Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЗАГАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ МІКРООРГАНІЗМІВ

Головною ознакою мікроорганізмів, що відображено в самій їх назві, є мала величина особин. Вона не тільки стала причи­ною відокремлення цих організмів від рослин і тварин, але з нею суттєво пов'язані й особливості морфології мікроорганізмів, активність і пластичність їх метаболізму, поширення в природі, а також зручність роботи в лабораторії.

Розмір особини та співвідношення між поверхнею та об'є­мом. Діаметр більшості бактерій не перевищує тисячної частки міліметра. Ця величина — мікрометр, або мікрон (10 3 мм). Дані про тонку структуру клітини наводяться в нанометрах: 1 нм = 10 3 мкм = 10-6мм. Розмір дрібних ціанобактерій, дріжджів і найпростіших становить близько 10 мкм. Але для таких над­звичайно малих організмів характерним є дуже велике співвід­ношення поверхні до об'єму. Якщо куб з довжиною грані 1 см (об'ємом 1 см3) розбити на кубики з довжиною грані 1 мкм, то отримаємо 1012 кубиків об'ємом по 1 мкм3 кожний. Сумарна поверхня цих кубиків у 10 000 разів перевищує поверхню вихід­ного кубика. Об'єм 1 мкм3 є характерним для середньої бактері­альної клітини.

Велике відношення поверхні до об'єму зумовлює інтенсив­ну взаємодію з навколишнім середовищем. З цим пов'язаний дуже швидкий обмін речовинами між середовищем і клітиною мікро­організмів. Правило німецького фізіолога М. Рубнера (1893 р.) говорить, що енергетичний обмін тварини у спокої пропорційний не масі, а поверхні її тіла. Якщо це правило поширити і на кліти­ни, то слід чекати, що рівні метаболічної активності будуть відріз­нятися на кілька порядків. Відповідно високими є і швидкості росту мікроорганізмів. Так, в організмі вола масою 500 кг за добу утворюється приблизно 0,5 кг білка, за такий самий час 500 кг дріжджів можуть синтезувати понад 50 000 кг білка.

Пластичність метаболізму.У вищих рослин і тварин змі­ни обміну речовин відносно жорстко обмежені набором фермен­тів. У процесі індивідуального розвитку організму склад фермен­тів змінюється, але в різних умовах зовнішнього середовища ці зміни незначні. Мікроорганізми характеризуються більшою пластичністю метаболізму. Для бактерій висока здатність до адаптації просто необхідна. Це визначається їх малими розмі­рами. У бактеріальній клітині розміститься тільки кілька сотень тисяч білкових молекул. Тому не потрібні на даний час фермен­ти не можуть міститися про запас. Деякі ферменти, які необ­хідні для перероблення поживних речовин, утворюються тіль­ки тоді, коли відповідна речовина з'являється поблизу кліти­ни. Такі індуцибельні ферменти можуть становити до 10 % біл­ка, що міститься у клітині. Отже, клітинні регуляторні механіз­ми у мікроорганізмів відіграють суттєвішу роль і проявляються чіткіше, ніж в інших живих істот.

Поширення мікроорганізмів.Малі розміри мікроорганіз­мів мають велике значення і для їх екології. Багато рослин і тва­рин існують лише на певних континентах, а мікроорганізми є скрізь. Завдяки своїм малим розмірам вони легко поширюються з повітряними потоками. Як правило, достатньо 1 г садового ґрунту, щоб виділити з нього вид бактерій, який буде рости за рахунок будь-якої природної сполуки. Створюючи в пробірці певні селективні умови, можна з невеликої кількості зразка ґрун­ту чи мулу одержувати накопичувальні культури, а з них і чисті культури більшості відомих мікроорганізмів.

Малі розміри мікроорганізмів дають можливість одержу­вати в одній пробірці чи чашці Петрі та досліджувати популяції, які складаються з 108-1010 окремих клітин, і завдяки цьому виявляти такі рідкісні явища, як мутація чи передача набутої ознаки. При цьому немає потреби у використанні складної тех­ніки, наявності великого простору і часу. Великі успіхи біохіміч­них і генетичних досліджень досягнуті завдяки простоті роботи з мікроорганізмами.

 

 


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. АДАПТИВНІ РЕАКЦІЇ МІКРООРГАНІЗМІВ НА СТРЕСОВІ ДІЇ.
  3. Аеродинамічні властивості колісної машини
  4. Аналізатори людини та їхні властивості.
  5. Аналізатори людини та їхні властивості.
  6. Атрибутивні ознаки і властивості культури
  7. Бактеріофаг, його природа і практичне застосування. Вплив бактеріофага на мінливість мікроорганізмів.
  8. Білки, властивості, роль в життєдіяльності організмів.
  9. Білковий обмін: загальні відомості
  10. Біосфера Землі, її характерні властивості
  11. Будова атомів та хімічний зв’язок між атомами визначають будову сполук, а отже і їх фізичні та хімічні властивості.
  12. Будова і властивості аналізаторів




Переглядів: 2923

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПРОКАРІОТИ ТА ЕУКАРІОТИ. | ІНШІ ФОРМИ СПОКОЮ У БАКТЕРІЙ. 4. ВІДМІННОСТІ ПРО- ТА ЄУКАРІОТ.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.