Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теоретичні основи фінансового менеджменту

Як відомо, ринкові реформи в Україні певним чином змінюють форми і методи управління торговими підприємствами, і зокрема, радикально змінюють підходи і методи в управлінні фінансами. В умовах ринку виникає необхідність активнішого використання методів фінансового менеджменту, обумовлена високим рівнем невизначеності зовнішнього середовища, яке впливає на збільшення ризиків і втрат при ухваленні фінансових рішень, кризовим фінансовим станом більшості підприємств, необхідністю оптимізації використання наявних фінансових ресурсів, підвищення точності прогнозування і планування фінансово-господарської діяльності.

Ці положення цілком підтверджуються досвідом українських підприємств в процесі економічних реформ. Проте, крім впливу макроекономічних чинників, фінансова криза на підприємствах багато в чому обумовлена недоліком навиків у персоналу (менеджменту) у використанні сучасних методів фінансового менеджменту через недолік професіоналізму менеджерів вищої управлінської ланки, відсутності методик їх практичної реалізації, можливостей для здійснення серйозних фінансових розробок.

Таким чином, як відзначає Белолипецький В.Г., на практиці системи управління фінансами підприємства або далекі від теоретичних розробок по своїй структурі, або за способом їх використання. Саме тому виникає необхідність розробки і впровадження ефективної системи фінансового менеджменту підприємства і методу практичного використання її на базі впровадження нових інформаційних технологій.

Менеджмент (англ. management - управління) узагальнено можна визначити як систему економічного управління виробництвом, яке включає сукупність принципів, методів, форм і прийомів управління.

Чинник управління важко переоцінити. Існує маса прикладів, коли нормально працюючі підприємства з приходом нової управлінської команди за короткий період перетворювалися на явних аутсайдерів, і навпаки, відстаючі, проблемні підприємства виводилися професійною командою менеджерів на передові позиції.

Важливим є визначення фінансового менеджменту. Фінансовий менеджмент є системою принципів і методів розробки і реалізації управлінських рішень, пов'язаних з формуванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів підприємства і організації обороту його грошових коштів.

Основна роль фінансового менеджменту виявляється в управлінні власниками і уповноваженими персонами фінансовою стратегією розвитку підприємства, що забезпечує, перш за все, його фінансову стійкість, ефективне використання фінансових ресурсів, формування фондів грошових коштів у встановлених розмірах, контроль за використанням і збереженням майна.

Фінансовий менеджмент як система є елементом загальної системи управління підприємством і при вирішенні поставлених завдань повинен враховувати цілі і завдання, які витікають із загальновиробничої системи управління.

Система фінансового менеджменту підприємства є одночасно і керованою (регульованою), і системою, що управляє. З боку зовнішнього середовища функціонування система фінансового менеджменту підприємства регулюється державними органами шляхом створення законодавчих і нормативних актів, якими повинні керуватися підприємство, у тому числі і фінансові його служби, при здійсненні своїх функцій; акціонерами і кредиторами - завданням цілей і умов функціонування системи; ринком - завданням умов функціонування системи; власниками - завданням цільових установок системи. Система фінансового менеджменту, що управляє, займається питаннями ефективності управління фінансовими ресурсами підприємства виходячи з цілей і завдань системи управління підприємством в цілому.

Ефективність управління фінансовою діяльністю підприємства забезпечується шляхом використання ряду принципів, основними з яких є:

- інтегрованість із загальною системою управління підприємством;

- комплексний характер формування управлінських рішень;

- високий динамізм управління;

- варіантність підходів до розробки окремих управлінських рішень;

- орієнтованість на стратегічні цілі розвитку підприємства.

З урахуванням змісту і принципів фінансового менеджменту формуються його цілі і завдання.

Головною метою фінансового менеджменту є забезпечення максимізації добробуту власників підприємства в поточному і перспективному періодах. Ця мета отримує свій конкретний вираз в забезпеченні максимізації ринкової вартості підприємства, що реалізує кінцеві фінансові інтереси його власників. Проте, слід підкреслити, що досягнення максимального прибутку ще не свідчить про високу ринкову вартість підприємства.

В процесі реалізації своєї головної мети фінансовий менеджмент направлений на вирішення наступних основних завдань:

- забезпечення формування достатнього об'єму фінансових ресурсів відповідно до завдань розвитку підприємства в майбутньому періоді;

- забезпечення найбільш ефективного використання сформованого об'єму фінансових ресурсів в розрізі основних напрямів діяльності підприємства;

- оптимізація грошового обороту;

- забезпечення максимізації прибутку підприємства при рівні фінансової риски, що передбачається;

- забезпечення мінімізації рівня фінансової риски при рівні, що передбачається, прибули;

- забезпечення постійної фінансової рівноваги підприємства в процесі його розвитку.

