Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Ключові терміни та поняття

ФОРСУВАННЯ ДНІПРА


· Букринський плацдарм

· Лютізький плацдарм

· форсування

· партизанські з’єднання


Поразки влітку 1943 р. завдали нового удару воєн­ному престижеві Німеччини. Італія вийшла з війни. Ні­мецьке командування боялося, що з наближенням фрон­ту до кордонів Угорщини, Болгарії і Румунії ці країни можуть наслідувати її приклад. Крім того, фашисти за всяку ціну прагнули вдержати захоплені ними важливі економічні райони України, які давали значну кількість сільськогосподарської продукції. Виходячи з цих мірку­вань, німці розглядали Дніпро як останній рубіж своєї оборони. Лінія Дніпро — Сож, за планами нацистських генералів, повинна була стати укріпленим рубежем, що за спеціальним наказом 11 серпня 1943 р. отримав наз­ву «Східний вал», на якому зупинився б наступ радянсь­ких військ. Гітлерівське командування було переконане, що подолати величезний водний масив, широкий і гли­бокий Славутич з високими кручами на правому березі з ходу Червона Армія не в змозі, для цього потрібно бу­де принаймні декілька місяців. Доля Німеччини пов'я­зувалася ними з утриманням лінії Дніпра. Ось чому тут, на сивому Славутичі, гітлерівське командування зосере­дило найчисленніше угруповання своїх військ і техні­ки: 2-Ї армії з групи армій «Центр», 1-ї та 4-ї танкової, 6-ї та 8-ї армій з групи армій «Південь», всього 1 млн. 240 тис. солдат і офіцерів, 12600 гармат і мінометів, близько 2100 танків та штурмових гармат, до 2 тис. бо­йових літаків.

Для Червоної Армії розгром німецько-фашистських військ на Дніпрі відкривав шлях до визволення столиці України — Києва та забезпечував подальший стрімкий наступ радянських військ по звільненню правобережної України і виходу до західних кордонів Союзу. Успіх у виконанні цього стратегічного завдання міг бути забез­печений лише раптовістю та високим наступальним за­палом Червоної Армії. Тут, на берегах Дніпра, Червона Армія мала перевагу перед армією противника по всіх військових показниках — кількість її бійців переважала противника в 2,1 раза; гармат і мінометів—у 4 рази;танків—в 1,1 раза; літаків—в 1,4 раза.

Форсування Дніпра розгорнулося на 750-кілометро-вій ділянці від гирла р. Сож до м. Запоріжжя, у смузі воєнних дій 4-х фронтів: Центрального (Білоруського), Воронезького (1-го Українського), Степового (2-го Ук­раїнського) та Південно-Західного (3-го Українського) - (у дужках — назва фронтів, яку вони отримали з 20 жовтня 1943 року). Форсування Дніпра складалося з багатьох, майже одночасних фронтових і армійських операцій на різних напрямках.

Наближення Червоної Армії до Дніпра створило умо­ви для встановлення зв'язку військових частин з чис­ленними партизанськими з'єднаннями і загонами, які ді­яли в Придніпров'ї та на Правобережжі. Партизани Ук­раїни захоплювали і підготовляли для частин Червоної Армії переправи через Дніпро, Десну, Прип'ять, добува­ли для командування фронтів цінні відомості про роз­міщення військ і оборонні спорудження противника; від­шукували найзручніші й найнебезпечніші місця для пе­реправ; передавали частинам Червоної Армії тонни бен­зину, зброю і продовольство.

При форсуванні Дніпра важливу роль відіграли са­пери: вдень і вночі вони перевозили війська через річку на допоміжних і місцевих переправних засобах, наво­дили паромні переправи, будували мости. Під Київ та інші великі міста на Дніпрі стягалися інженерно-сапер­ні війська, що були в розпорядженні командуючих армій і фронтів, для будування спеціальних і пішохідних мос­тів, через які можна було б переправляти танки, артиле­рію, автомашини, залізничні ешелони, людей.

При форсуванні Дніпра, у боях за визволення Ліво­бережної України, захоплення і вдержання плацдармів (9 штук) на його правому березі найактивнішу участь брали 5 повітряних армій, які прикривали дії наземних військ. Небо над Дніпром стало ареною повітряних боїв, лише за 7 днів (7—13 жовтня) над Дніпром було зби­то до 200 літаків противника, або 1/10 частину усього їх складу.

