Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ключові терміни та поняття

УКРАЇНА І АКЦІЯ УТВОРЕННЯ СРСР


· „договірна федерація”

· воєнно-політичний союз

· державний суверенітет

· план „автономізації”

· план „конфедерації”

 

· план „федерації”

· адміністративно-територіальний устрій

· національні райони

· націонал-комунізм


Державний статус України на поч. 20-х років: — юридично УСРР була незалежною державою, не входила до складу жодної сусідньої держави, мала свою Конститу­цію, органи державної влади і управління, видавала свої закони, слідкувала за їх виконанням. Але її державний суверенітет був надзвичайно вузький;

— важливі атрибути суверенності УСРР втратила в ході громадянської війни і заключення воєнно-політич­ного союзу, коли військові сили і управління командни­ми висотами економіки радянських республік були об'єднані;

— оскільки правлячою партією була РКП(б), а КП(б)У була її невід'ємною складовою частиною, ос­тільки політичне керівництво було спільним. Це робило Україну абсолютно залежною від пануючих в центрі настроїв.

Етапи входження України до складу Союзу РСР. Цей процес пройшов ряд етапів:

— червень 1919—грудень 1920 рр.;

— грудень 1920 — грудень 1922 рр.;

— грудень 1922 — травень 1925 рр.

1-й етап: входження України, разом з Росією, Біло­русією, Латвією, Литвою до воєнно-політичного союзу (червень 1919 р.). Цим союзом була сформована загаль­на армія, об'єднані найголовніші наркомати, склалася в роки війни єдина фінансова система, найбільш важливі закони РРФСР діяли на території України, хоча статус незалежності держав залишався. Оскільки конституцій­но ці явища не були оформлені, воєнно-політичний союз став уособленням фактичного (а не юридичного) утво­рення єдиної держави.

Почався пошук моделі майбутнього союзу, на протя­зі 1919—1920 рр. працювало дві комісії, члени яких ос­таточної відповіді на це питання дати не змогли.

2-й етап входження України до складу Союзу охоп­лює двохрічний період, в ході якого склалася «договір­на федерація», початок якій поклав договір між РРФСР та УСРР про воєнний та господарський союз (кін. груд­ня 1920 р.). Формально проголошувалися незалежність і суверенітет обох держав, а фактично було взято курс на централізацію: об'єднаними і керованими з Центру ставали не 5, як в попередній період, а 7 наркоматів. Ви­никають серйозні тертя у стосунках між центром і Украї­ною на економічному ґрунті. Ситуація вимагала нових якісних змін у процесі консолідації, чіткої уяви про фор­му об'єднання. В ході дискусійного обговорення цього питання на засіданнях спеціально створеної комісії та в ході переговорів між Україною та Росією, Росією та іншими республіками було зроблено низку пропозицій.

3 яких оформилися три можливі моделі майбутнього союзу республік:

сталінський план «автономізації», який замінював фіктивну незалежність республік статусом автономії в складі РРФСР;

ленінський план утворення союзу, в основу якого буде покладено принцип федерації: Росія в цей Союз повинна була увійти разом і нарівні з іншими республі­ками;

пропозиції X. Раковського (голови РНК України), спрямовані на захист суверенітету республік, за цен­тром він пропонував залишати лише воєнно-політичні питання.

Авторитет вождя революції, хоча і хворого та фак­тично усунутого від справ, у партії та державі був неза­перечним, і тому жовтневий (1922 р.) пленум ЦК РКП(б) прийняв форму утворення держави, на якій наполягав Ленін.

УІІ Всеукраїнський з׳їзд Рад (10 грудня 1933 р.) у Харкові підтримав ленінську пропозицію.

3-й етап входження України до складу Союзу РСР починається 1-м з'їздом Рад СРСР (ЗО грудня 1922 р.), який юридичне оформив цей союз, і закінчується в трав­ні 1925 р. З'їзд затвердив Декларацію про утворення Союзу РСР і Союзний договір. До складу Союзу увійшло

4 республіки: РСФРР, УСРР, БСРР та ЗСФРР (Азер­байджан, Грузія, Вірменія), створена в березні 1922 р.. Було обрано ЦВК СРСР, а також 4-х голів його (від України — голову ВУЦВК Г. Петровського).