Всі розглянуті завдання фінансового менеджменту між собою тісно взаємозв'язані, хоча окремі з них носять різноспрямований характер. Наприклад, забезпечення максимізації суми прибули при мінімізації рівня фінансової риски; забезпечення формування достатнього об'єму фінансових ресурсів і постійної фінансової рівноваги підприємства в процесі його розвитку і тому подібне

Тому в процесі фінансового менеджменту окремі завдання повинні бути оптимізовані між собою для найбільш ефективної реалізації її мети.

Суть тієї або іншої категорії відбивається у виконуваних функціях. Слід відрізняти функції фінансів і фінансового менеджменту. Функції фінансового менеджменту підрозділяють на дві основні групи:

- функції фінансового менеджменту як системи, що управляє (склад цих функцій в цілому характерний для будь-якого менеджменту - облік, аналіз, планування, регулювання, контроль);

- функції фінансового менеджменту як спеціальній області управління підприємством.

Функції фінансового менеджменту як системи, що управляє:

- розробка фінансової стратегії підприємства (планування);

- формування ефективних інформаційних систем, що забезпечують обґрунтування альтернативних варіантів управлінських рішень (облік);

- здійснення аналізу різних аспектів фінансової діяльності підприємства (аналіз);

- здійснення планування фінансової діяльності підприємства по основних її напрямах (планування);

- розробка дієвої системи стимулювання реалізації ухвалених управлінських рішень в області фінансової діяльності (регулювання);

- здійснення ефективного контролю за реалізацією ухвалених управлінських рішень в області фінансової діяльності (контроль).

Схематичне представлення функцій фінансового менеджменту як системи, що управляє, приведено на рис. 15.1.

 
 

 


Рис. 15.1. Групування основних функцій фінансового менеджменту підприємства як керуючої системи

Здійснення всіх функцій підпорядковане реалізації фінансової стратегії підприємства, що розробляється в процесі стратегічного фінансового планування. Фінансове планування, контроль і регулювання реалізації фінансових планів неможливі без фінансового аналізу діяльності за попередній період. За допомогою аналізу можна встановити, спираючись на фактично отримані результати, ефективність того або іншого варіанту управлінського рішення, вибрати з декількох альтернативних варіантів найбільш ефективний, отримати об'єктивну оцінку фінансів підприємства (як поточного, так і планованого фінансового стану), його прибутку і збитків, змін в структурі активів і пасивів, в розрахунках з дебіторами і кредиторами.

В цілому, реалізація всіх функцій фінансового менеджменту здійснюється на базі ефективного організованого фінансового обліку шляхом створення і використання єдиної інформаційної системи фінансового менеджменту.

Функції фінансового менеджменту як спеціальній області

- управління підприємством:

- управління активами;

- управління капіталом;

- управління інвестиціями;

- управління грошовими потоками;

- управління фінансовими ризиками;

- антикризове фінансове управління при загрозі банкрутства.

Основні функції фінансового менеджменту як спеціальній області управління підприємствами розглянуті в найбільш агрегованому вигляді. Кожна з цих функцій може бути конкретизована більш цілеспрямовано з урахуванням спеціалізації підприємства як об'єкту фінансового управління і основних форм його фінансової діяльності. З урахуванням здійснення такої конкретизації на кожному підприємстві будується багаторівнева функціональна система управління фінансовою діяльністю. Схема побудови такої багаторівневої системи управління приведена нижче.

Функції фінансового менеджменту як спеціальної області управління підприємством:

1. Управління активами:

а) управління оборотними активами;

б) управління необоротними активами;

в) оптимізація складу активів.

2. Управління капіталом:

а) управління власним капіталом;

б) управління позиковим капіталом;

в) оптимізація структури капіталу.

3. Управління інвестиціями:

а) управління реальними інвестиціями;

б) управління фінансовими інвестиціями.

4. Управління грошовими потоками:

а) управління грошовими потоками по операційній діяльності;

б) управління грошовими потоками по інвестиційній діяльності;

в) управління грошовими потоками по фінансовій діяльності.

5. Управління фінансовими ризиками:

а) управління складом фінансових рисок;

б) управління профілактикою фінансових рисок;

в) управління страхуванням фінансових рисок.

