Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Ключові терміни та поняття

ПОЧАТОК ВИГНАННЯ НАЦИСТСЬКИХ ОКУПАНТІВ 3 УКРАЇНИ

РОЗГРОМ ВІЙСЬК ВЕРМАХТУ НА КУРСЬКІЙ ДУЗІ.

· корінний перелом у війні

· Східний вал

· наступальна операція

Початком визволення території України від нацист­ських окупантів стала Сталінградська битва (19 листопа­да 1942 р.—2 лютого 1943 р.), в ході якої Німеччина та її союзники втратили 1,5 млн. чоловік, тобто 1/4 усіх дію­чих на радянсько-німецькому фронті фашистських військ.

Уже 18 грудня в ході контрнаступу було звільнено перший український населений пункт—с. Півнівку Міловського р-ну Ворошиловградської (Луганської) об­ласті. До лютого 1943 р. було звільнено значну части­ну Донбасу і Харківщини.

Влітку 1943 р. Німеччина, здійснивши тотальну мо­білізацію, вирішила взяти реванш за Сталінград новим наступом на Курськ. Незадовго до початку Курської битви у червні 1943 р. в Кі­ровограді відбу­лась зустріч Молотова з Ріббентропом, під час якої роз­глядалося питання щодо заключення сепаратного миру: Ріббентроп пропонував, щоб майбутній російський кор­дон проходив по р. Дніпро, в той час, як Молотов відстоював як мінімум відновлення колишніх кордонів Радянського Союзу (Б. Ліддел Гарт. «Друга світова війна»).

Битва на Курській дузі, що почалася 5 липня 1943 р., тривала майже 2 місяці. В ній брало участь більш як 4 млн. солдат. За 50 днів боїв Германія втратила понад 1,5 млн. своїх воїнів, 3 тис. гармат, 1,5 тис. танків. В цій битві стратегічна ініціатива остаточно була вирвана з рук гітлерівської германії.

Розвиваючи успіх, війська Південно-Західного фрон­ту (команд. Р. Малиновський) на початку вересня виз­волили Донецьк і вийшли до Дніпра в районі Дніпро­петровська. Війська Південного фронту (Ф. Толбухін) визволили Маріуполь і підійшли до Мелітополя. Війська Воронезького фронту (М. Ватутін) визволили Суми та вийшли до Дніпра в районі м. Переяслав-Хмельниць­кий, що на Київщині.

Зайняти столицю України Сталін вимагав до річниці Жовтневої революції. Щоб полегшити форсування Дніпра передбачалося викинути на правий берег сильний Повітряний десант—дві бригади. Але десантування проведено невдало, раптовість була втрачена. Генштаб вважав, що в цих умовах наступ з Букринського плацдарму навряд чи може розраховувати на успіх. За на­поляганням Сталіна наступ було розпочато і на світанку 6 листопада ціною величезних жертв Київ було взято, тільки в районі Букрина загинуло 40 тис. радянських бійців. За подвиги, здійснені у ході битви за Дніпро, 2438 воїнів отримали звання Героя Радянського Союзу [більш як 20 % від усіх, хто одержав це звання за увесь період війни).

Форсування Дніпра і взяття Києва зірвало план Гітлера стабілізувати лінію фронту, створити неприступ­ний «Східний вал» і з метою вимотування сил Червоної Армії перейти до затяжної позиційної війни. Саме тому перемога у битві за Дніпро і стала завершенням корінного перелому у Другій світовій війні.

Досягнення вирішальних перемог на фронтах значною мірою було зумовлене працею трудівників тилу, завершенням перебудови економіки на воєнний лад. Ве­ликим був вклад евакуйованих з України на Схід (Новосибірськ, Свердловськ, Томськ, Омськ, Іркутська, Куйбишевська та ін. області РСФСР) 550 великих підприємств ЗО галузей промисловості. Плідно працювала й евакуйована в Уфу АН УРСР. Достатньо назвати швидкісну зварку, розроблену для виробництва танків колективом Інституту електрозварювання під керівництвом Г Патона, роботи академіка Н. Доброхотова, який запропонував нову технологію виплавки броньованої сталі тощо.

 

З а п и т а н н я:

1. Звільненням якого населеного пункту почалося звільнення України від фашистських окупантів?

2. В ході якої воєнно-стратегічної операції почалося визволення України від німецько-фашистських окупантів: московської, сталінградської, курської?

3. Яку роль в очищенні України від німецьких нацистів відіграла Курська битва?

4. Назвіть основні воєнні операції по звільненню Лівобережної України і Донбасу?

 

 


Читайте також:

 1. II. Поняття соціального процесу.
 2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
 3. А/. Поняття про судовий процес.
 4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
 5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
 6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
 7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
 8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
 9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
 10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
 11. Базові (ключові) цінності.
 12. Базові поняття
Переглядів: 324

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ключові терміни та поняття | Ключові терміни та поняття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.028 сек.