Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Й етап.

1. Для оформлення рахунку вставте додаткові рядки перед таблицею.

Для цього виділіть декілька перших рядків таблиці й виконайте командуВставка _ Рядка. Вставиться стільки ж рядків, скільки ви виділили.

2. Наберіть необхідний текст до й після таблиці. Стежте за вирівнюванням.

Зверніть увагу, що текст "Дата одержання "__"_______200_р. " і прізвища керівників підприємства внесені в той же стовпець, у якому перебуває стовпчик таблиці "Сума" (правий стовпець вашої таблички), тільки застосоване вирівнювання вправо.

Текст "РАХУНОК №" внесений в клітинку лівого стовпця, і застосоване вирівнювання по центру виділення (попередньо виділені клітинки одного рядка по всій ширині таблиці рахунку). Застосована рамка для цих клітинок зверху й знизу.

Вся інша текстова інформація до й після таблиці внесена в лівий стовпець, вирівнювання вліво.

3. Виконайте перегляд.

Задача 2.2.

Розгляньте поняття "абсолютне посилання", установіть точне значення ширини стовпця за допомогою команд горизонтального меню. Вставте функції за допомогою майстра функцій.

Порядок виконання:

1. Нове поняття "абсолютне посилання" можна розглянути на конкретному прикладі. Підготуємо традиційну таблицю квадратів двозначних чисел (рис. 2.5), добре знайому кожному з курсу алгебри.

ТАБЛИЦЯ КВАДРАТІВ
 

 

 

2. В клітинку A3 введіть число 1, в клітинку А4 — число 2, виділіть обидві клітинки й протягніть маркер виділення вниз, щоб заповнити стовпець числами від 1 до 9.

3. Аналогічно заповніть клітинки В2 — К2 числами від 0 до 9.

4. Коли ви заповнили рядок числами від 0 до 9, то всі необхідні вам для роботи клітинки одночасно не видно на екрані. Звузьте їх, але так, щоб всі стовпці мали однакову ширину (чого не можна домогтися, змінюючи ширину стовпців мишкою).

Для цього виділіть стовпці від А до К и виконайте командуФормат _ Стовпець _ Ширина..., у поле введення Ширина стовпця введіть значення, наприклад, 5.

5. Зрозуміло, що в клітинку В3 потрібно помістити формулу, що підносить до квадрата число, складене з десятків, зазначених у стовпці А і одиниць, що відповідають значенню, розміщеному в рядку 2. Таким чином, саме число, що повинне зводитися у квадрат в клітинці В3 можна задати формулою =А3*10+В2 (число десятків, помножене на десять плюсів число одиниць). Залишається звести це число у квадрат.

6. Спробуємо скористатися Майстром функцій.

Для цього виділіть клітинку, в якій повинен розміститися результат обчислень (В3), і виконайте командуВставка _ Функція... (рис. 2.6).

7. Серед запропонованих категорій функцій виберіть Математичні _ Ступінь _ ОК.

8. В наступному діалоговому вікні введіть число (основа ступеня) — А3*10+В2 і показник ступеня — 2. Так само, як і при наборі формули безпосередньо в клітинці електронної таблиці, немає необхідності вводити адреси кожної клітинки, на яку посилається формула, з клавіатури. Працюючи з Майстром функцій, досить указати мишею на відповідну клітинку електронної таблиці, і її адреса з'явиться в полі введення Число діалогового вікна. Вам залишиться ввести тільки арифметичні знаки (*, +) і число 10.

9. Якщо діалогове вікно загороджує потрібні клітинки електронної таблиці, перемістіть його вбік, схопивши мишею за заголовок. У цьому ж діалоговому вікні можна побачити значення самого числа (10) і результат обчислення ступеня (100).

Залишається тільки нажати кнопку Закінчити.

В клітинці В3 з'явився результат обчислень.

10. Хотілося б поширити цю формулу й на інші клітинки таблиці. Виділіть клітинку В3 і заповніть, простягнувши маркер виділення вправо, сусідні клітинки. Що відбулося? Чому результат не виправдав наших очікувань? В клітинці С3 не видно числа, тому що воно не міститься цілком в ній. Розширте мишею стовпець С. Число з'явилося на екрані, але воно явно не відповідає квадрату числа 11. Чому?

Справа в тому, що коли ми поширили формулу вправо, Excel автоматично змінив з урахуванням нашого зсуву адреси клітинок, на які посилається формула, і в клітинці С3 зводиться у квадрат не число 11, а число, обчислене по формулі = В3*10+32.