Завершення оформлення СРСР було пов׳язане з прийняттям Конституції. Для її підготовки ЦВК СРСР створив комісію, яку очолювам М.Калінін. 31 січня 1924 р. На другому з׳їзді Рад СРСР було остаточно затверджено Конституцію. Ця Конституція фактично визначала ста­тус України в складі Союзу. В ній чітко було окреслено коло питань, що знаходилися в компетенції вищих орга­нів влади СРСР: зовнішня політика, кордони, збройні сили, транспорт, зв'язок, планування народного госпо­дарства, оголошення війни і підписання миру. В компе­тенції республіки залишалося: внутрішні справи, сіль­ське господарство, юриспруденція, освіта, охорона здо­ров'я, соціальне забезпечення. Формально кожна рес­публіка мала право виходити з СРСР. але механізм та­кого виходу так і не було розроблено. Таким чином, не змінюючи своєї зовнішньої форми, «союз республік» фактично перетворювався на жорстко централізовану, унітарну державу.

В травні 1925 р. процес входження України до скла­ду СРСР завершується повністю. Останнім кроком стало затвердження IX Всеукраїнським з'їздом Рад нового тек­сту Конституції УСРР, в якому законодавче закріплю­вався вступ Радянської України до СРСР. Фактичне торжество сталінського плану «автономізації» відбуло­ся, республіка остаточно втратила незалежність. Радян­ський Союз по суті став псевдофедеративною державою.

Водночас проголошення СРСР закріпило деякі за­воювання українського народу: визнана територіальна цілісність України; існував власний адміністративний апарат; власний адмністративно-територіальний устрій; впроваджувалася три- ступенева система управління: центр-округ-район (41 округ, 706 районів); в Україні проживало 28 млн. чол., з них 22 млн. українці, 6 млн. — росіяни, євреї, поляки, греки, молда­вани, представники інших національностей, в місцях компактного проживання національних груп було ство­рено 13 національних районів, 538 сільських рад – болгарських, грецьких,єврейських, німецьких, польських тощо; в галузі духовного життя відбувалися процеси українізації та задоволення націо­нально-культурних потреб нацменшин.

Централізаторська політика новоствореної багатона­ціональної держави вже з самого початку викликала повсюдне незадоволення в республіках, в т. ч. в Украї­ні: його висловлювали, аргументуючи конкретними при­кладами, О. Шумський, нарком освіти УСРР, голова РНК України Влас Чубар (що прийшов на зміну «неугод­ному» Сталіну X. Раковському), економіст М. Волобуєв та ін. Ці виступи були засуджені, а централізаторський, антиукраїнський курс ВКПб) надовго залишився не­змінним. Майже на 7 десятиліть цей курс поставив долю українського народу в залежність від політики центру, який уособлювався ЦК ВКП(б), союзним урядом, союз­ними відомствами із сильними цетралізаторськими тенденціями, з орієнтацією на інтереси Росії.

 

З а п и т а н н я:

1. Поясніть, чому юридично незалежна Україна на поч. 20-х років фактично не була суверенною державою?

2. Україна входила до складу СРСР поступово, поетапно. На­звіть ці етапи і охарактеризуйте їх.

3. Охарактеризуйте двосторонній договір між УСРР і РСФРР?

4. Коли і чим визначився статус України в складі Союзу РСР?

5. Яку позицію займав голова РНК України X. Раковський сто­совно форми нового єдиного державного утворення?

6. Які завоювання українського народу були закріпленні в Конституції СРСР?

7. Охарактеризуйте адміністративно-територіальний устрій УСРР в 20-х роках?

8. Які наслідки входження УСРР до складу СРСР?

 

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові (ключові) цінності.
  12. Базові поняття




Переглядів: 989

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ключові терміни та поняття | Ключові терміни та поняття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.