Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття нотаріату та нотаріальної діяльності

Конституція України (ст. 59) гарантує кожному гро­мадянинові право на отримання кваліфікованої право­вої допомоги. Нотаріат поряд з іншими інститутами забезпечує реалізацію цього конституційного права громадян, при цьому предмет його діяльності обмеже­ний рамками безспірної цивільної юрисдикції.

Відповідно до ст. 1 Закону, нотаріат в Україні — це система органів і посадових осіб, на яких покладено обов'язок засвідчувати права, а також факти, що ма­ють юридичне значення, і вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені Законом, з метою надання їм юридич­ної вірогідності.

Нотаріат є інститутом, що забезпечує охорону й за­хист прав і законних інтересів громадян та юридич­них осіб шляхом вчинення нотаріальних дій від імені держави. Нотаріальна діяльність спрямована на на­дання офіційної сили, вірогідності юридичним пра­вам, фактам і документам. Діяльність нотаріату має певну спільність з діяльністю інших органів цивільної юрисдикції. Разом з тим, нотаріальна форма охорони й захисту відрізняється від інших форм. Особливість нотаріальної форми полягає в тому, що вона, як пра­вило, спрямована не на безпосередній захист, а на по­передження порушення права і тому предмет її діяль­ності специфічний. На відміну від судової діяльності, предметом якої переважно є спори про право цивіль­не, предмет нотаріальної діяльності складають без-спірні справи. Як указує В. Н. Аргунов, нотаріус оформляє волю суб'єктів угоди, суд та інші правоохоронні органи вирішують спори учасників сформова­них у результаті угоди правовідносин.

Органи нотаріату здійснюють тільки їм властиві функції, серед яких найбільш істотними є такі.

1. Функція забезпечення безспірності й доказової сили документів. Нотаріально засвідчений договір на випадок спору, що випливає з договору, в суді полег­шує стороні можливість довести свої права, тому що зміст прав і обов'язків сторін договору, дійсність їх підписів, час здійснення договору офіційно підтвер­джені нотаріальним органом і тому є достовірними, безспірними.

—Функція забезпечення законності при укладенні угод (контрольна функція). Стійкість договору, іншої

— вивчай матеріали з пристрастю та підвищеною ретельністю;

— радься із Честю;

— керуйся Справедливістю;

— обмежуйся Законом;

— працюй з Гідністю;

Пам'ятай, що твоя місія полягає в тому, щоб не допускати цивільно-правових спорів. Виходячи з доцільності унормування професійної нотаріальної етики за ініціативою Міжнародної кон­ференції нотаріусів (Полтава, 15—17 травня 2002 р.) в Україні розроблений проект Правил професійної ети­ки нотаріуса. Ці правила є узагальненням стандартів поведінки та доброчесності нотаріусів. Вони ґрунтую­ться на визначених Законом «Про нотаріат» принци­пах нотаріату, спрямовані на створення умов для під­вищення авторитету нотаріату та зміцнення престижу нотаріальної професії, покликані слугувати системою орієнтирів для нотаріусів при виконанні ними своїх професійних обов'язків, а також мають закріпити єди­ну систему критеріїв оцінки етичних аспектів поведін­ки нотаріуса. Правила містять п'ять розділів, які за­кріплюють відповідно: обов'язки нотаріуса перед дер­жавою і суспільством; обов'язки нотаріуса щодо про­фесії; обов'язки нотаріуса перед міністерством юстиції України та Палатою нотаріусів України; дисциплінар­ні санкції та дисциплінарні провадження.

Слід сказати, що значення етичних норм професій­ної діяльності нотаріусів сконцентровано як засадничий принцип, закріплено у присязі, яка приноситься нотаріусом при вступі на посаду відповідно до ст. 6 За­кону: «Урочисто присягаю виконувати обов'язки но­таріуса чесно і сумлінно, згідно із законом і совістю, поважати права і законні інтереси громадян і органі­зацій, зберігати професійну таємницю, скрізь і завжди берегти чистоту високого звання нотаріуса».

Висновок: Нотаріат є інститутом, що забезпечує охорону й за­хист прав і законних інтересів громадян та юридич­них осіб шляхом вчинення нотаріальних дій від імені держави. Нотаріальна діяльність спрямована на на­дання офіційної сили, вірогідності юридичним пра­вам, фактам і документам. Діяльність нотаріату має певну спільність з діяльністю інших органів цивільної юрисдикції. Разом з тим, нотаріальна форма охорони й захисту відрізняється від інших форм. Особливість нотаріальної форми полягає в тому, що вона, як пра­вило, спрямована не на безпосередній захист, а на по­передження порушення права і тому предмет її діяль­ності специфічний. На відміну від судової діяльності, предметом якої переважно є спори про право цивіль­не, предмет нотаріальної діяльності складають безспірні справи.

 


Читайте також:

  1. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  2. II. Поняття соціального процесу.
  3. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
  4. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  5. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  6. А/. Поняття про судовий процес.
  7. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  8. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  9. Автоматизація метрологічної діяльності
  10. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  11. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  12. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії




Переглядів: 3324

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сучасні системи нотаріату | Система та компетенція нотаріальних органів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.