Тисячами і сотнями тисяч населення придніпровських сіл і міст виходило на берег Дніпра і брало участь у зведенні переправ. Під артилерійським обстрілом і бом­бардуванням з повітря сапери й населення, виявляючи мужність і самовідданість, вдень і вночі в крижаній воді проводили будівельні роботи.

В кінці вересня 1943 р. частини Центрального й Во­ронезького фронтів при підтримці партизан і місцевого населення форсували Дніпро з півдня й півночі від Ки­єва і утворили два плацдарми — Букринський і Лютізький.

Війська Степового й Південно-Західного фронтів форсували величезний водний рубіж Дніпра на ділянці між Кременчуком та Дніпропетровськом. В жовтні були звільнені крупні промислові центри Придніпро­в'я: Запоріжжя (14 жовтня), Дніпропетровськ (25 жовт­ня), Дніпродзержинськ (25 жовтня).

29 вересня 1943 р. Ставка Верховного Головнокоман­дування поставила перед Воронезьким фронтом зав­дання: зосередити зусилля на київському напрямі, вза­ємодіючи з військами Центрального фронту, розгромити вороже угруповання і оволодіти Києвом.

Зайняти столицю України Сталін вимагав до річни­ці Жовтневої революції. Щоб полегшити форсування Дніпра, передбачалося викинути на правий берег силь­ний повітряний десант — дві бригади. Але десантування пройшло невдало, раптовість була втрачена. Генштаб вважав, що в Цих умовах наступ з Букринського плац­дарму навряд чи може розраховувати на успіх. Але Ста­лін наполягав на своєму. Наступ було розпочато, і на світанку 6 листопада Київ було взято, але ціною вели­чезних жертв. В результаті тільки в районі Букрина за­гинуло 40 тис. бійців.

Після невдалої атаки з Букринського плацдарму, вирішальним став Лютізький плацдарм: в обстановці повної таємниці були перекинуті на Лютіж техніка й частини фронту.

З листопада після могутньої артпідготовки почався наступ на Київ з півночі. Удар був раптовим для про­тивника. В ніч на 6 листопада війська генерала Ватутіна (командуючий фронтом) увірвалися на північні око­лиці Києва, а потім перемістились в центр. Першим з боєм увійшов в місто 207 танковий батальйон 22-ої гвар­дійської бригади під командуванням Д. Чумаченко. На Хрещатику вони з'єдналися з воїнами 21-го стрілкового полку.

Бої за Київ були дуже кровопролитними. Похоронні команди не справлялися з завданнями. Сталінський ре­жим срочно мобілізував 16—17-літніх юнаків на допомо­гу похоронним командам і на бойові дії. Недосвідчені і не навчені вони ставали жертвами фашистських куле­метників. Такою кривавою ціною до річниці Жовтневої революції було взято м. Київ.

За подвиги, здійснені у ході битви за Дніпро, 2438 воїнів отримали звання Героя Радянського Союзу (це більше як 20 % від усіх, хто одержав це звання за пе­ріод всієї війни).

Форсування Дніпра і взяття Києва зірвали план Гітлера стабілізувати лінію фронту, створити неприступ­ний «Східний вал» і з метою вимотування сил Червоної Армії перейти до затяжної позиційної війни. Саме тому перемога у битві за Дніпро і стала завершенням корінного перелому у ході Другої світової війни.

 

З а п и т а н н я:

1. Коли завершився розгром німців на Лівобережній Україні?

2. Яку роль битва за Дніпро відігравала в планах нацистської Німеччини та радянського командування?

3. Що Ви знаєте про роль партизанських з'єднань і загонів у битві за Дніпро та звільнення Києва?

4. Які подвиги воїнів, саперів, населення придніпровських міст та сіл при форсуванні Дніпра і звільненні Києва Ви можете на­звати?

5. Дайте оцінку цій величній воєнно-стратегічній операції часів Другої світової війни.

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові (ключові) цінності.
  12. Базові поняття




Переглядів: 649

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ключові терміни та поняття | Ключові терміни та поняття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.