Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Метеорологічно небезпечні явища

 

Протягом останнього десятиріччя в Україні зафіксовано близько 240 випадків виникнення катастрофічних природних явищ метеорологічного походження зі значними матеріальни­ми збитками.

Сильна спека— підвищення температури повітря до +35°С і вище. У степовій зоні щороку буває сильна спека з температу­рою понад 30°С, причому в деякі роки вона перевищує 40°С. Нижчою вона буває в зонах Полісся та лісостепу.

Суховії.В Україні інтенсивні суховії спостерігаються май­же щорічно. Суховії - - це вітри з високою температурою і низькою відносною вологістю повітря. Під час суховіїв поси­люється випаровування, що за нестачі вологи у ґрунті часто призводить до в'янення та загибелі рослин. Найбільше зазнає впливу суховіїв степова зона, а також частково зона лісостепу.

Посухи.Тривала та значна нестача опадів, частіше при підви­щеній температурі та низькій вологості повітря, що викликає зниження запасів вологи у ґрунті і, як наслідок, погіршення росту, а іноді і загибель рослин. Найчастіше вони трапляються на півдні степової зони. Здебільшого мають локальний характер і дуже рідко займають площі до 30-50 % території України.

Вітер–один із найважливіших компонентів життя людини. Він забезпечую обмін забрудненого повітрям міст з чистим, насиченим киснем полів і лісів, теплим екваторіальним і холодним повітрям полярних областей.

Буря – тривалий сильний вітер, швидкість якого перевищує 15 м/с.

Бурі бувають вихрові (складні вихрові утворення) і потокові (пилові, снігові, шквальні).

Пилові бурі— це складні атмосферні явища, що характеризуються перенесенням пилу та піску з сильними та тривалими вітрами (швидкість понад 15 м/с, тривалістю понад 12 год.), які знищують поверхню ґрун­ту. Виникають в Україні щорічно в різних районах, найчастіше в степовій зоні. Типове явище у зораних степах, яке завдає значної шкоди сільському господарству. Пилові бурі за кольором та складом пилу, який переноситься, бувають: чорні (чорноземи) бурі та жовті (суглинок, супісок); червоні (суглинки з домішками окисів заліза) та білі (солончаки). Дуже часто бувають корот­кочасні чорні бурі тривалістю до однієї години, велика кількість їх також може бути тривалістю від 10 до 12 год, і порівняно рідко такі бурі бувають тривалістю понад добу. Червоні бурі тривають довше — протягом декількох днів. Висота підйому пилу може досягати 2...3 км, але найчастіше це — 1...1,5 км. У зимово-весняний період у центральних та південних облас­тях України спостерігаються сніжно-пилові бурі. Викликають задуху, хвороби, розносять небезпечних паразитів.

Циклони— це колова система вітрів, які рухаються під певним кутом до центра вихора проти годинникової стрілки (сфера низького тиску в атмосфері з мінімумом у центрі). Погода при циклонах переважно похмура з сильни­ми вітрами. В Азово-Чорноморському басейні виділяються свої­ми руйнівними наслідками осінні циклони. За своїми власти­востями, походженням та наслідками вони схожі на тропічні урагани. На Азовському морі циклони часто призводять до штормів, які супроводжуються місцевим підняттям рівня моря, що призводить до великих збитків.

Смерчі— сильний вихор, який опускається з основи куп­часто-дощової хмари у вигляді темної вирви чи хобота і має майже вертикальну вісь, невеликий поперечний перетин і дуже низький тиск у центральній його частині. Найменш дослідже­не, але найбільш руйнівне явище. Він супроводжується гро­зою, дощем, градом і якщо досягає поверхні землі, майже зав­жди завдає значних руйнувань, вбираючи у себе воду та пред­мети, які трапляються на його шляху, піднімаючи їх високо над землею і переносячи на значні відстані. . Торнадо – смерч гігантської руйнівної сили.

Ураган — це вітер силою 12 балів за шкалою Бофорта, швидкістю понад 25 м/с. На більшій частині території України вітри зі швидкістю понад 25 м/с бувають майже щороку. Найчастіше — в Карпатах, горах Криму та на Донбасі.

Шквали — короткочасне різке збільшення швидкості вітру, що супроводжується зміною його напрямку. Можуть виникати в будь-яких місцях України, але найчастіше шквали бува­ють в степовій, лісостеповій зоні та Поліссі. Це різке коротко­часне (хвилини і десятки хвилин) посилення вітру, іноді до 30...70 м/с, із зміною його напрямку, найчастіше це явище спостерігається під час грози. Шквалонебезпечна ситуація може виникнути на всій території України. Один раз на 3-5 років шквали виникають у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Кіровоградській, Київській, Одеській, Львівській, Харківській, Херсонській областях та на території Криму. Шквали мають яскраво виражений добовий рух.

Блискавка- це велетенська електрична іскра в кілька км завдовжки, грозовий розряд величезної сили, під час якого енергія акумулюється при напрузі від 10 до 100 і більше мільйонів Вольт, а тривалі сит розряду дорівнює тисячним часткам секунди.

На землі щорічно відбувається 16 млн гроз, або 44 тисячі щодня, кожної години – 2тис.гроз.

Правила поведінки при ураганах:

- отримавши повідомлення про ураган, необхідно щільно зачинити двері і вікна;

- з дахів та балконів забрати предмети, які при падінні можуть травмувати людину;

- у будівлях необхідно триматися подалі від вікон, щоб не зазнати травм від осколків розбитого скла;

- найбезпечнішими місцями під час урагану є підвали, сховища та внутрішні приміщення перших поверхів цегляних будинків;

- коли ураган захопив вас на відкритій місцевості, треба знайти ук4риття в западині (ямі, яру, канаві);

- ураган може супроводжуватися грозою, тому необхідно уникати ситуацій, за яких збільшується ймовірність ураження блискавкою: не стояти під окремими деревами, не підходити до ліній електропередач тощо.

 


Читайте також:

  1. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства як методична основа діагностики його спроможності протидіяти кризовим явищам та ліквідувати їх наслідки
  2. Аналогія - спосіб отримання знань про предмети та явища на основі їхньої подібності з іншими.
  3. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
  4. Біоелектричні явища і збудження в тканинах.
  5. Будова оптоволокна та основні фізичні явища в оптоволокні.
  6. Вибухонебезпечні зони.
  7. Вивчення взаємозв’язків правопорушень з іншими соціальними явищами
  8. Види взаємозв'язків між явищами
  9. Газонебезпечні роботи
  10. Геологічні небезпечні явища
  11. Геологічні небезпечні явища
  12. Геологічні небезпечні явища.




Переглядів: 858

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Гідрологічні надзвичайні ситуації | Definition of philosophy

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.