Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методи калькулювання продукції

Розрахунки витрат на виробництво окремих видів та всієї продукції підп-риємства називають калькулюванням, або калькуляцією собівартості. У внутрішньофірмовому плануванні використовують ряд методів калькуляції, або розрахунків собівартості. Застосування того чи іншого методу залежить від ха­рактеру виробів, особливостей організації та технології їх виробництва.

Використовують такі методи:

• метод загальної калькуляції (нормативний) - на підставі чинних у да-ний період прогресивних нормативів і норм витрат економічних ресурсів на одиницю продукції та інших ринкових показників;

• метод позамовної та попроцесної калькуляції;

• метод величини покриття.
Метод загальної калькуляції (нормативний) передбачає розподіл як

змінних, так і постійних витрат на одиницю продукції. Цей метод залишається основним методом калькулювання продукції в наш час на підприємствах Укра-їни. Його затверджено Наказом Державного комітету промислової політики України "Методичні рекомендації по формуванню собівартості продукції (ро-біт, послуг) в промисловості" № 47 від 2 лютого 2001 р.

Планові нормативні калькуляції складають на всі види продукції, передба-чені в річних планах виробництва й реалізації продукції. Щодо продукції, яку будуть випускати вперше, планову калькуляцію складають за даними конструк-торсько-технологічної документації на основі чинних норм.

За широкої номенклатури виготовлюваних товарів планові розрахунки собівартості можуть проводити на так звані деталі-представники однорідних груп виробів або робіт.

У сучасному виробництві планова калькуляція собівартості одиниці продукції містить такі типові статті витрат:

• сировина й матеріали;

• купівельні напівфабрикати й комплектуючі вироби, роботи та послуги виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій;

• паливо й енергія на технологічні цілі;

• зворотні відходи (вираховують);

• основна заробітна плата;

• додаткова заробітна плата;

• відрахування на соціальне страхування;

• витрати на утримання та експлуатацію устаткування;

• загальновиробничі витрати;

• втрати від браку;

• інші виробничі витрати;

• супутня продукція (вираховують).
У наведену вище типову номенклатуру статей калькуляції підприємства

можуть вносити зміни з урахуванням особливостей техніки, технології й органі-зації виробництва відповідних галузей та питомої ваги окремих видів витрат у собівартості продукції.


Планова (нормативна) калькуляція - це розрахунок планової собівартос-ті одиниці продукції, який здійснюють за статтями витрат. Планову (норма-тивну) калькуляцію складають на рік.

Підставою складання планової (нормативної) калькуляції є технічно обґрун-товані норми витрат матеріалів і трудових ресурсів, стандарти та технічні умови, установлені для цієї продукції. Ці норми визначають на підставі чинних (або очі-куваних) на початок планового періоду нормативів з урахування економічної ефе-ктивності розроблених заходів щодо подальшого вдосконалення виробництва.

Складаючи планову (нормативну) калькуляцію, визначають величину прямих і непрямих витрат на виробництво одиниці продукції в плановому пері-оді. При цьому більшу частину витрат включають у собівартість одиниці про-дукції у вигляді прямих витрат. Під час калькулювання велике значення приді-ляють правильному вибору калькуляційної одиниці. Вона має відповідати оди-ниці вимірювання, прийнятій у стандартах або технічних умовах на відповід-ний вид продукції та в плані виробництва продукції в натуральному виразі. Пе-релік основних калькуляційних одиниць наведено в табл. 10.1.

Витрати на сировину, матеріали, купівельні напівфабрикати, комплекту-ючі вироби, паливо, які використовують на технологічні цілі, визначають на основі технічно обґрунтованих нормах їх витрат на виробництво одиниці про-дукції, установлених підприємством з урахуванням нормальних рівнів викорис-тання запасів, праці, виробничих потужностей і діючих ринкових цін.

Розглянемо методику розрахунку витрат окремих статей калькуляції пря-мих витрат, які включають безпосередньо в окремі види продукції.

Витрати за статтею «Прямі матеріальні витрати» включають безпосеред-ньо до собівартості окремих видів продукції та замовлень і визначають так:

(10.2)

де tтр - коефіцієнт транспортно-заготівельних витрат (1,05 ÷ 1,1);

n, p, z - номенклатура основних матеріалів, купівельних напівфабрикатів і комплектуючих виробів, відходів;

Hi , Hві - норма витрат основного матеріалу на одиницю продукції та відходів,натуральна одиниця;

Цмі , Цкі , Цві - ціна основного матеріалу, купівельних напівфабрикатів і ком-плектуючих виробів, відходів, грошова одиниця.

В окремих галузях промисловості ця стаття калькуляції може бути деталі-зована з урахуванням характеру, структури та організації виробництва.

До статті «Прямі матеріальні витрати» належать також вартість палива й енергії, що витрачаються відповідно до установлених технологічних процесів для плавильних агрегатів у ливарних цехах, нагрівання металу в ковальсько-пресових цехах, для електропечей, для загартовування струменями високої час-тоти, сушіння деревини тощо.

Вартість палива й енергії під час роботи інших верстатів та устаткування, які не можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат, включають у собівартість до статті «Загальновиробничі витрати».


Таблиця 10.1 Перелік основних калькуляційних одиниць


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  3. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  4. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративні методи управління
  7. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  8. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  9. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  10. Аерометоди
  11. Активні групові методи
  12. Алгоритм розробки методичних основ бюджетування




Переглядів: 1318

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Планування діяльності енергетичного господарства | Об’єкт калькулювання Калькуляційна одиниця

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.