11. У всіх попередніх вправах нас цілком влаштовували відносні посилання на клітинки таблиці (при переміщенні формули по такому ж закону зміщаються й посилання), однак тут виникла необхідність зафіксувати певні посилання, тобто вказати, що число десятків можна брати тільки зі стовпця А, а число одиниць тільки з рядка 2 (для того, щоб формулу можна було поширити вниз). У цьому випадку застосовують абсолютні посилання.

12. Для фіксування будь-якої позиції адреси клітинки перед нею ставлять знак $. Таким чином, поверніть ширину стовпця С у вихідне положення й виконайте наступні дії:

· Виділіть клітинку В3 і, встановивши текстовий курсор у рядок формул, виправте наявну формулу =СТУПІНЬ(А3*10+В2;2) на правильну =СТУПІНЬ($АЗ*10+В$2,2).

· Тепер, скориставшись послугами маркера заповнення, можна заповнити цією формулою всі вільні клітинки таблиці (спочатку простягнути маркер заповнення вправо, потім, не знімаючи виділення з отриманого блоку клітинок, вниз).

· Залишилося оформити таблицю: ввести в клітинку А1 заголовок, сформатувати його й відцентрувати по виділенню, виконати обрамлення таблиці й заповнення фоном окремих клітинок.

Задача 2.3.

Представте, що ви маєте власну фірму з продажу якої-небудь продукції й вам щодня доводиться роздруковувати прайс-лист з цінами на товари залежно від курсу долара. Підготуйте таблицю, що складається зі стовпців: "Найменування товару", "Еквівалент $ US", "Ціна в грн.". Заповніть всі стовпці, крім "Ціна в грн.". Стовпець "Найменування товару” заповніть текстовими даними (перелік товарів на ваш розсуд), а стовпець "Еквівалент $ US" числами (ціни в дол.).

Порядок виконання:

1. Зрозуміло, що в стовпці "Ціна в грн." повинна розміститися формула: "Еквівалент $ US"*Kypc долара".

Чому незручно в цій формулі множити на конкретне значення курсу? Тому, що при кожній зміні курсу, вам доведеться міняти свою формулу в кожній клітинці.

Простіше відвести під значення курсу долара окрему клітинку, на яку й посилатися у формулі. Ясно, що посилання повинно бути абсолютним, тобто значення курсу долара можна брати тільки з цієї конкретної клітинки із зафіксованою адресою.

2. Як задавати абсолютні посилання, розглянуто вище, однак існує ще один зручний спосіб: посилатися не на адресу клітинки, а на ім'я, яке можна привласнити клітинці.

Виділіть клітинку, в яку буде вводитися курс долара (вище таблиці), введіть у неї значення курсу долара на сьогоднішній день і виконайте командуВставка _ Ім'я _ Привласнити... (рис.2.7).

Примітка: Ім'я може мати в довжину до 255 символів і містити букви, цифри, підкреслення (_), символи — зворотна коса риса (\), крапки й знаки питання. Однак перший символ повинен бути буквою, підкресленням (_) або символом зворотна коса риса (\). Не допускаються імена, які сприймаються як числа або посилання на клітинки.

3. У діалоговому вікні, що з'явилося, вам залишається тільки ввести ім'я клітинки (її точна адреса вже наведена в полі введення "Посилається на") і нажати кнопку ОК. Зверніть увагу на те, що в Полі імені, замість адреси клітинки, тепер розміщене її ім'я.

В клітинку, розташовану лівіше клітинки "Курс_долара", можна ввести текст "Курс долара".

4. Тепер залишається ввести формулу для підрахунку ціни в гривнях.

Для цього виділіть верхню порожню клітинку стовпця "Ціна в гривнях" і введіть формулу в такий спосіб: введіть знак "=", потім клацніть мишею по клітинці, що розташована лівіше (в якій розміщена ціна в дол.), після цього введіть знак "*" і в списку, що розкривається, Поля імені виберіть мишею ім'я клітинки "Курс долара". Формула повинна виглядати приблизно так: =В7*Курс_долара.

5. Заповніть формулу вниз, скориставшись послугами маркера заповнення. Виділіть відповідні клітинки й застосуйте до них грошовий формат числа.

6. Оформіть заголовок таблиці: вирівняйте по центру, застосуйте напівжирний стиль шрифту, розширте рядок і застосуйте вертикальне вирівнювання по центру, скориставшись командоюФормат _ Осередку..., виберіть вкладку Вирівнювання й у групі вибору Вертикальне виберіть По центру. В цьому ж діалоговому вікні активізуйте перемикач Переносити за словами на випадок, якщо якийсь заголовок не поміститься в один рядок.

7. Змініть ширину стовпців. Виділіть таблицю й задайте для неї обрамлення.

8. Закінчіть роботу. Оформіть звіти.

Задача 3.1.

