Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ключові терміни та поняття

ПАДІННЯ РАДЯНСЬКОЇ ВЛАДИ В УКРАЇНІ

БЕРЕСТЕЙСЬКИЙ ДОГОВІР.


· перемир׳я

· четверний союз

· УНР

· „Харківська Республіка”

· дипломатичні відносини

· Брестський мирний договір


Обстановка напередодні прийняття мирного договору. Осінь 1917 р. була четвертою в історії світової війни, весь тягар якої було покладено на плечі народу. Росія однією з перших серед воюючих сторін не витримала во­єнних випробувань. Декрет про мир, прийнятий II з'їз­дом Рад в Петрограді (жовтень 1917 р.), виводив Росію, до складу якої входила і Україна, з кривавої бійні.

2 грудня 1917 р. між Радянською Росією та країнами німецького блоку (Німеччина, Австро-Угорщина, Болга­рія, Турція) була підписана угода про перемир'я, а 9 грудня у Брест-Литовську почалися переговори про мир.

ЦР не могла залишатися поза цим процесом, бо її стороння позиція могла би обернутися для неї зговором за рахунок України. Тому 12 грудня Генеральний Секре­таріат ЦР звернувся з «Нотою до всіх воюючих країн.» В ній підкреслювалося, що в зв'язку з відсутністю феде­ративного уряду Росії, Українська республіка встала на шлях самостійних міжнародних відносин і вважає за не­обхідне прийняти участь в Брестських мирних перего­ворах.

13 грудня країни німецької коаліції відповіли на Но­ту Генерального Секретаріату ЦР, погоджуючись на участь представників України в переговорах.

19 грудня 1917 р. українська делегація на чолі з Голубовичем прибула до Бресту. УНР була надзвичайно зацікавлена в підписанні договору про мир, це давало їй можливість закріпити й легалізувати свою державність на міжнародній арені.

Переговори в Бресті. Участь в переговорах брали представники Німеччини, Австро-Угорщини, Болгарії, Росії, України тощо.

ЗО грудня 1917 р. рішення про участь в Брестських переговорах в складі російської делегації приймає радян­ський уряд України (Харків).

Присутність українців в Бресті було вигідним для Ні­меччини та Австро-Угорщини (вони бачили багатства України й хотіли ними скористуватися). До того ж вони бачили відмінність позиції української делегації від більшовицько-російської. Тому 29 грудня держави Чет­верного Союзу визнали українську делегацію самостій­ним і повноважним представництвом самостійної УНР. Аналогічну заяву змушений був зробити і Л. Троцький; нарком іноземних справ РСФСР заявив, що російська делегація визнає українську делегацію самостійною на перегово­рах.

На мирних переговорах в Бресті кожна делегація (три сторони) мала свої цілі. Зокрема українці жадали забез­печити територіальну цілісність УНР, тобто приєднання до України Холмщини та Підляшшя й плебісциту в Схід­ній Галичині, Північній Буковині та Закарпатській Ук­раїні, щоби жодного клаптика української землі не за­лишилося в чужих руках, або хоча би створити на укра­їнських землях коронний край з широкими правами ав­тономії.

Намагання російської делегації замінити делегацію УНР представництвом від «Харківської Республіки» за­вершилося невдачею.27 січня (9 лютого) 1918 р., коли ЦР вже залишила Київ й пере­бувала спочатку в Житомирі, а потім на Волині, мирний договір між УНР та Центральними державами було під­писано.

Суть мирного договору: — стан війни припинявся, Ні­меччина та Австро-Угорщина визнавали кордони з УНР по довоєнним російським; а в межах передбачуваної Польщі їх мала встановити спільна комісія на підставі «етнографічних відносин» і з урахуванням бажань насе­лення;

— сторони відмовлялися від взаємних претензій на відшкодування збитків, заподіяних війною;

— взаємний обмін військовополоненими;

— домовленість про обмін з боку Німеччини промис­ловими товарами, з боку УНР сільськогосподарською продукцією;

— сторони зобов'язалися відновити взаємні економіч­ні відносини і встановити паритетні курси національних валют (1000 німецьких марок у золоті прирівнювалися до 462 золотих карбованців УНР);

— встановлювалися дипломатичні відносини.

Додатковими умовами Брестського договору надава­лася збройна допомога УНР для боротьби з північним су­сідом та позика їй в сумі 1 млрд. крб. (ця допомога була надана УНР в зв'язку із зверненням делегації ЦР до Німеччини 16 лютого). Надана Німеччиною допомога була безоднею, в яку потрапила ЦР: рятуючи Україну від одного лиха, вона поставила її перед новими випро­буваннями.

І все ж таки підписання Брестського мирного договору свідчило про успіх молодої непрофесійної української дипломатії. Це був перший серйозний акт УНР на між­народній арені.

Падіння Радянської влади в Україні. На протязі лю­того місяця німецькі: та австроугорські війська (загаль­ною чисельністю 450 тис. чол.), не зустрічаючи якогось серйозного опору з боку розташованих на Україні ро­сійсько-більшовицьких частин (25 тис.) заполонили всю територію України. 27 лютого Народний Секретаріат сквапно перебрався з Києва до Полтави, а звідти 9 бе­резня — до Катеринослава, потім в останній декаді бе­резня —до Таганрога.

Після трьох тижнів більшовицької окупації, яка при­несла Україні велику моральну й матеріальну шкоду, влада ЦР в Україні була відновлена. На початку березня до Києва повернувся уряд УНР.

З березня 1918 р. Російський Радянський уряд підпи­сав Брестський мир, за яким визнавав Центральну Ра­ду; укладав з нею мир; виводив з України свої війська, червоногвардійські загони; розривалися федеративні зв'язки Росії з Україною, а сама Росія зобов’язувалася не втручатися в українські справи..

Радянські війська протягом березня-квітня 1918 р. бу­ли витіснені з Лівобережжя, Півдня України та Донба­су. Більшовики розпустили Народний Секретаріат, за­мість нього створили Бюро по керівництву повстанською боротьбою на захоплених територіях.

Так закінчилася історія першого становлення радян­ської влади в Україні і її падіння.

 

З а п и т а н н я:

1.Що змусило Центральну Раду піти на переговори з країнами Четверного союзу?

2. Хто очолив делегацію ЦР на Брестських переговорах?

3. Яка ще делегація, окрім делегації ЦР, намагалася представ­ляти Україну на Брестських переговорах?

4. Охарактеризуйте умови Брестського мирного договору, на які погодилася Україна та Росія?

5. Коли була поставлена остання крапка в історії першого ста­новлення радянської влади вУкраїні?


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові (ключові) цінності.
  12. Базові поняття




Переглядів: 714

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ключові терміни та поняття | Ключові терміни та поняття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.