного мозку, а далі від них до дихальних м’язів.

2) Вентральна дихальна група нейронів (ВДГ) розташована у вентролатеральній частині довгастого мозку поблизу подвійного ядра. Складається з інспіраторних і експіраторних нейронів, неактивна у спокійному стані, активується під час фізичного або емоційного наваетаження, отримуючи імпульси від дорзальних інспіраторних нейронів, коли їх активність збільшується. Імпульси від інспіраторних (під час посиленого вдиху) і експіраторних (під час посиленого видиху) нейронів надходять до мотонейронів грудних сегментів спинного мозку, що призводить до скорочення переважно допоміжних дихальних м’язів.

3) Пневмотаксичний центр(ПТЦ) розташований у клювовиднолатеральній частині варолієвого мосту, гальмує вдих, впливаючи наінспіраторні нейрони дорзальної дихальної групи (ДДГ). Таким чином, регулює глибину та частоту дихання.

4) Апнейстичний центр розташований у нижній частині мосту. Стимулює вдих, викликаючи глибокий і тривалий вдих. Його роль остаточно ще нез’ясовано.

Роль кори головного мозку - дихання регулюється свідомо, людина може робити гіпервентиляцію або гіповентиляцію, затримувати дихання під час розмови, співу та інше. Дихання регулюється довільно за участю нейронів кори головного мозку; в цьому випадку інформація від вищих ЦНС надходить до мотонейронів дихальних м’язів поза локальним дихальним центром: “Вищі відділи ЦНС”→ “мотонейрони спинного мозку” → “дихальні м’язи”.

Центральні хеморецептори довгастого мозку чутливі до зміни концентрації іонів Н+ у цереброспінальній рідині (ЦСР). СО2 дифундує з артеріальної крові до ЦСР через гемато-енцефалічний бар’єр, де під впливом карбоангідрази утворюється вугільна кислота (СО2 + Н2О= Н2СО3), яка дисоціює до Н+ + НСО3-, а іони Н+ безпосередньо діють на центральні хеморецептори. Інформація від них передається до дорзальних інспіраторних нейронів, які активуються при підвищенні рСО2 артеріальної крові, що призводить до збільшення вентиляції легень.

Периферичні хеморецептори каротидного синусу та дуги аорти активуються при збільшенні рСО2 у артеріальній крові, а також при при зменшенні рО2 та зменшенні рН.


Читайте також:

  1. Будова органів дихання.
  2. Будова та функції системи дихання. Зовнішнє дихання. Дихальний цикл. Біомеханіка вдиху та видиху.
  3. Вікові зміни терморегуляції
  4. Дихання мікробів та типи дихання. Ферменти мікробів. Значення ферментів у народному господарстві.
  5. Дихання.
  6. Звичаї становлять собою форми регуляції діяльності й стосунків людей, які відтворюються у певному суспільстві, соціальній спільноті й групі і є звичними для їхніх членів.
  7. ІІ. Ферменти. Типи травлення: порожнисте, мембранне, внутрішньоклітинне. Механізм регуляції травлення.
  8. Короткі анатомічні дані й клінічна топографія органів дихання.
  9. Методи саморегуляції емоційного стану під час спілкування.
  10. Механізм виникнення ларинготрахеального дихання.
  11. Механізм дихання.
  12. Механізми регуляції трудової поведінки




Переглядів: 2431

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Транспорт газів кров’ю. | Регуляція секреції слини.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.