6. Антикризове фінансове управління при загрозі банкрутства:

а) управління усуненням неплатоспроможності;

б) управління відновленням фінансової стійкості;

в) управління забезпеченням фінансової рівноваги;

г) управління санацією.

Фінансова стратегія - це формування системи довгострокових цілей фінансової діяльності і вибір найбільш ефективних шляхів їх досягнення.

Основними етапами формування фінансової стратегії є:

1. Визначення загального періоду формування необхідних активів;

2. Формування стратегічних цілей фінансової діяльності. Досягнення цілей фінансової стратегії забезпечується за умови:

а) достатність капіталу для формування необхідних активів;

б) оптимальність якісної структури активів і фінансів структури капіталу;

в) зниження рівня фінансових рисок;

г) фінансові інновації.

3. Розробка фінансової політики по окремих аспектах фінансової діяльності;

4. Конкретизація показників фінансової стратегії по періодах її реалізації.

5. Оцінка розробленої фінансової стратегії.

Тактика фінансового менеджменту полягає в маркетингових дослідженнях, ухваленні фінансовим менеджером цінових рішень, правильній орієнтації на ті або інші сегменти ринку, інтенсивних умовах по просуванню товару, контролю за реалізацією і своєчасним коректуванням маркетингової політики.

Управління фінансовою діяльністю підприємства здійснюється за допомогою певного механізму.

Механізм фінансового менеджменту є системою основних елементів, регулюючих процес розробки і реалізації управлінських рішень в області фінансової діяльності. У структуру механізму фінансового менеджменту входять наступні елементи:

1. Державне нормативно-правове регулювання фінансової діяльності підприємства.

Ухвалення законів і нормативних актів, регулюючих фінансову діяльність підприємств всіх форм власності є один з напрямів реалізації внутрішньої політики держави. Законодавчі і нормативні основи цієї політики регулюють фінансову діяльність підприємств.

2. Ринковий механізм регулювання фінансової діяльності підприємства.

Цей елемент механізму формується перш за все у сфері фінансового ринку в розрізі окремих його видів і сегментів. Попит і пропозиція на фінансовому ринку формують рівень цін (ставки відсотка) і котирувань по окремих фінансових інструментах, визначають доступність кредитних ресурсів в національній і іноземній валютах, виявляють середню норму прибутковості капіталу, визначають систему ліквідності окремих фондів і грошових інструментів, використовуваних підприємством в процесі своєї фінансової діяльності. У міру поглиблення ринкових відносин роль ринкового механізму регулювання фінансової діяльності підприємств зростатиме.

3. Внутрішній механізм регулювання окремих аспектів фінансової діяльності підприємства.

Механізм такого регулювання формується в рамках самого підприємства, відповідно регламентуючи ті або інші оперативні управлінські рішення по питаннях його фінансової діяльності. Так, ряд аспектів фінансової діяльності регулюється вимогами статуту підприємства. Окремі з аспектів регулюються розробленими на підприємстві фінансовою стратегією і цільовою фінансовою політикою по окремих напрямах фінансовій діяльності. Крім того, на підприємстві може бути розроблена і затверджена система внутрішніх нормативів і вимог по окремих аспектах фінансової діяльності.

4. Система конкретних методів і прийомів здійснення управління фінансовою діяльністю підприємства.

В процесі аналізу, планування і контролю фінансової діяльності використовується система методів і прийомів, за допомогою яких досягаються необхідні результати. До основних з них відносяться методи: техніко-економічних розрахунків, балансовий, економіко-статистичний, економіко-математичний, порівняння та інші.

Ефективний механізм фінансового менеджменту дозволяє в повному об'ємі реалізувати цілі, що стоять перед ним, і завдання, сприяє результативному здійсненню функцій фінансового управління підприємством.

 


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. R – розрахунковий опір грунту основи, це такий тиск, при якому глибина зон пластичних деформацій (t) рівна 1/4b.
  3. Активи як об’єкт фінансового менеджменту
  4. Активне управління інвестиційним портфелем - теоретичні основи.
  5. Аналіз зарубіжних концепцій менеджменту
  6. Аналіз ризикованості підприємства на основі показників фінансового стану.
  7. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  8. Аналіз фінансового стану
  9. Аналіз фінансового стану торгових підприємств
  10. АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ТУРИСТИЧНИХ ПІДПРИЄМСТВ
  11. Анатомо-фізіологічні основи статевого розвитку.
  12. Базові засади менеджменту




Переглядів: 620

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА 15. ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ | Організаційні основи фінансового менеджменту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.