Представте себе власником маленького магазину. Необхідно вести чіткий облік приходу й витрати товарів, щодня знати реальний залишок, мати можливість роздрукувати найменування товарів по відділах і т.д. Навіть у такій непростій справі Excel може помітно полегшити роботу.

Порядок виконання:

Розіб'ємо дану вправу на кілька завдань у логічній послідовності:

1. Створення таблиці.

2. Заповнення таблиці даними традиційним способом та із застосуванням форми.

3. підбір даних за певною ознакою.

1. Створення таблиці.

· Введіть заголовки таблиці відповідно до запропонованого зразка. Врахуйте, що заголовок розташовується в двох рядках таблиці: у верхньому рядку "Прихід", "Витрата", "Залишок", а рядком нижче — інші пункти заголовка.

        Прихід Витрата Залишок
Відділ Найменування товару Одиниця виміру Ціна приходу Кількість приходу Ціна витрати Кількість витрати Кількість залишку Сума залишку
                 
                 
                 
                 
                 
                 

· Введення тексту заголовка краще почати з другого рядка. Ви вже звернули увагу на те, що графа "Прихід" поширюється на дві клітинки. Слово "Прихід" набрано в тім же стовпці, що й "Ціна приходу", потім виділені дві сусідні клітинки, і текст відцентрований по виділенню (дана операція неодноразово розглядалася в попередніх вправах). Аналогічно сформатовані клітинки "Витрата" і "Залишок".

· Виділіть другий рядок заголовка й вирівняйте по центру.

· Також видно, що для того, щоб вся таблиця могла розміститися по ширині на аркуші, у деяких клітинках текст "повернуть на 90°". Виділіть ті клітинки, у яких потрібно "розгорнути" текст і виберіть командуФормат _ Комірки..., на вкладці Вирівнювання (рис. 2.8) виберіть Орієнтацію тексту й обов'язково активізуйте перемикач Переносити за словами (вертикальне вирівнювання залишіть По нижньому краю).

· Для клітинок, що залишилися (нерозгорнутих) застосуєте вертикальне вирівнювання По центру: Формат _ Комірки...

· Задайте обрамлення таблиці(Формат _ Комірки.., вкладка Границя).

· Установіть в клітинках, що містять ціни, грошовий формат числа (Формат _ Комірки.., вкладка Число).

· Введіть нумерацію рядків таблиці (стовпець №), за допомогою маркера заповнення.

· Вставте формули для Кількості залишку ("Кількість приходу" мінус "Кількість витрати") і суми залишку ("Кількість залишку" помножити на "Ціну Витрати"). Поширте ці формули вниз по таблиці.

У процесі виконання завдання в багатьох випадках зручніше користуватися контекстним меню, що викликається натисканням правої клавіші миші.

Так, для форматування клітинок їх достатньо виділити, клацнути правою клавішею миші в той момент, коли покажчик миші перебуває усередині виділення й вибрати команду Формат _ Комірок..., ви перейдете до того ж діалогового вікна Формат комірок (рис.2.8). Та й редагувати вміст клітинок (виправляти, змінювати дані) зовсім не обов'язково в Рядку формул. Якщо двічі клацнути мишею по клітинці, у ній з'явиться текстовий курсор, і можна зробити всі необхідні виправлення.

2. Заповнення таблиці.

· Визначиться, яким видом товарів ви збираєтеся торгувати і які відділи будуть у вашому магазині.

Вносьте дані в таблицю не по відділах, а впереміш (у порядку надходження товарів).

Заповніть всі клітинки, крім тих, які містять формули ("Залишок").

Обов'язково залишіть останній рядок таблиці порожнім (але цей рядок повинен містити всі формули й нумерацію).

Вводьте дані таким чином, щоб зустрічалися різні товари з одного відділу (але не підряд) і обов'язково були присутні товари з нульовим залишком (все продано).

        Прихід Витрата Залишок
Відділ Найменування товару Одиниця виміру Ціна приходу Кількість приходу Ціна витрати Кількість витрати Кількість залишку Сума залишку
Кондитерський Зефір у шоколаді упак. 20 грн. 25 грн. 0 грн.
Молочний Сир кг 65 грн. 85 грн. 170 грн.
М'ясний Ковбаса Московська кг 110 грн. 120 грн. 600 грн.
М'ясний Балик кг 120 грн. 140 грн. 700 грн.
Вин-горілочний Горілка «Абсолют» бут.2 л. 400 грн. 450 грн. 450 грн.
                0 грн.

 

· Погодьтеся, що традиційний спосіб заповнення таблиці не дуже зручний. Скористаємося можливостями баз даних Excel.

· Виділіть таблицю без верхнього рядка заголовка (тому що Excel визначає поля бази даних по одному першому рядку виділеної таблиці), але обов'язково захопіть нижній незаповнений рядок (інакше ви не зможете продовжити заповнення таблиці в режимі форми).

