Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ключові терміни та поняття

ПЕРШИЙ ТА ДРУГИЙ ЗИМОВИЙ ПОХОДИ ВІЙСЬК УНР


· УГА

· Зимові походи

· Біла армія

· Червона армія

· визвольні змагання українського народу

· Ризький договір


 

Обстановка напередодні Зимових походів. Завершаль­ним етапом національно-визвольної боротьби українсько­го народу, початок якій поклала Лютнева буржуазно-де­мократична революція в Росії, стали Зимові походи військ УНР (перший—з грудня 1919 по травень 1920; 2-й—в листопаді 1921 року).

15 листопада 1919 р. розпалася Директорія. Вона пе­редала всі свої права С. Петлюрі. Армія Денікіна за­грожувала Кам'янець-Подільському, тому уряд УНР ви­їхав на північ, до Чорториї. Тут було вирішено, що про­довжувати регулярну війну неможливо. Стан армії, що опинилася в трикутнику смерті (білогвардійська, біль­шовицька та польська армії), був жахливим: солдати, ослаблені тяжкими боями, надзвичайно ранніми замо­розками, виснажені, роздягнені, голодні, стали жертва­ми епідемій, головним чином тифу. УГА перетворилася в справжній лазарет.

Ця катастрофа посилювалася суперечностями між ке­рівництвом УНР та ЗУНР. Один з генералів УГА гене­рал М. Тарнавський підписав з Денікіним договір про перехід Галицької Армії у повне розпорядження коман­дування збройних сил Півдня Росії (білогвардійська армія). Цей договір скасовував Галицький фронт. Через декілька днів по цьому про відмову від самостійності і шукання порятунку в союзі з Денікіним або Польщею заявив і Є. Петрушевич.

В таких умовах було вирішено перейти до єдино мож­ливої форми продовження опору — до партизанської бо­ротьби.

Перший зимовий похід. 6 грудня 1919 р. частина ар­мії УНР під керівництвом М. Омеляновича-Павленка та його помічника генерала Ю; Тютюнника вирушила в тил більшовиків та денікінської армії, просуваючись на Пів­денну Україну. Досить довгий час ця армія перебувала на Єлисаветградщині (нинішня Кіровоградщина), потім наблизилася до Дніпра, переправилася в лютому 1920 р. на Лівобережжя і вийшла на Переяславщину. Тут вона дістала наказ Петлюри повернути на захід. 5-тисячна армія УНР пройшла тилами білогвардійців і червоних близько 2,5 тис. км. Українське населення, переважною більшістю настроєне до неї приязно, забезпечувало ар­мію всім необхідним, бо допомога з-за лінії фронту май­же не поступала.

Свій Перший Зимовий похід армія Омеляновича-Пав­ленка закінчила 6 травня 1920 р., вийшовши в райони, контрольовані поляками. Тут вона злилася з регулярни­ми військами УНР, які взяли участь в радянсько-поль­ській війні на боці Польщі.

Незважаючи на низку невдач, похід цей мав велике значення. Вже самий факт перебування 5-тисячної армії в тилу ворога впродовж п'яти місяців мав велике пропа­гандистське значення: він свідчив, що визвольна бороть­ба не припиняється, давав надію на перемогу над біль­шовиками і сприяв розширенню мережі повстань.

Хоча «крила» визвольної боротьби були підрізані Зи­мовим походом 1919—1920 рр., вона ще продовжувала­ся. Відчайдушна спроба продовжити збройну боротьбу була зроблена в листопаді 1921 р., коли і уряд УНР і його роззброєна армія вже перебували в Польщі. Цю спробу (Другий Зимовий похід) здійснили близько 2 тис. добровольців — солдатів і старшин армії УНР на чолі з генералом Ю. Тютюнником і Ю. Отмарштейном. Вони перейшли радянсько-польський кордон і рушили вглиб України з метою підняти масове антибільшовицьке пов­стання. Незважаючи на те, що в Україні відбувався ши­рокий партизанський селянський рух; загального пов­стання, на яке сподівався Тютюнник, не сталося: під впливом непу селянство покидало повстанські загони й поверталося до своєї землі. А учасники рейду, здобувши Коростень, що на Житомирщині, опинилися в оточенні під містечком Базар і тут 21 листопада понад 350 чоло­вік були розстріляні. Вирвалося з оточення й добилося до польського кордону лише 120 чоловік. Так трагічно закінчився Другий Зимовий похід військ УНР. Він був останнім збройним виступом; Армії УНР проти радян­ської влади на Україні.

Останню крапку у героїчній добі Визвольних змагань українського народу, боротьбі за волю України, за її державу, за її національні права поставив Ризький договір (березень 1921 р.) між Польщею та Радянською Росією.

З а п и т а н н я:

1. Коли і чому розпалася Директорія?

2. В якому стані знаходилася армія УНР напередодні Першого Зимового походу?

3. Скільки тривав Перший Зимовий похід і хто його очолив? Дай­те оцінку значення цього походу?

4. Що Ви знаєте про Другий Зимовий похід військ УНР, чому він називається «Льодовим походом», яка участь настигла його учас­ників?

5. В чому полягала трагедія армії УНР під м. Базаром”

6. Коли закінчилася доба Визвольних змагань українського на­роду за свою волю та за відновлення своєї державності?


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові (ключові) цінності.
  12. Базові поняття




Переглядів: 2564

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ключові терміни та поняття | Ключові терміни та поняття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.