Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ -РЕЗУЛЬТАТ БАГАТОВІКОВОЇ ІСТОРІЇ

КОНСТИТУЦІЯ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ

 

Шлях українського народу до своєї соборної, неза­лежної й суверенної держави був надзвичайно важ­ким і водночас славним, героїчним. Ця історія україн­ського народу була не «епізодом» історії Російської ім­перії, а пізніше Радянського Союзу, як стверджують по­декуди російські великодержавні історики, а цілеспря­мованими, багаторазовими спробами створити свою власну державу, самим розпоряджатися рідною землею й своєю долею. На цьому багатовіковому шляху народ України зробив 4 спроби побудувати свою державу або З спроби відродити її незалежність: 1) державність у східних слов'ян: спочатку Київська Русь (IX—сер. XIII ст. ст.), потім традицію державотворення (після розпа­ду Київської Русі) на території Південно-Західної Русі (нинішній терен України) ще на 100 років (до сер. XIV стол.) продовжила Галицько-волинська держава; 2) Гетьманська держава Б. Хмельницького, що виникла в результаті національно-визвольної боротьби українсь­кого народу проти польського панування в сер. XVII ст. та Гетьманщина, як політико-адміністративна автономія українських земель в складі Росії, що до останньої чверті XVIII ст. втратила практично всі ознаки держав­ності; 3) Відновлена українська державність на поч. XX ст. внаслідок розгортання національно-визвольної рево­люції в Україні в 1917—1921 рр. Вона проявилася в 5-ти спробах різних політичних сил (на основі власних полі­тичних програм) творити свій «зразок» української дер­жавності: УНР під керівництвом Центральної Ради; дер­жава П. Скоропадського; ЗУНР; відновлена УНР під керівництвом Директорії; УСРР під керівництвом біль­шовиків. Радянська Україна в складі СРСР (1922—1991) ніби й мала формальні ознаки державності, але, по суті, залишалася безправною складовою в «єдиній і неділимій федера­ції». Тому український народ в умовах розпаду СРСР (поч. 90-х років) зробив третю спробу відновити свою державну незалежність, яка, нарешті, привела до реалі­зації українською нацією природного й такого довгожданого права на самовизначення аж до проголошен­ня незалежної України.

Багатовікова історія українського державотворення залишила нам видатні пам'ятки правової культури на­шого народу, про які йшлося в питаннях, що здебільшо­го розглядалися вище. Згадаймо лише їх: «Руська прав­да» (30-і роки XI ст.) Я. Мудрого, доповнена його си­нами («Правда Ярославичів»); нормативно-правові ак­ти литовсько-польської доби — «Литовські статути» (ред. 1529, 1566, 1588 рр.); важливим джерелом права на українських землях було т. зв. магдебурзьке право (феодальне міське право), яке отримали до к. XVII ст. більшість великих міст України (Санок, Київ, Львів, Станіслав та ін.), за яким вони мали місцеві органи са­моврядування і були звільнені від централізованого уп­равління й суду феодалів; «Березневі статті» 1654 р., за якими юридично оформлялося приєднання України до Росії та її відповідний автономний статус; перша в іс­торії українського народу Конституція П. Орлика 1710 р. «Пакти і конституції законів і вольностей Війська Запо­різького», написана латинською і українською мовами (вона була своєрідним договором між новообраним геть­маном та козацтвом щодо бажаного майбутнього уст­рою України і стала своєрідним прообразом Конститу­ційного договору, заключеного 8 червня 1995 р. між Президентом України та Верховною Радою); звід укра­їнського права часів Гетьманщини «Права, за якими су­диться малоросійський народ»; юридичне закріплення спочатку автономії, а потім і незалежності започатку­вали Універсали Центральної Ради; Конституція УНР 29 квітня 1918 р.; закони Гетьманської держави П. Ско­ропадського 1918 р.; правові акти Директорії УНР 1919— 1920 рр.— всі вони були пам'ятками державотворення, бо жодна з них не була реалізована, підкріплена реальни­ми змінами в житті в силу історичних умов, які склали­ся; нарешті Конституції Радянської України: 1919 р., 1929 р., 1937 р. (закріпила «перемогу соціалізму»), 1978 р. (закріпила побудову «розвинутого соціалізму»).

Таким чином, в основу розробки Конституції неза­лежної України були покладені багатовіковий досвід державотворення українського народу та правові його пам'ятки.

 

З а п и т а н н я:

1. Яке військово-політичне, демократичне утворення сер. XVI ст. було зародком майбутньої української державності?

2. Які основні етапи розвитку української державності Ви знаєте?

3. Чому УРСР, яка мала свою Конституцію, не можна назвати не­залежною державою?

4. Які правові акти в період третьої спроби українського наро­ду відродити свою державність Ви можете назвати?


Читайте також:

  1. Антифеодальна боротьба українського народу
  2. Боротьба українського козацтва проти турецько-татарської агресії.
  3. Боротьба українського народу за національну освіту й рідну мову
  4. Боротьба українського народу проти німецько-австрійської окупації та гетьманату.
  5. Боротьба, яка розпочалася в середині XVII ст. на українських землях, насамперед мала на меті звільнення українського народу з-під панування Речі Посполитої.
  6. Брестська церковна унія і її наслідку для українського народу.
  7. В українському інформаційному просторі аналітична журналістика також повинна відіграти вже зараз видатну роль: збудувати духовну будівлю українського національного світу.
  8. В чому була провідна роль української шляхти як верхівки українського суспільства в політичному житті XIV-XVI ст.
  9. Вивіз давальницької сировини українського замовника за межі митної території україни і ввіз в україну готової продукції
  10. Види українського козацтва
  11. Визвольна революція українського народу сер. 17 століття. Воєнні дії 1648-1649 р.р.
  12. Визначте місце України в планах імперіалістичних держав напередодні та на початку Першої Світової війни. В чому полягала трагедія українського народу в цій війні?




Переглядів: 681

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ключові терміни та поняття | ПРОЦЕСУ В НЕЗАЛЕЖНІЙ УКРАЇНІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.