· Виберіть командуДані _ Форма... Ви одержите форму даних (рис. 2.9), що містить статичний текст (імена полів бази даних) і вікон редагування, у яких можна вводити й редагувати текст.

Поля, що обчислюють, (у які розміщені формули) виводяться на екран без вікон редагування ("Кількість залишку" і "Сума залишку").

Тепер ви маєте свою таблицю ніби у формі окремих карток-записів (кожна з яких представляє рядок таблиці).

Переміщатися між записами можна або за допомогою кнопок "Попередня", "Наступна", або клавішами керування курсором (вгору, вниз), або переміщаючи бігунок на смузі прокручування форми даних.

· Дійшовши до останнього запису (ми спеціально залишили його порожнім, але поширили на нього формули й нумерацію), заповніть його новими даними.

Переміщатися між вікнами редагування (у які вносяться дані) зручно клавішею {Tab}.

Коли заповните весь запис, натисніть клавішу {Enter}, і ви автоматично перейдете до нової чистої картки-запису.

· Як тільки ви заповните новий запис, вся внесена вами інформація автоматично відтвориться й у вихідній таблиці.

Заповніть кілька нових записів і потім натисніть кнопку Закрити.

Як видно, заповнювати таблицю в режимі форми досить зручно.

Завдання № 5. Зображення Даних у форматі дати й часу. Використання функцій у формулах.

Теоретичні відомості.

В Excel всі дати, починаючи з 1 січня 1900 р., пронумеровані послідовністю натуральних чисел: 1.01.1900 = 1, 2.01.1900 = 2, 1.02.1900 = 32, 01.01.2000 = 36526, і т.д. Тому додаток до дати числа Х означає збільшення дати на Х днів, а різниця дат дає число днів між цими датами, наприклад: 29.08.97 + 4 = 2.09.97, 2.01.98 – 30.12.97 = 3.

Якщо цілим числам відповідають дати, то дробам – час доби. Оскільки година – це 1/24 доби, то: 0,5 = 12:00, 0,25 = 6:00, 2,75 = 2.01.1900 18:00. Таким чином, дата й час розглядаються в Excel як звичайні числа, тільки представлені в специфічному форматі. Отже, всі операції з числами застосовні й для даних типу дати й часу, наприклад: 1:14:30 + 2:50:30 = 4:05:00.

Не слід забувати, що якщо результат цього додавання перевести в числовий формат, то одержимо час, виражений у добі: 4:05:00 = 0,170138889 доби. Результат у годинах одержимо, помноживши останнє число на 24:0,170138889*24 = 4,083333333 години.

Від’ємні значення не можуть бути представлені у форматі дати й часу.

Хід роботи.

1. Відповідно до рис. 2.15 складіть таблицю для розрахунку дат "1000-денних ювілеїв":

· в клітинку Д1 введіть дату вашого народження;

· в одну з клітинок введіть формулу Ф1, що обчислюється як вміст вищестоящої клітинки плюс 1000;

· за допомогою маркера заповнення скопіюйте формулу Ф1 в усі інші клітинки таблиці;

· установіть в лівому стовпці числовий формат, а в правом — формат дати.

№ п/п Найменування Вартість 1 години прокату Дата й час видачі Дата й час повернення Кількість годин прокату Вартість прокату Оплатити до Фактична дата оплати Пеня (1% у добу) Усього
Т1 Ч1 ДВ1 ДВ2 Ф1 Ф2 Ф3 Д1 Ф4 Ф5
Т1 Ч1 ДВ1 ДВ2 Ф1 Ф2 Ф3 Д1 Ф4 Ф5
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
Разом         Ф6     Ф7 Ф8  

Рис. 2.14. Розрахунок вартості послуг прокату.

 

Днів Виконується
Д1
Ф1 Ф1
Ф1 Ф1
Ф1 Ф1
... ...

Читайте також:

  1. III етап. Системний підхід
  2. III. Навчально-програмний етап.
  3. IV етап. Ситуаційний підхід
  4. Другий етап. Організація роботи органів державного казначейства щодо обліку та консолідації інформації за зобов'язаннями розпорядників бюджетних коштів та одержувачів (дод. 4).
  5. ЕТАП. Визначення причин плинності кадрів .
  6. Етап. Моніторинг, спостереження та контроль.
  7. Етап. Розробка та впровадження інструментарію державного та регіонального управління соціальною безпекою.
  8. Етап. Формування системи управління соціальною безпекою.
  9. Завершальний підсумковий етап.
  10. Ий етап.
  11. І Етап. Медсестринське обстеження.
  12. І етап. Підходи на засадах виділення різних шкіл




Переглядів: 642

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Й етап. | Завдання № 8.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.