Цільова система і умови життя індивіда безпосередньо впливають на формування його навичок. Успішність або ефективність навички завжди співвідноситься зі ступенем досягнення поставленої індивідом мети. Для побудови адекватної моделі навички необхідно ідентифікувати кожний із ключових елементів контуру саморегулювання індивіда стосовно даної навички, а саме:
■ Цілі індивіда.
■ Обґрунтування і процедури обґрунтування, які використовуються індивідом для оцінювання успішності дій.
■ Дії (види поведінки), які використовує індивід для досягнення цілі.
■ Реакцію індивіда, якщо ціль не досягнута.
Прийняття рішень «кристалізується» у специфічних утвореннях - структурах індивідуальних якостей, що впливають на індивідуально-стильові розбіжності процесів вибору. Тому керування психічними процесами ОПР неможливо без оцінювання індивідуальних якостей. Професійні якості ОПР можна поділити на дві групи (рис. 1.10).
■ Спеціальні психічні властивості. Оцінювання спеціальних психічних властивостей передусім необхідно для порівняння ОПР з еталонним образом ОПР, властивості якого визначають вимоги до набору навичок і умінь ОПР для виконання стандартних виробничих процесів (СВП). На рис. 1.10 представлено приклади деяких СВП і відповідні їм критичні властивості ОПР.
Загальні психічні властивості. Оцінювання загальних психічних властивостей ОПР використовуються для порівняння різних ОПР і вибору кращого з них. До загальних психічних властивостей можна віднести: рівень інтелекту, зацікавленість, енергійність, відвертість, впевненість у собі, емоційну стійкість, уважність до деталей тощо. Деякі загальні психічні властивості можуть (з огляду на їх значимість для конкретного СВП) одночасно включатися в перелік спеціальних властивостей (наприклад, для секретаря - комунікабельність, для діловода — акуратність).
Рис. 1.10. Професійні властивості ОПР
На практиці використовується низка підходів до оцінювання психічних властивостей ОПР (табл. 1.3): випробування, що передбачають безпосередню перевірку професійних навичок, непряме оцінювання психологічних властивостей, аналіз бланків заяв тощо; співбесіди; тестування ОПР у центрах оцінки або безпосередньо кадровими службами.